Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Niedziela Ogólnopolska 45/2005

Lech Kaczyński został wybrany przez naród Prezydentem Polski... Człowiek sumienia, wierny Bogu i Ojczyźnie. Człowiek nadziei, przywracający Ojczyźnie odebraną jej przez komunistów godność. 20 października, przed wyborem, modlił się do Matki Bożej Królowej Polski w Kaplicy Jej Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. W 1921 r., także 20 października, modlił się do Matki Bożej w Jej Jasnogórskiej Kaplicy Marszałek Polski Józef Piłsudski... Prośmy Matkę Bożą, aby - tak jak przed laty Marszałka - wspomagała teraz Prezydenta w jego służbie dla Polski. I żeby zawsze czuwała nad nim.
Rok 1917. Komendant Piłsudski uwięziony w magdeburskiej twierdzy, członkowie utworzonej przez niego tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej, ci, którzy zostali schwytani i uwięzieni przez Niemców w warszawskiej Cytadeli, śpiewają:

Choć pod oknem kazamaty,
Wróg nasz trzyma straż,
Nam przyświeca spoza kraty
Piłsudskiego twarz.

10 listopada 1918 r. wybucha niepodległa Polska. Pękają kajdany niewoli. Otwierają się więzienia i obozy internowania. Komendant Piłsudski przybywa z Magdeburga do Warszawy. Witają go legioniści, peowiacy, mieszkańcy stolicy. W Warszawie i innych miastach młodzież peowiacka przystępuje do rozbrajania Niemców. Nie odbywa się to bezkrwawo. W Częstochowie w pobliżu Ratusza ginie zastrzelony przez żołnierzy niemieckich uczeń Gimnazjum im. H. Sienkiewicza, peowiak Włodzimierz Zagórski. Rozpoczyna się walka o granice zmartwychwstałej Polski. Wkrótce z placu przed częstochowskim Ratuszem i kościołem garnizonowym św. Jakuba po Mszy św. polowej żołnierze wyruszają na wojnę z bolszewikami w 1920 r., a potem w 1939 r. - z Niemcami. W 1936 r. częstochowianie wznoszą (przed szkołą przy ul. Krakowskiej) pomnik Marszałka Piłsudskiego. Jego twórcą jest Stefan Policiński. Pomnik w czasie II wojny światowej zostaje zniszczony przez Niemców. Po zakończeniu II wojny przed Ratuszem komunistyczna władza stawia sowiecki czołg-pomnik. Chłopcy ze szkół częstochowskich z tajnej organizacji „Orlęta Mściciele” starają się go zniszczyć, zostają schwytani. W więzieniu podczas śledztwa są torturowani. Otrzymują wyroki od kilku do kilkunastu lat. Wkrótce potem skutecznie niszczą czołg-pomnik żołnierze Konspiracyjnego Wojska Polskiego. W miejscu zniszczonego czołgu zostaje wzniesiony czołg z cementu, z rzeźbami - postaciami czołgisty, robotnika i kołchoźnicy. Był chyba niezbyt imponujący, bo po latach komunistyczni władcy Częstochowy dla uczczenia sowieckiej armii wznieśli przed Ratuszem pomnik największy i najwyższy w PRL-u (ku żalowi komunistów był jednak niższy od wieży Klasztoru Jasnogórskiego). Były jeszcze dwa inne pomniki Armii Czerwonej w Częstochowie, a więc równocześnie istniały trzy pomniki ku czci bolszewików w mieście będącym duchową stolicą Polski. Nie ma już dzisiaj tych pomników komunistycznej wdzięczności Sowietom za zniewolenie Polski. Przed ratuszem, w miejscu najwyższego, komunistycznego pomnika (w ziemi pozostał 12-metrowy fundament), stoi wzniesiony w „ludzkiej skali”, odsłonięty w odzyskane Święto Niepodległości 11 Listopada 1997 r., pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jego twórcą jest warszawski rzeźbiarz Stanisław Słonina. W kamieniu węgielnym pomnika została umieszczona urna z ziemią pobraną z pola bitwy pod Radzyminem w 1920 r. oraz z grobu matki i serca Józefa Piłsudskiego i wileńskiej Góry Trzykrzyskiej. Wyrzeźbiony Marszałek Piłsudski uśmiecha się. Twórca niepodległej Polski i pogromca bolszewików pozdrawia mieszkańców i pielgrzymów podążających do Matki Bożej na Jasną Górę.
Dla uczczenia zbliżającego się Święta Niepodległości serdecznie zapraszam na nasz 73. Wieczór poezji, muzyki i wspólnego śpiewania ocalonych od zapomnienia piosenek - 9 listopada o godz. 18.00 w sali widowiskowej częstochowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza przy Al. Najświętszej Maryi Panny 56. Tytuł Wieczoru - słowa Norwida: „Do tych, co mają tak za tak - nie za nie”. Wstęp wolny. Śpiewniki w cenie 5 zł.

Przepraszamy Autora rubryki za zmianę w jego tekście (Niedziela nr 44). Powinno być: „Na pożółkłej upływem czasu okładce piosenki...”.

Pieśń uwięzionych peowiaków

1917 r..

My siedzimy w Cytadeli
Otoczeni grubym murem -
Zaśpiewajmy z naszej celi
Pieśń potężnym chórem.

Choć pod oknem kazamaty,
Wróg nasz trzyma straż,
Nam przyświeca spoza kraty
Piłsudskiego twarz.

Niechaj tchórze i burżuje
Przed katami gną swe szyje,
Nas do Czynu nawołuje
Dzwon, co w piersi bije.

Choć pod oknem kazamaty,
Wróg nasz trzyma straż,
Nam przyświeca spoza kraty
Piłsudskiego twarz.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: rozpoczęły się XXVI Targi Wydawców Katolickich

2021-09-23 14:33

[ TEMATY ]

książka

targi

Magdalena Mścichowska

Ponad 100 wydawców zgromadziły tegoroczne, 26. już Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które odczytane zostało podczas otwarcia Targów.

Targi zainaugurował bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Rady Kultury. Odczytał też przesłanie, jakie na otwarcie Targów wystosował kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady Kultury. Kard. Ravasi życzył wydawcom katolickim entuzjazmu w docieraniu do czytelników oraz czerpania inspiracji z takich postaci jak bł. kard. Wyszyński i Cyprian Kamil Norwid których dzielił i czas i charakter życiowego powołania ale łączyły głęboka wiara, patriotyzm i świadomość znaczenia kultury w życiu społeczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: pomóżmy Europie w odkryciu oblicza Jezusa

2021-09-23 18:12

[ TEMATY ]

Jezus Chrystus

Europa

papież Franciszek

PAP

„Pomóżmy dzisiejszej Europie chorej na znużenie w odkryciu na nowo wiecznie młodego oblicza Jezusa i Jego Oblubienicy” –zaapelował Ojciec Święty do uczestników jubileuszowej sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Istnieje ona od 50 lat. Papież sprawował wraz z nimi Eucharystię w bazylice watykańskiej. W obradach tego gremium bierze udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Franciszek zauważył, że chrześcijanom w Europie grozi pewne poczucie samozadowolenia, „podczas gdy wokół nas świątynie pustoszeją, a Jezus staje się coraz bardziej zapominany”. Dodał, że istniejące w ludzkim sercu wrodzone pragnienie Boga, „próbuje ugasić lekka, lecz dławiąca dyktatura konsumpcjonizmu”. Wskazał, że jedną z przyczyn tego stanu jest utrata „posmaku bezinteresowności”. „Może to być także nasz problem: skoncentrowanie się na różnych stanowiskach w Kościele, na debatach, programach i strategiach, a stracenie z oczu prawdziwego programu, programu Ewangelii: energii miłości, żaru bezinteresowności. Wyjściem z problemów i zamknięć jest zawsze dar darmo dany” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Już jutro rozpocznie się Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-24 11:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

małżeństwo

Adobe.Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze odbędzie się w dniach 25-26 września 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowić będzie centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia. Będzie okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 25 września o 15.30 Celebrować ją ma bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję