Reklama

Polskie oblicza bezrobocia

W poszukiwaniu pracy za granicą

Problem bezrobocia młodzieży próbuje się rozwiązać przez zachęcanie absolwentów polskich szkół do wyjazdu za granicę w celu poszukiwania pracy. Strategię tę będziemy skrótowo nazywać emigracyjną.

Mocne strony strategii emigracyjnej

W wymiarze indywidualnym emigracja absolwentów szkół za granicę w poszukiwaniu pracy może się spotkać z wieloma pozytywnymi konsekwencjami dla osób, które zaadaptowały się do warunków rynku pracy w kraju emigracji i znalazły satysfakcjonującą pracę, odpowiadającą ich zainteresowaniom, aspiracjom zawodowym i ekonomicznym, kwalifikacjom oraz wykształceniu. Te osoby mogą mówić o satysfakcji osobistej, zawodowej oraz społecznej, która wiąże się nie tylko z adaptacją do środowiska kraju emigracji (satysfakcja emigracyjna), lecz również z otrzymaniem stałej pracy i zaspokojeniem potrzeb z tym związanych. Nie chodzi tutaj tylko o zadowolenie z zarobków, które są porównawczo większe, niż prawdopodobnie byłyby w Polsce (satysfakcja ekonomiczna), lecz również o zaspokojenie ważnych potrzeb społecznych i psychicznych w środowisku pracy zawodowej. Należą do nich m.in. potrzeby: uznania społecznego, bezpieczeństwa, rozwoju, sensu oraz poznawcze i samorealizacji.
Stała praca zawodowa młodego emigranta stanowi podstawę jego decyzji dotyczącej pozostania na emigracji albo też powrotu do kraju po ustalonym okresie funkcjonowania zawodowego. W pierwszym przypadku jego praca w kraju osiedlenia jest podstawą podwyższania dobrobytu tego kraju. Kraj pochodzenia może wówczas liczyć tylko na sporadyczne korzyści pośrednie, typu: pomoc emigranta dla krewnych zamieszkałych w kraju, przyjazdy rodzinne lub urlopowe emigranta do kraju, ewentualne ułatwienia w kontaktach emigranta z Polską jako pośrednika w działalności biznesowej (zwłaszcza w zakresie małego biznesu).
Znaczne korzyści gospodarcze może Polska odnieść w przypadku, gdy emigrant po kilku lub kilkunastu latach zdecyduje się powrócić do kraju wraz z uzyskanym kapitałem. Wówczas pozytywną konsekwencją dla kraju o charakterze państwowotwórczym jest nie tylko przywieziony do Polski kapitał, który może zostać zainwestowany w polską gospodarkę, lecz o wiele większą wartość ma doświadczenie zawodowe emigranta w zakresie nowych technologii, organizacji i zarządzania biznesem oraz w przedsiębiorczości w warunkach gospodarki rynkowej kraju emigracji. Zdobyte doświadczenie obejmuje również znajomość języka obcego, norm, zasad i standardów pracy, kultury organizacyjnej oraz klimatu organizacyjnego z kraju o rozwiniętej infrastrukturze gospodarki rynkowej. Efektem takich „powrotów do gniazda” może być powstanie w Polsce nowych firm, inicjatyw gospodarczych, które nawiązują nie tylko partnerski kontakt na rynku polskim, lecz są zdolne do funkcjonowania z powodzeniem na rynkach zagranicznych. Firmy te będą zatrudniały nie tylko polskich pracowników w Polsce, lecz będą potrafiły wchodzić w efektywne powiązania kooperacyjne zarówno z polskimi podmiotami gospodarczymi, jak i z zagranicznymi.

Słabe strony strategii emigracyjnej

Niestety, tylko nieliczne kraje Unii Europejskiej otwarły od 1 maja 2004 r., tj. od dnia akcesji do UE, swoje rynki pracy dla obywateli nowych państw członkowskich. Obecnie dla Polaków legalna praca jest możliwa tylko w Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwecji. W pozostałych krajach - tylko na specjalne zaproszenie kręgów zainteresowanych określonym rodzajem pracy. Przykładowo, jest zapotrzebowanie na pracę polskich pielęgniarek w wielu krajach UE, na prace sezonowe na plantacjach owoców i warzyw. Nie są więc możliwe masowe wyjazdy zarobkowe młodzieży polskiej za granicę, gdyż na taką skalę praca nie jest tam dla młodych Polek i Polaków dostępna.
Przede wszystkim jednak mało komu udaje się za granicą znaleźć, zwłaszcza na początku, pracę odpowiadającą jego kwalifikacjom, zainteresowaniom oraz indywidualnym preferencjom. Większość młodych znajduje tam tylko zatrudnienie o charakterze okazjonalnym, a często jedynie na tzw. czarnym rynku. Tego rodzaju praca nie tylko nie zaspokaja ambicji młodego absolwenta polskiej szkoły wyższej, lecz jest przyczyną głębokiej frustracji i przeżywanych stresów bezrobocia na obczyźnie. Często młodzi ludzie z Polski, wrzuceni na głębokie wody realiów gospodarki rynkowej, nie potrafią dostosować się do nich. Pierwsze niepowodzenia w poszukiwaniu pracy - w powiązaniu z boleśnie przeżywaną przez niektórych młodych ludzi rozłąką z osobami najbliższymi oraz z nowym środowiskiem kraju emigracji - wywołują u nich stan wyobcowania, obniżenie poczucia godności i własnej wartości, frustrację i depresję.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraska: 15 tys. osób w Polsce otrzymało trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19

2021-09-23 19:55

[ TEMATY ]

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce jest ok. 15 tys. osób zaszczepionych trzecią dawką przeciwko COVID-19 – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że widać duże zainteresowanie jej przyjęciem.

Wiceszef MZ Waldemar Kraska pytany był w TVP Info o to, czy skierowania dla określonych grup, które będą mogły przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, już są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: rozpoczęły się XXVI Targi Wydawców Katolickich

2021-09-23 14:33

[ TEMATY ]

książka

targi

Magdalena Mścichowska

Ponad 100 wydawców zgromadziły tegoroczne, 26. już Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które odczytane zostało podczas otwarcia Targów.

Targi zainaugurował bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Rady Kultury. Odczytał też przesłanie, jakie na otwarcie Targów wystosował kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady Kultury. Kard. Ravasi życzył wydawcom katolickim entuzjazmu w docieraniu do czytelników oraz czerpania inspiracji z takich postaci jak bł. kard. Wyszyński i Cyprian Kamil Norwid których dzielił i czas i charakter życiowego powołania ale łączyły głęboka wiara, patriotyzm i świadomość znaczenia kultury w życiu społeczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Z grzeszności podnosi nas lekarz, którym jest Jezus!

2021-09-24 09:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Ostatni dzień rekolekcji ewangelizacyjnych „Wstań! Idź!” animowanych przez wspólnotę Ruchu Światło – Życie w kolegiacie łaskiej skupiony był wokół sakramentu pokuty i adoracji Najświętszego Sakramentu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję