Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Jesteśmy wybrani do bycia uczniem i misjonarzem

W pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu w katedrze łódzkiej odbył się obrzęd wybrania, czyli uroczyste wpisanie imienia katechumenów przygotowujących się do otrzymania sakramentów inicjacji chrześcijańskiej.

[ TEMATY ]

katechumenat

Archidieceja Łódzka

Julia Saganiak

W niedzielny wielkopostny wieczór abp Grzegorz Ryś celebrował Mszę św., podczas której ogłoszono imiona tych, którzy podczas najbliższej Wigilii Paschalnej zostaną ochrzczeni. Tygodnie Wielkiego Postu są dla wybranych katechumenów okresem intensywnego duchowego przygotowania i pogłębienia. Nie jest to już katecheza, lecz skupienie się na najistotniejszych kwestiach związanych z przełomowym wydarzeniem, które ma się dokonać w ich życiu.

Podczas homilii metropolita łódzki odniósł się do drugiego czytania, które dokładnie pokazuje, na czym polega przyjęcie wiary. Święty Paweł wskazuje logikę, która jest wpisana w proces wiary. - Sercem przyjęta wiara prowadzi do wyznania jej ustami. Przyjmuję w sercu, żeby wyznać. Przyjmuję, przekazuję. Te bardzo istotne momenty w katechumenacie to jest tak zwane traditio i redditio. Traditio przekazuje Kościół katechumenowi symbol wiary, w redditio katechumenowi daje ten symbol - tłumaczył pasterz łódzki.

Arcybiskup Ryś powiedział również, że każdy człowiek ma dwa profile: ucznia i misjonarza. - Do czego jesteśmy wybrani jako chrześcijanie? Do tego, żeby być uczniami i misjonarzami - podkreślił. Uczeń odkrywa wiarę, mając w sobie wewnętrzne przynaglenie, aby być misjonarzem słowa. Moment odkrywania wiary pojawia się wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie zachować jej dla siebie. Stąd dwa profile jednej twarzy - ucznia i misjonarza. - Jeśli ta wiara w waszym życiu będzie wydarzeniem tak ważnym, że nie potraficie o niej nie mówić, to będzie znaczyło, że ją przyjęliście w sposób dojrzały - zaznaczył abp Ryś.

Na zakończenie metropolita łódzki podkreślał, że wiara jest do usprawiedliwienia, aby Jezus zdjął ciężar winy. Wówczas można nadać swojemu życiu odpowiedni kierunek ku wolności.

2022-03-07 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Wotum za Cud nad Wisłą

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

Piotr Drzewiecki

W 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej odbyły się uroczystości odpustowe. Świątynia jest wotum łodzian za Cud na Wisłą.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję