Reklama

Kościół

Abp Szewczuk: Ukraina trwa, Ukraina walczy! Dziękuję narodowi polskiemu i wszystkim

„Chciałbym serdecznie podziękować narodowi polskiemu, episkopatowi Polski i państwu polskiemu. Przyjęli już ponad milion uchodźców w swoje ramiona, do swoich domów i starają się zrobić wszystko, co możliwe, aby zapewnić tym ludziom niezbędną pomoc” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) Światosław Szewczuk w codziennym wideoprzesłaniu do narodu ukraińskiego i całego świata z Kijowa. „Niech Pan Bóg odpłaci Wam stokrotnie” – zaznaczył.

[ TEMATY ]

bp. Szewczuk

abp. S. Szewczuk

Abp Szewczuk

Tomasz Koryszko/KUL

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Abp Szewczuk wyraził też wdzięczność papieżowi Franciszkowi za to, że wczoraj podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański po raz kolejny ostro i jednoznaczne potępił wojnę na Ukrainie. „Wyraźnie powiedział, że nie jest to jakaś operacja, ale wojna. To wojna przede wszystkim przeciwko pokojowo nastawionym ludziom, cywilom” – powiedział zwierzchnik UKGK.

Zaznaczył, że dziś, w dwunastym dniu wojny, według ONZ, mamy już półtora miliona uchodźców z Ukrainy, którzy opuścili swoją Ojczyznę.

Podziel się cytatem

Abp Szewczuk serdecznie podziękował wszystkim, którzy „wspierają nasz naród, naszą Ojczyznę, naszą armię”. Zauważył, że przychodzą do niego niezliczone listy solidarności. W szczególności zwierzchnik UKGK wyraził wdzięczność katolickim biskupom Azji, w szczególności Hongkongu, Kościołom Indii, w szczególności syromalabarskiemu i syromalankarskiemu. „Serdeczna wdzięczność dla katolickich Kościołów wschodnich Europy: Rumunii, Bułgarii, Węgier, Słowacji, dla tych wszystkich, którzy szczególnie odczuwają ból naszego Kościoła i naszego narodu” - powiedział i dodał: „Ukraina twa, Ukraina walczy”.

Zapewnił, że jego serce jest szczególnie blisko archidiecezji kijowskiej. Na przedmieściach Kijowa toczą się zacięte walki. Trzy miasta, położone kilkadziesiąt kilometrów od centrum Kijowa, stały się tak wielkim strasznym polem bitwy. Są to Irpin, Gostomel i Bucha.

Reklama

„Wczoraj otrzymaliśmy wiadomość, że wójt Hostomla, pan Jurij Pryłypko, został zabity. Stało się to właśnie wtedy, gdy rozdawał potrzebującym żywność i lekarstwa. Ranny został burmistrz Buczy, pan Vadym Denysenko, który odważnie wykonywał swoje zadania. Dziękuję wszystkim, którzy godnie sprawują władzę państwową na różnych szczeblach i organizują ochronę ludności” – powiedział zwierzchnik UKGK.

Z wielkim żalem arcybiskup zauważył, że wszystkie rozmowy o zielonych korytarzach, o możliwości ewakuacji ludzi z miast najbardziej cierpiących z powodu okrążenia i bombardowania, są nieprawdziwe. „Dzisiaj prosimy społeczność światową: zamknięcie niebo nad Ukrainą, ponieważ rosyjskie pociski manewrujące zabijają najwięcej ludzi na naszych ziemiach” – powiedział.

Podziel się cytatem

Zwierzchnik UKGK przypomniał, że dziś na Ukrainie dla chrześcijan żyjących według kalendarza juliańskiego rozpoczyna się Wielki Post. „Dzisiaj modlimy się, pościmy i czynimy dobre uczynki” – powiedział.

Abp Szewczuk szczególnie podziękował Caritas Ukraina, która robi wszystko, aby dostarczyć niezbędne rzeczy tam, gdzie jest to dziś najtrudniejsze.

2022-03-07 14:41

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk: Ukraina nie jest sama w tym trudnym historycznie momencie

„Obecność prezydenta Polski Andrzeja Dudy została przez wszystkich niezwykle doceniona. Wsparł nasze marzenia o byciu europejskim narodem i państwem. Polska jest i będzie bardzo ważnym partnerem Ukrainy. Doceniliśmy niezwykle nie tylko obecność prezydenta Dudy, ale i słowa, które do nas skierował, zwłaszcza teraz, w czasie nieustającej rosyjskiej agresji. Polska pokazuje, że nie jesteśmy sami w tym trudnym historycznie momencie” – zaznacza arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

W rozmowie z KAI zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i przewodniczący Wszechukraińskej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych mówi m. in. o znaczeniu wizyty patriarchy ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja I w Kijowie z okazji 30. rocznicy niepodległości Ukrainy, wyzwaniach stojących przed Ukrainą i oczekiwaniach na wizytę papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra konfesjonałem Narodu

2022-08-10 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra, a w szczególności Kaplica Cudownego Obrazu sama w sobie stanowi miejsce szczególnego zanurzenia się w obecności Bożej w Sercu Maryi. Na to miejsce przybywają tysiące pielgrzymów pragnących doświadczyć spotkania serca z Sercem Boga, ukojenia, zrozumienia, pocieszenia, po prostu bezwarunkowej miłości Boga udzielającego się przez wyjątkowe wstawiennictwo Matki Bożej Jasnogórskiej.

Po nawiedzeniu w pierwszej kolejności Kaplicy Cudownego Obrazu – serca Jasnej Góry, pielgrzymi często i chętnie kierują się do miejsca cichej adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie obecnie znajdującym się w Kaplicy Pokutnej. Ta neobarokowa Kaplica zaprojektowana przez architekta Adolfa Szyszko-Bohusza na wzór refektarza jasnogórskiego i wybudowana w latach 1921-26, znajduje się na przeciwko Bazyliki, po prawej stronie schodów prowadzących do Skarbca Jasnogórskiego.

CZYTAJ DALEJ

Peru: w wypadku drogowym zginęli seminarzysta i dwie siostry zakonne

2022-08-11 09:16

[ TEMATY ]

wypadek

Peru

Karol Porwich/Niedziela

Seminarzysta, dwie zakonnice ze Zgromadzenia Kanoniczek Krzyża i świecki pracownik duszpasterski – wszyscy z diecezji Sicuani w południowo-wschodnim Peru – zginęli 8 sierpnia w wypadku drogowym na tym terenie. Poinformowała o tym Peruwiańska Konferencja Biskupia w okolicznościowym oświadczeniu 10 bm. Nie podano żadnych szczegółów tego zdarzenia.

Z komunikatu wynika, że śmierć poniosły następujące osoby: siostry Mercedes Rosalvina Tasayco Saravia i Thalía Maritza Tuanama Córdova – obie ze Zgromadzenia Kanoniczek Krzyża, seminarzysta Arnaldo Usca Capa i pracownik duszpasterski Álvaro Enzo Rojo Olivera. Wszyscy oni należeli do diocezji Sicuani (prowincja Canchis w departamencie Cuzco w południowo-wschodnim Peru).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję