Reklama

Kościół

Lwów: kard. Krajewski spotkał się z arcybiskupami Szewczukiem i Mokrzyckim

We wtorek 8 marca, przybył na Ukrainę z misją specjalną papieski jałmużnik, kardynał Konrad Krajewski. Celem jego wizyty jest danie świadectwa osobistej bliskości Ojca Świętego z narodem ukraińskim, ofiarą agresji Rosji Władimira Putina – czytamy w komunikacie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

[ TEMATY ]

abp Konrad Krajewski

kard. Krajewski

Twitter @StanisławBudzik

Arcybiskupi Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, oraz Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego, spotkali się z wysłannikiem papieskim zaraz po jego przybyciu do Lwowa. Kardynał Konrad Krajewski zaznaczył, że pragnie odwiedzić ośrodki pomocy społecznej na Ukrainie, spotkać się z uchodźcami i ofiarami wojny Rosji z Ukrainą.

Podczas spotkania kardynał Krajewski, oraz obaj arcybiskupi mieli okazję do bezpośredniej rozmowy z papieżem Franciszkiem. Legat papieski opowiedział Ojcu Świętemu o swoich pierwszych wrażeniach z wizyty, a zwłaszcza o tym, co zobaczył w Polsce (dokąd przybył w niedzielę 7 marca). Papież został również poinformowany o programie wizyty swojego wysłannika na Ukrainie, który był już wcześniej omawiany przez uczestników spotkania.

Należy zauważyć, że wizyta, którą Ojciec Święty zlecił kard. Krajewskiemu, ma trwać tak długo, jak to będzie konieczne, aby w imieniu Stolicy Apostolskiej wspierać naród ukraiński w tych dramatycznych chwilach jego dziejów. „Papież Franciszek chce być obecny poprzez swojego osobistego wysłannika. I to jest cel jego wizyty” - podkreślił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Szczegółowy program pobytu kardynała Konrada Krajewskiego na Ukrainie nie został jeszcze opublikowany, wiadomo jednak, że w czwartek 10 marca odwiedzi on ośrodki służby społecznej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz weźmie udział we wspólnej modlitwie z przedstawicielami Ogólnoukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych.

2022-03-09 07:52

Ocena: +10 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski: szczepienie wyraża bliskość z cierpiącymi

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Bożena Sztajner/Niedziela

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Urząd Dobroczynności Apostolskiej organizuje w Wielkim Tygodniu szczepienia bezdomnych i wykluczonych przeciw Covid-19. Stanowi to konkretny wyraz realizacji często powtarzanego przez papieża apelu, aby nikt nie został wykluczony z kampanii szczepień. Franciszek często przypomina, że w obliczu wyzwania, które nie zna granic, nie powinno się również wznosić żadnych barier. Wszyscy płyniemy w tej samej łodzi.

Ojciec Święty wielokrotnie zachęcał do szczepienia się, ponieważ stanowi to konkretny sposób realizacji odpowiedzialności za bliźniego i wspólne dobro. Podkreślał stanowczo, że każdy powinien mieć dostęp do szczepionki niezależnie od statusu społecznego czy zamożności.

CZYTAJ DALEJ

Świętość na wyciągnięcie ręki

2022-11-22 14:16

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję