Reklama

Świat

Bp Wiesław Mering o "ad limina"

[ TEMATY ]

ad limina

Ks. Paweł Rytel-Andrianik / niedziela.pl


PRZECZYTAJ WIĘCEJ O WIZYCIE „AD LIMINA”

Wypowiedź ks. bp. Wiesława Meringa – ordynariusza diecezji włoclawskiej po spotkaniu polskich biskupów z papieżem Franciszkiem

Dla mnie to nawiedzenie progów Apostolskich zaczęło się od samego szczytu, bo pierwsze spotkanie było od razu spotkaniem z Ojcem Świętym, co zawsze stanowi taki kulminacyjny punkt, najważniejszy każdego pobytu w Rzymie. Ponieważ po raz pierwszy widzieliśmy się wszyscy z Ojcem Świętym, dlatego rzecz jasna, panował jakiś taki można by powiedzieć rodzaj niepewności. Nikt nie miał tutaj jeszcze żadnego doświadczenia.

Tymczasem gdybym dzisiaj już z takiej pewnej perspektywy po tych dwudziestu czterech godzinach miał powiedzieć co nas wczoraj spotkało, to spotkanie z ojcem i bratem. Nie ma wątpliwości, kto jest głową Kościoła, kto kieruje, wyznacza zasadnicze linie obowiązujące w Kościele, kto jest Piotrem, ale równocześnie Piotr spotkał się z braćmi. Ojciec Święty tak to potraktował, jak nasza serdeczna wymiana zdań ludzi zatroskanych o to, jak Kościół radzi sobie dzisiaj w rzeczywistości, w której musi zmagać o chrześcijańskie wartości w życiu społecznym.

Doskonale był zorientowany w tym, co dzieje się w Polsce. To pewnie jest owoc wszystkich tych sprawozdań, które biskupi przygotowywali, które są przecież bardzo precyzyjne i dokładne. Poruszył wszystko, czym Kościół żyje, wszystkie najważniejsze tematy. Od rodziny, od świadectwa od miłosierdzia, bo trudno żeby tej sprawy nie dotknął. A tu muszę dodać ku troszkę takiej swojej chwale, że przecież w Kościele włocławskim narodziła się siostra święta siostra Faustyna. Świnice są na terenie diecezji włocławskiej i kiedy się witałem z Ojcem Świętym w czasie tej krótkiej takiej chwili, kiedy jesteśmy tete-a tete powiedziałem mu, że przybywam żeby jakoś przybliżyć ten Włocławek, bo co to mówi Amerykaninowi to określenie. Mówię: to jest diecezja, W której urodziła się siostra Faustyna, spędziła tam więcej niż połowę życia. One się tak ożywił, on się tak ucieszył, bo dla niego przecież idea miłosierdzia jest czymś naprawdę najważniejszym A mnie stało się miło, bo te pierwsze więzy takie od razu bardzo wyraźnie zostały nawiązane. Potem oczywiście interesował się seminariami duchownymi, ilością powołań, jakością, sytuacją zakonów, co akurat było bardzo zrozumiałe w perspektywie tej dzisiejszej uroczystości. Pytał nas o sprawowanie sakramentów, czyli spowiedź, to jest sakrament miłosierdzia. Bardzo to leży na sercu Ojcu Świętemu, jak jest praktykowana spowiedź i jak korzystają z tego sakramentu nasi wierni. Kwestia Mszy św. „Dominicantes”. To była rozmowa brata i ojca, który chciał sytuację tych poszczególnych Kościołów po to, żeby jakoś przyjść im z pomocą.

Reklama

Niektórzy interesują się tym, czy Ojciec Święty udzielał nam jakichś wskazówek, czy nam podpowiadał coś, na tym pierwszym spotkaniu jeszcze nie. Ja sądzę, że to będzie na tym ostatnim, kiedy już sumując wszystkie opinie, z którymi się zetknął, wtedy pewnie będzie chciał najistotniejsze, powtarzające się momenty uwypuklić.

Natomiast tutaj bardziej słuchał niż wskazywał, niż podpowiadał.

„Piotr spotkał się z braćmi. Tak Ojciec Święty to potraktował” – relacjonuje z Placu św. Piotra bp Wiesław Mering.

2014-02-02 13:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wizyta polskich biskupów ad limina – nowa ewangelizacja w Polsce

[ TEMATY ]

ewangelizacja

ad limina

Małgorzata Cichoń

Podczas rozpoczynającej się 1 lutego w Watykanie wizyty "ad limina" grupa polskich biskupów odwiedzi m.in. Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Na czele grupy stoi bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. – Jesteśmy nieraz bardzo skoncentrowani na sobie, a powinniśmy się uczyć od Kościołów doświadczających wzrostu – mówi KAI bp Ryś, który z nadzieją oczekuje na watykańskie rozmowy. Zespół ds. Nowej Ewangelizacji powstał rok po utworzeniu Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Tę dykasterię Kurii Rzymskiej, zgodnie z konstytucją apostolską Pastor Bonus, powołał papież Benedykt XVI w 2010 roku wydając List Apostolski w formie motu proprio „Ubicumque et semper” (Wszędzie i zawsze).

CZYTAJ DALEJ

Komunikat o nominacji biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

2022-07-01 17:23

Marian Sztajner/Niedziela.pl

Komunikat o nominacji biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Drodzy Diecezjanie,

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew w ogrodzie Oliwnym

2022-07-03 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Monika Książek

Święty, święty, święty Jahwe Zastępów - oto słowa umieszczone na wspomnianym krzyżu - krzyż na Moście Karola

Święty, święty, święty Jahwe Zastępów - oto słowa umieszczone na wspomnianym krzyżu - krzyż na Moście Karola

Drugie przelanie Krwi Jezusa dokonuje się w warunkach ekstremalnego cierpienia wewnętrznego. W noc między Wielkim Czwartkiem i Wielkim Piątkiem Jezus modli się w ogrodzie Oliwnym.

Z Ewangelii św. Łukasza

Potem wyszedł i udał się, według zwyczaju, na Górę Oliwną: towarzyszyli Mu także uczniowie. Gdy przyszedł na miejsce, rzekł do nich: «Módlcie się, abyście nie ulegli pokusie». A sam oddalił się od nich na odległość jakby rzutu kamieniem, padł na kolana i modlił się tymi słowami: «Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Wszakże nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!» Wtedy ukazał Mu się anioł z nieba i pokrzepiał Go. Pogrążony w udręce, jeszcze usilniej się modlił, a Jego pot był jak gęste krople krwi, sączące się na ziemię. Gdy wstał od modlitwy i przyszedł do uczniów, zastał ich śpiących ze smutku. Rzekł do nich: «Czemu śpicie? Wstańcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie». (Łk 22, 39-46)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję