Reklama

Kościół

Kijów: obecność kard. Krajewskiego znakiem determinacji Ojca Świętego

„Dla mnie osobiście jest to bardzo duża pomoc. Dla całego narodu ukraińskiego jest to znak determinacji Papieża, by we wszelki możliwy sposób pomagać ludności i pokojowi” – powiedział agencji SIR przebywający w Kijowie nuncjusz apostolski na Ukrainie, abp Visvaldas Kulbokas.

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

inwazja na Ukrainę

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Wyjaśniając znaczenie misji osobistego wysłannika Ojca Świętego nuncjusz opowiedział że kilka dni temu poproszono nuncjaturę o pomoc w ewakuacji około pięćdziesięciorga dzieci w wieku od miesiąca do pięciu lat, które przebywały w sierocińcu położonym około 30 kilometrów na północny zachód od Kijowa. „Byli tam od trzech dni, na mrozie, bez światła. Nie można było ich zabezpieczyć, ponieważ korytarze humanitarne nie zawsze gwarantują pełne bezpieczeństwo ludzi. Wielokrotnie już zdarzało się, że podczas ewakuacji bombardowano i zabijano ludzi. Podjęliśmy więc działania za pośrednictwem Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, na najwyższym szczeblu i wreszcie przedwczoraj, wczesnym popołudniem, dzieci te zostały ewakuowane. Rozmawialiśmy o tej sytuacji z kardynałem Krajewskim, który był bardzo szczęśliwy, że te dzieci są bezpieczne, i powiedział mi: «Jeśli w przyszłości pojawią się trudności i nie będziecie mieli wystarczających gwarancji na ewakuację ludzi, powiedzcie wszystkim, że ja po nie pojadę. Ale wszyscy powinni wiedzieć, że jeśli zbombardują, to zbombardują mnie, zbombardują wysłannika Papieża, i powiedz to z całą pewnością»” – cytował agencji SIR słowa papieskiego wysłannika abp Kulbokas.

„Ta determinacja - skomentował nuncjusz - daje mi do ręki mocne narzędzie moralne, ponieważ jest to znak absolutnej determinacji, która przekłada się na to, co papież powiedział po modlitwie «Anioł Pański» w minioną niedzielę, a mianowicie, że papież uczyni wszystko, co możliwe, dla pokoju.

Podziel się cytatem

Reklama

A kiedy Kościół buduje pokój, czyni to właśnie poprzez te gesty. Ta moralna, duchowa determinacja staje się również determinacją polityczną w najszlachetniejszym znaczeniu tego słowa, ponieważ jest to determinacja do walki z tym, co w wojnie jest złe. Ma to zatem konsekwencje wręcz dla samych przyczyn wojny".

Pochodzący z Litwy papieski dyplomata zrelacjonował sytuację w Kijowie. „W nocy próbujemy zasnąć, aby odzyskać siły, ale zakonnice powiedziały mi, że słyszały strzały artyleryjskie. Siły zbrojne nadal znajdują się w okolicach Kijowa, w odległości kilku kilometrów, i z trudem posuwają się naprzód". W nuncjaturze natomiast testowane są techniki ewakuacji. W ostatnich dniach - wyznaje nuncjusz - opracowaliśmy różne plany działania w zależności od okoliczności, to znaczy, co zrobić w przypadku pożaru, całkowitego zniszczenia nuncjatury lub w przypadku ataku. Nawet jeśli nic się nie wydarzy, zawsze lepiej być gotowym. Jednak działania są intensywne i trwają. Przede wszystkim chodzi o koordynację próśb o pomoc humanitarną i jej napływu – powiedział agencji SIR abp Kulbokas.

2022-03-11 11:14

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski: Papież przekazuje szczepionki krajom ubogim

[ TEMATY ]

szczepionka

kard. Krajewski

papież Franciszek

szczepienia

Piotr Drzewiecki

W dniu imienin Ojca Świętego grupa bezdomnych i ubogich otrzymała szczepionki przeciw Covid-19. „Był to bardzo konkretny znak tego, że te osoby nie mogą być wykluczone. One także stanowią cześć społeczeństwa i należą do Kościoła” – powiedział przy tej okazji Jałmużnik Papieski.

Papież Franciszek poprzez Urząd Dobroczynności Apostolskiej nie troszczy się jedynie o tych, którzy żyją wokół samego Watykanu, ale również o pozbawionych dostępu do szczepionki w różnych częściach świata. Z myślą o nich uruchomiono specjalny fundusz. Można o tym przeczytać na stronie www.elemosiniera.va.

CZYTAJ DALEJ

Zbyt krótkie życie. Śp. ks. Marcin Modrzejewski

2022-12-01 10:04

Grzegorz Jacek Pelica

Zmarł ks. Marcin - wieść, którą powtarzało wielu młodych, którym w większości nie jest „po drodze” rozpamiętywać czyjeś odejście, odnotowywać zgony czy rejestrować informacje o pogrzebach. - Dobrze spowiadał! Trafiał w sedno i nie zanudzał, a wcześniej słuchał i z wielką delikatnością naprowadzał. Nie należę do tej parafii, ale to był mój spowiednik. Jak tylko przyszedł do Łęcznej. Co ja teraz zrobię? - mówi pewien dwudziestolatek.

CZYTAJ DALEJ

Co szóste dziecko wzrasta w regionie ogarniętym konfliktem

2022-12-01 17:48

[ TEMATY ]

dzieci

konflikt

Pixabay

Co szóste dziecko na świecie dorasta w regionie objętym konfliktem – alarmuje organizacja pomocy dzieciom Save the Children. Jak wynika z opublikowanego 30 listopada raportu „Wojna przeciw dzieciom” przygotowanego przez Save the Children i Instytut Badań nad Pokojem w Oslo (PRIO), w 2021 roku nawet 230 milionów dzieci mieszkało w obszarze szczególnie niebezpiecznym.

Według raportu, łącznie 449 milionów dziewcząt i chłopców na całym świecie żyje w regionach objętych konfliktem. Na Bliskim Wschodzie problem ten dotyczy co trzeciego dziecka. Jako najbardziej niebezpieczne kraje dla dzieci raport wymienił Jemen, Afganistan i Demokratyczną Republikę Konga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję