Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: 48. rocznica śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej

11 marca  w kościele NMP w Łodzi odbyły się uroczystości upamiętniające 48. rocznicę śmierci łódzkiej Kandydatki na ołtarze.

[ TEMATY ]

Stanisława Leszczyńska

Archidieceja Łódzka

ks. Łukasz Burchard

Uroczysta Eucharystia poprzedzona wykładem mgr Władysława Dmitruka przybliżyła zebranym sylwetkę Stanisławy Leszczyńskiej, ukazując ją jako bohaterkę lokalnej wspólnoty parafialnej, wzorzec położnej oraz architekta powstających dzisiaj ruchów pro-life. Prelegent przypomniał zebranym, że w roku 1922, a więc dokładnie 100 lat temu, gdy Stanisława Leszczyńska odebrała dyplom ukończenia Państwowej Szkoły Położniczej w Warszawie udała się do kościoła Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu i złożyła ślub, w myśl którego będzie ofiarnie wykonywać swoją profesję. Przez niespełna 40 lat asystowania przy porodach, w tym także podczas jej pobytu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, nie utraciła żadnego z przychodzących na świat dzieci.

Podczas homilii ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś nawiązując do słów Chrystusa: „Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego”, zachęcił zebranych, aby spojrzeli na Stanisławę Leszczyńską w świetle usłyszanego Słowa Bożego, ponieważ ukazuje ono duchowość oraz chrześcijański radykalizm Kandydatki na ołtarze. Metropolita Łódzki wyjaśnił, że nasza sprawiedliwość będzie mogła sprostać oczekiwaniom Pana w zależności od tego, gdzie tej sprawiedliwości dochodzimy. Jedna możliwa droga dochodzenia do sprawiedliwości wiedzie przez ludzki trybunał, w którym zasiada sędzia, a inna wskazana przez Chrystusa to droga do ołtarza. W tej drodze nie chodzi o orzekanie winy lecz o pojednanie z przeciwnikiem.

Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Arcybiskup poświęcił obraz przedstawiający wizerunek Stanisławy Leszczyńskiej, który następnie został przekazany do Domu Samotnej Matki przy ul. Broniewskiego 1A w Łodzi. Wraz z delegacją kapłanów, a także przedstawicielek Izby Pielęgniarek i Położnych odmówił modlitwę o dar szybkiej beatyfikacji przy grobie Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w podziemiach kościoła.

2022-03-12 10:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wniebowzięcie, Matka Boża i święta kobieta

Niedziela łódzka 32/2018, str. I

[ TEMATY ]

świątynia

Stanisława Leszczyńska

Kamil Gregorczyk

Stanisława Leszczyńska

Stanisława Leszczyńska

Miejsce, gdzie zbudowano świątynię, to teren, na którym stał najstarszy kościół miasta. Był to obecny kościół pw. św. Józefa. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się kaplica. Parafia pw. Wniebowzięcia NMP została erygowana w 1430 r. Obecny kościół wybudowano pod koniec XIX wieku z ofiar mieszkańców. To kościół, który w czasie wojny znalazł się na terenie getta. Został przekształcony w magazyn i zdewastowany przez Niemców.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Leonard Pietraszak

2023-02-01 10:19

PAP/Tytus Żmijewski

Leonard Pietraszak

Leonard Pietraszak

Nie żyje Leonard Pietraszak. Informację - potwierdził w rozmowie z PAP prezes ZASP, Krzysztof Szuster.

Leonard Pietraszak nie żyje - powiedział PAP prezes ZASP Krzysztof Szuster.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję