Reklama

Kościół

Watykan: bezprecedensowy dystans papieża wobec patriarchy Cyryla

Słowa wypowiedziane dzisiaj przez Ojca Świętego po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański”: „Bóg jest jedynie Bogiem pokoju, nie Bogiem wojny, a ci, którzy wspierają przemoc, profanują Jego imię” – odnoszą się do Patriarchy Moskiewskiego Cyryla – zwraca uwagę na portalu vaticaninsider Domenico Agasso.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Włoski watykanista zwraca uwagę, że słowa Franciszka oznaczają bezprecedensowy dystans wobec tego, kogo zawsze uważał za „brata”, Patriarchy Moskiewskiego Cyryla, który podawał polityczne, moralne, a nawet metafizyczne wytłumaczenia poparcia Cerkwi dla wojny podjętej przez Władimira Putina przeciwko Ukrainie. Cytuje komentarz dyrektora programowego mediów watykańskich, Andrei Torniellego, który podkreśla, że Franciszek użył tych samych sformułowań, których w minionych latach tak wiele razy używał sam, a także jego poprzednicy, święci Jan Paweł II i Benedykt XVI, aby ostrzec przed instrumentalnym wykorzystywaniem imienia Bożego do usprawiedliwiania nienawiści, przemocy i terroryzmu. Tym razem jednak adresatami papieskiego apelu nie są fundamentaliści dżihadu - wyjaśnia dyrektor watykańskich mediów – „ale każdy, kto uważa, że może istnieć religijna «przykrywka» - religijne wyjaśnienie, które można zaoferować wierzącym - dla wojny na Ukrainie, w której chrześcijanie, którzy przyjęli ten sam chrzest, padają pod ciosami bomb”.

Agasso przypomina wypowiedzi Cyryla usprawiedliwiające putinowską agresję jako „wojnę metafizyczną”, „w obronie przed narzucaniem parad gejowskich” i zauważa, że w papieskim apelu odniesienie do Cyryla nie jest więc jednoznaczne, ale wyraźne. Dodaje, że także w liście do Światowej Rady Kościołów Cyryl obarczał odpowiedzialnością za rosyjskie zbrodnie na Ukrainie Zachód i państwa członkowskie NATO, oraz szerzącą się rusofobię.

2022-03-13 22:21

Ocena: +29 -13

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież apeluje o działania na rzecz godności każdej kobiety

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Mazur/episkopat.pl

W obchodzony w środę Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet papież Franciszek zaapelował o działania na rzecz godności każdej kobiety. Jego przesłanie zamieszczone zostało na papieskim profilu na Twitterze.

Na redagowanym w dziewięciu językach, także po polsku, profilu Pontifex opublikowano następujące słowa Franciszka: "Zbyt często kobiety są atakowane, maltretowane, gwałcone, zmuszane do prostytucji".

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję