Reklama

Niedziela Legnicka

Legnicka Caritas podsumowała ostatni tydzień pomocy (07-12.03)

Codziennie od poniedziałku do piątku od godz. 7.00 do 15.00 w Biurze Caritas w Legnicy przy ul. Okrzei 22 można uzyskać informacje dotyczące organizacji pomocy w diecezji legnickiej.

arch.

Do dyspozycji jest adres e-mailowy: ukraina@caritaslegnica.pl oraz numer telefonu: +48 76 72 44 300-302.

W dalszym ciągu jest kompletowany kolejny transport humanitarny na Ukrainę. Do dzisiaj przygotowano 15 palet z różnymi produktami.

Działają strony internetowe, na których dostępne są ankiety zgłoszeniowe, przez które można zgłaszać chęć przyjęcia do siebie uchodźców, zgłosić konkretnej możliwość pomocy oraz pomóc jako wolontariusz w określonym przez siebie miejscu.

Legnicka Caritas wynajęła ośrodek w Piechowicach, w którym schronienie znaleźli uchodźcy z Ukrainy. W obecnej chwili przebywają tam 44 osoby, w tym 30 dzieci.

Ośrodek ten wymaga też bieżących porządków, napraw, aby mógł lepiej funkcjonować. W tym zadaniu pomaga wiele osób, w tym skauci. - Otrzymałem dzisiaj informacje, że jest firma, która pomoże przejrzeć dach w całym ośrodku. Chcemy uruchomić kuchnię, by karmić wszystkich, którzy tam przebywają. Jesteśmy w kontakcie z kilkoma ośrodkami pomocy prowadzonymi przez Kościół w naszej diecezji, którym też pomagamy. Na obecna chwilę pomoc płynie. Trzeba jednak pamiętać, że jest to wezwanie na długi czas – podkreśla ks. Serafin.

Do pomocy włączyli się także wolontariusze. Młodzież ze Szkolnego Koła Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Legnicy w ubiegłym tygodniu przyjmowała dary dla uchodźców w siedzibie Legnickiej Caritas. W ubiegły czwartek i piątek wolontariusze z Szkolnego Koła Caritas ze Szkoły Muzycznej pomagali w sortowaniu, pakowaniu i przygotowywaniu darów. A w sobotę z pomocą przyszły osoby, które zgłosiły się przez formularz na naszej stronie internetowej.

Do tej pomocy zachęcane są kolejne parafie i całe dekanaty. Z apelem o włączenie się w to dzieło zwrócił się do duchownych i wiernych biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

Ks. dyrektor o wszystkich działaniach podejmowanych przez legnicką Caritas informuje na stronie internetowej i stronie FB. Zachęca też o przesyłanie informacji, linków o innych formach pomocy, jakie są podejmowane w diecezji, które będą umieszczane zarówno na stronie Caritas, jak i innych mediów diecezjalnych. – Myślę, że to będzie to na pewno zachętą dla innych, którzy może nie wiedzą jak włączyć się w pomoc uchodźcom wojennym – podkreśla ks. Serafin.

Reklama

Dyrektor Caritas podał też informację, że do tej chwili na nasze konto legnickiej Caritas wpłynęło 700.000 zł. Są to ofiary zebrane w kościołach w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, w Środę Popielcową oraz ofiary od osób indywidualnych.

- Jak już informowałem 300 tys. przekazaliśmy Caritas Polska, pozostałe 400 tys. zł przeznaczamy na pomoc uchodźcom na terenie naszej diecezji. Wpłaty w dalszym ciągu spływają na konto. Za każdą bardzo dziękuję. Będziemy na bieżąco informować, na co przeznaczone zostały te ofiary - dodaje.

W tym tygodniu zaplanowane są intensywne prace w ośrodku w Piechowicach, aby mógł przyjąć większą ilość uchodźców. Dyrektor zapowiada też odwiedzenie innych ośrodków współpracujących z Caritas, by ocenić, w czym trzeba pomóc i jak lepiej organizować pomoc.

Foto

2022-03-14 07:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Koncert z okazji szczytu OBWE

2022-12-02 15:13

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Szczyt OBWG

Marek Kamiński

W Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbył się specjalny koncert z okazji konferencji Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Do Łodzi na szczyt przyjechało dwustu delegatów z ponad pięćdziesięciu krajów świata. 

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

2022-12-03 10:40

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

pomoc dla Ukrainy

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Paczki świąteczne to jedna z najnowszych inicjatyw pomocy dla Ukrainy. Już wcześniej pomoc była niesiona nie tylko potrzebującym na terenie Ukrainy, ale również uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w innych państwach. Teraz kolejne wsparcie przygotowano w Parafii św. Klemensa na Warszawskiej Woli, gdzie działa Rada 17050 Zakonu Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję