Reklama

Świat

Papież do biskupów: kanonizacja Jana Pawła II to będzie coś fantastycznego

[ TEMATY ]

kardynał

kard. Stanisław Dziwisz

ad limina

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. Paweł Rytel-Andrianik: Prosimy księdza Kardynała aby podziel się swoimi wrażeniami zaraz po spotkaniu z Ojcem Świętym Franciszkiem. Kiedyś ksiądz kardynał przejmował tysiące biskupów, a teraz ksiądz kardynał jest zaproszony przez Ojca Świętego razem z biskupami na to spotkanie tutaj.

- Ojciec święty nas przyjął z ogromną życzliwością, czuliśmy się u Niego tak jakbyśmy ciągle z nim przebywali. Ogromne współbrzmienie jeśli chodzi o problemy duszpasterskie.

Na początku przedstawiliśmy wszystkie diecezje, biskupi swoich biskupów pomocniczych, potem było moje przemówienie wstępne, a następnie była wymiana myśli bardzo rzeczowych. Ojciec Święty chciał poznać nasze duszpasterstwo i z uznaniem się odniósł do tego, że mamy ludzi w dużej mierze praktykujących, że chodzą do spowiedzi, że mamy powołania, wprawdzie mniej niż dawniej, ale są. Że jesteśmy Kościołem żywym i dynamicznym, że podejmujemy wszystkie sprawy, które są aktualne dziś w świecie. Podejmujemy dialog ze światem, który inaczej myśli.

Polska jest to kraj pluralistyczny, ale nie uciekamy od niego, podejmujemy dialog, bo chcemy głosić dobrą nowinę wszystkim. Nikogo nie odrzucamy, a tych którzy odeszli lub są mniej wrażliwi, pragniemy swym świadectwem przyciągnąć do Kościoła.

Ten dialog z Ojcem Świętym był ogromnie sympatyczny, jesteśmy ubogaceni. Papież dużo mówił o sprawach związanych z duszpasterstwem rodzin, ma wielkie doświadczenie problemów rodziny w Ameryce Łacińskiej. Dlatego kierując się tym, powiedział: ”chyba z inspiracji Bożej powołałem synod poświęcony rodzinie”. Główny problem dzisiaj to jest rodzina, która przechodzi, także i w Polsce, pewien kryzys zwłaszcza kryzys demograficzny.

Papież powiedział na koniec przygotujcie dobrze Światowy Dzień Młodzieży. Powtórzył to trzy razy. Ja odpowiedziałam, że praca techniczna jest może trudna, ale sama osoba Ojca Świętego przyciąga, także tu nie mamy problemu że młodzież przybędzie, zwłaszcza że już się zapowiada na spotkanie, że papieżem Franciszkiem, który się cieszy ogromną sympatią w Polsce nie tylko wśród wierzących, ale także wśród tych którzy stoją na zewnątrz Kościoła.

Reklama

Mówiliśmy, że śledzimy jego codzienne homilie, wspomniałem, że zawsze są w nich trzy punkty na co Papież się bardzo ucieszył i powiedział: „tak to jest sposób jezuicki-zawsze trzy punkty".

Na koniec rozmawialiśmy jeszcze o kanonizacja bł. Jana Pawła II oraz Jana XXII. Papież zapewnił, że będzie to coś fantastycznego.

2014-02-03 15:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek powierzył modlitwie Polaków wizytę biskupów ad limina

Do otoczenia modlitwą różańcową wizyty biskupów polskich „ad limina Apostolorum” zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję