Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Powstał punkt recepcyjny w Centrum Służby Rodzinie Archidiecezji Łódzkiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W Łodzi działa kolejny punkt recepcyjny dla przybywających z Ukrainy Uchodźców. Punkt powstał w Centrum Służby Rodzinie mieszącym się przy ul. Broniewskiego 1. W punkcie schronienie, wyżywienie, pomoc medyczną i psychologiczną oraz prawną może naleźć 150 Gości zza wschodniej granicy.

- Naszym celem - przy współpracy z wszystkimi organizacjami i służbami - jest pomoc tym osobom, które uciekają przed wojną na Ukrainie. – tłumaczy ks. Arkadiusz Lechowski. - Tutaj Uchodźcy mogą uzyskać wszelka pomoc informacyjną rzeczową, ale również schronienie. W teorii – jest to schronienie na 24 godziny – czasami może być to przedłużone. – dodaje.

W punkcie recepcyjnym przygotowano: 150 miejsc noclegowych, kącik dla dzieci, gabinet lekarski, miejsce do opieki nad dziećmi z przewijakiem i wanienkami do kąpieli, na stołówce wydawane są ciepłe posiłki, a w namiocie wojskowym ustawionym obok Centrum Służby Rodzinie znalazło się miejsce z wieszakami na odzież dla dorosłych i dzieci, oraz pojemniki środkami czystości i higieny osobistej.

- Staramy się przybywającym do nas osobom zapewnić pomoc oraz „coś dalej”. Musimy pamiętać, że pierwsza tura – fala uchodźców – to były osoby, które mniej więcej wiedziały, gdzie jadą, do kogo jadą, więc te noclegi w punktach recepcyjnych były na jedną noc, a teraz mamy więcej osób, które nie wiedzą co dalej. Naszym zadaniem jest wspieranie tych osób, by mogły się tu jak najlepiej odnaleźć, żeby mogły się czuć jak najlepiej wśród nas. – podkreśla ks. Lechowski.

- Przyjechałam tutaj do Łodzi z Dniepropetrowska.- mówi pani Olena. - Żeby wyjechać z miasta czekałam z całą rodziną przez 6 godzin na jakiś transport. Najpierw dojechaliśmy do Lwowa, a następnie z Lwowa do Warszawy. W Warszawie byliśmy w punkcie recepcyjnym skąd przyjechaliśmy do Łodzi. Tu w Polsce czujemy się bardzo bezpiecznie, jest nam bardzo dobrze i niczego nam nie potrzeba. Polacy są bardzo dobrzy dla nas. – dodaje Olena Prowarowa.

Reklama

Do łódzkiego punktu recepcyjnego przybywają kobiety z dziećmi w różnym wieku. - Przyjechałam z Ukrainy z Nikołajewa, z moim trojgiem dzieci – najstarszy syna ma 12 lat, młodszy 5 lat, a córeczka 3 miesiące. – mówi Krystyna Hanicz. - Przyjechaliśmy na granicę taksówką, a następnie autobusem do Warszawy, gdzie na stacji kolejowej dostaliśmy bezpłatne bilety – po drodze jeszcze zabłądziliśmy – ale dojechaliśmy jakoś tutaj do Łodzi. Tutaj jest nam bardzo dobrze, wszyscy są otwarci, bardzo nam pomagają. Mamy co jeść, jest nam ciepło, dostaliśmy ubrania, nic nam nie potrzeba. Kiedy tutaj jechaliśmy jakaś pani podeszła do nas i dała nam torbę z jedzeniem i słodyczami i wodą – całkowicie za darmo, bezinteresownie. Bardzo za wszystko dziękujemy!

Wśród przybyłych do Łodzi z Ukrainy jest 18- letnia Wiktoria, która – choćnie ma korzeni Polskich, dobrze zna język polski. - Przyjechałam do Polski z Kijowa. Do granicy z Polską jechałam 2 dni, a potem autobus przywiózł mnie do Łodzi, i choć było mi bardzo ciężko, teraz jest nieco lepiej. Na Ukrainie została cała moja rodzina: rodzice, siostra z mężem i dziećmi oraz dwa psy. Ja sama przyjechałam tutaj do Polski. Języka polskiego zaczęłam się uczyć sama jeszcze w Ukrainie, a teraz jest to bardzo potrzebne, gdyż pomagam w tłumaczeniu, ponieważ wielu ludzi nie zna tutaj języka polskiego tylko ukraiński i rosyjski. - dodaje. –Wiktoria Misinko.

Na tę chwilę do puntu recepcyjnego przy Centrum Służby Rodzinie zgłosiło się ponad 40 uchodźców wśród których są głównie kobiety z dziećmi. Jak zapewnia ks. Lechowski – każdy uchodźca, który się do nas zgłosi, otrzyma od nas konkretną pomoc i wsparcie.

2022-03-17 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Pascha, to jest czyste miłosierdzie Boga.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Podczas Wigilii Paschalnej w bazylice archikatedralnej liturgii przewodniczył oraz homilię wygłosił arcybiskup Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Polski głos na zgromadzeniu w Pradze: nie ulegajmy pokusie budowy innego Kościoła

2023-02-07 12:45

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Przed uleganiem pokusie budowy „innego Kościoła” przestrzegł prof. Aleksander Bańka w imieniu polskiej delegacji podczas kontynentalnego zgromadzenia synodalnego w Pradze. To europejskie spotkanie trwa w stolicy Czech w dniach 5-12 lutego. Wskazał na konieczność znalezienia takich „rozwiązań pastoralnych, które nie naruszając spójności doktrynalnej, pozwolą adekwatnie odpowiedzieć na współczesne wyzwania duszpasterskie”.

Z Polski w zgromadzeniu uczestniczą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądccki, koordynator prac synodalnych w Polsce abp Adrian Galbas SAC z Katowic, s. Mirona Turzyńska OSF z archidiecezjalnego zespołu synodalnego w Gnieźnie oraz prof. Aleksander Bańka z Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, delegat Kościoła w Polsce na Synod.

CZYTAJ DALEJ

Kaplica jest sercem tego domu

2023-02-07 16:58

[ TEMATY ]

młodzież

rekolekcje powołaniowe

rekolekcje młodzieżowe

Rokitno sanktuarium

ks. Damian Drop

Dom Młodych w Rokitnie

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Damian Drop zaprasza do Domu Młodych w Rokitnie

Ks. Damian Drop zaprasza do Domu Młodych w Rokitnie

Jakiś czas temu pisaliśmy o Domu Młodych powstającym przy sanktuarium w Rokitnie. Dziś prawie cały budynek jest już gotowy. Pozostało jeszcze to, co najważniejsze – kaplica.

- Kaplica to tak naprawdę serce tego domu – mówi ks. Damian Drop. – Dlatego nie chcemy się spieszyć, ale staramy się, by wyszło najpiękniej jak się da. Mamy dużo fajnych pomysłów na tę kaplicę, wciąż też pojawiają się nowe. Więc myślę, że to będzie naprawdę piękne miejsce, gdzie młodzież będzie mogła słuchać Pana Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję