Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Seminarium mieszkaniem dla Ukraińców z niepełnosprawnościami

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

Archiwum WSD w Łodzi

Łódzkie seminarium przyjęło ukraińskich uchodźców z niepełnosprawnościami.

Od kilkunastu dni w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi znajduje się 20 osób, które uciekły przy wojną w Ukrainie. Większość z nich jest głuchoniemych, a do miasta trafiły za pośrednictwem Polskiego Związku Głuchych. Oprócz kilku rodzin, które otrzymały tymczasowe miejsce pobytu w seminarium, jest młodzież z sierocińca. Młodzi to sportowcy, także olimpijscy, którzy przygotowują się do różnych turniejów w badmintona. Pośród osób z niepełnosprawnościami znajduje się również chłopiec z zespołem Downa. Jak poinformował ks. Marcin Jarzenkowski, dyrektor ekonomiczny WSD, dwie osoby z młodzieży rozpoczęły już naukę w polskiej szkole, a dwoje dzieci zacznie ją od przyszłego tygodnia. Ponadto młodzież codziennie ma zajęcia sportowe i treningi w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej.

Dorośli, którzy znajdują się w domu seminaryjnym oprócz sprawowania opieki nad dziećmi, poszukują pracy, aby móc wkrótce się usamodzielnić. - Klerycy są mistrzami w każdej dziedzinie. Udostępnili swoje pokoje i przeprowadzili się do innych, aby stworzyć tym ludziom komfort w naszym domu. Zabiegają o pomoc, czyli zapewniają jedzenie, ubrania. Sami postarali się, na przykład o pralkę, żelazko czy deskę do prasowania i ciagle poszukują osób chętnych do pomocy, które mogłyby ofiarować potrzebne rzeczy, niezbędne dla tych ludzi. Tutaj każdy pomaga tak, jak tylko może. Co ważne, mają z nimi naprawdę dobry kontakt, mimo że są to osoby głuchonieme. Dzięki klerykom możemy tworzyć dla ukraińskich uchodźców spokojne i bezpieczne miejsce - powiedział ks. Marcin Jarzenkowski.

W drodze do łódzkiego seminarium jest jeszcze 7 osób, więc wkrótce WSD będzie schronieniem dla 27 ukraińskich uchodźców. Seminarium będzie służyło im pomocą tak długo, jak będą jej potrzebowali.

2022-03-18 08:30

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Biegną, pomagają, pielgrzymują… z Łodzi na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

Fundacja Życie

- Tu nie chodzi o rekordy, ale o trud – trud pielgrzymowania. Mamy tu mniej czasu na modlitwę i przemyślenia niż w bardziej tradycyjnej pielgrzymce pieszej, ale co chwila musimy się zmagać sami ze sobą – podkreśla uczestnik Biegowej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Dziś wystartowała 6. Biegowa Pielgrzymka na Jasną Górę. O poranku, po Mszy św. w Sanktuarium Chojeńskiej Matki Bożej Pocieszenia w Łodzi, niemal 100 biegaczy-pielgrzymów wyruszyło do Królowej Polski. Bieg liczy 130 km i ma charakter sztafetowy. Podczas 13-godzinnego biegu uczestnicy mogą wymieniać się co 3 km. - Należy mocno podkreślić, że jest to bieg dla każdego – mniej i bardziej zaawansowanego biegacza. Tu nie chodzi o rekordy, ale o trud – trud pielgrzymowania. Mamy tu mniej czasu na modlitwę i przemyślenia niż w bardziej tradycyjnej pielgrzymce pieszej, ale co chwila musimy się zmagać sami ze sobą. Kiedy po kilku odcinkach, przebiegniętych na asfalcie w skwarze i pełnym słońcu, bo pogoda z reguły dopisuje aż nadto, wsiadasz do klimatyzowanego autobusu, a za 6 km planujesz wrócić na trasę, by biec dalej… Proszę mi wierzyć, że czysto po ludzko się nie chce. Musimy też umieć mówić dość, kiedy organizm nie da rady już więcej pobiec. Dla mnie ważne jest właśnie to, że nikt nie przebiega całego dystansu. Te 130 km, w 13 godzin, jest możliwe tylko dzięki naszej zespołowej, wspólnotowej pracy – zaznacza Janek Wójcicki, który uczestniczył w Pielgrzymce już kilka razy, a w tym roku jest odpowiedzialny za zabezpieczenie trasy biegu.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Kinszasie: ceremonia powitania i spotkanie z prezydentem DRKonga

2023-01-31 17:51

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W pałacu Narodu w Kinszasie odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka. Następnie Ojciec Święty złożył kurtuazyjną wizytę prezydentowi Demokratycznej Republiki Konga.

U wejścia do pałacu powitał papieża prezydent Félix Tshisekedi. Odegrano hymny Watykanu i Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek przywitał się z przedstawicielami władz, a prezydent z osobami towarzyszącymi papieżowi w podróży.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

2023-02-01 12:11

[ TEMATY ]

opłatek

Krakow

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Arcybiskup Marek Jędraszewski

Arcybiskup Marek Jędraszewski

- Chcę podkreślić odpowiedzialność, która spoczywa na człowieku, za to wielkie dobro jakim jest świat. Pan Bóg stawiając człowieka na szczycie stworzeń nie upoważnił go do tego, by świat niszczył i rujnował, ale powołał go, by w Jego imię opiekował się światem i o niego się troszczył – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego pszczelarzy, sadowników i leśników.

W czasie Mszy św., odprawionej przed opłatkiem, homilię wygłosił kapelan Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, ks. Wiesław Popielarczyk. Podkreślił, że należy zaufać Bogu, by móc pokonywać codzienne trudności. Zauważył, że leśnicy są niezwykłą grupą osób, troszczących się o polskie lasy, by przynosiły pożytek. Pszczelarze przypominają, by dbać o środowisko i aby ludzie znali podstawowe prawdy związane z jego ochroną. – Jesteśmy tu, by dać świadectwo naszej wiary, ufności Bogu, by nabrać siły, odwagi – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję