Reklama

Niedziela Legnicka

Potrzebna pomoc dla uchodźców przebywających w diecezji legnickiej

W Kurii legnickiej odbyła się konferencja prasowa, na której poinformowano dziennikarzy min. o pomocy, jakiej udziela diecezja legnicka uchodźcom z Ukrainy.

ks. Waldemar Wesołowski

Biskup Andrzej Siemieniewski podziękował za dotychczasową pomoc i zaapelował o dalsze wsparcie, zwłaszcza dla ośrodków goszczących uchodźców.

Potrzeby poszczególnych domów goszczących uchodźców:

Dom prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej w Szklarskiej Porębie. Obecnie przebywa tam 51 osób (dorosłych i dzieci). Potrzebne są: żywność, środki chemiczne, artykuły higieniczne, papiernicze; nowe rzeczy dla dzieci.

Reklama

Dom Sióstr św. Magdaleny od Pokuty w Jeleniej Górze. Obecnie przebywa tam 5 mam z 10 dzieci oraz jedna babcia. Czeka na: ręczniki kąpielowe, komplety pościeli; suszarki do włosów, suszarki na bieliznę; żywność, środki chemiczne, artykuły higieniczne, papiernicze, 4 laptopy.

Parafia prowadzone przez Ojców Pijarów w Jeleniej Górze. Obecnie przebywa tam 14 osób dorosłych i 6 dzieci. Wśród tych osób są także babcie z wnukami. Na obecną chwilę wszystko jest.

Dom Dziecka pw. św. Józefa Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek w Bolesławcu. Tu przebywa obecnie 4 dzieci (13, 15,16 i 17 lat). Nie są to sieroty. Ich rodzice zostali bronić Ukrainy. Potrzebne są: 2 nowe wersalki, nowa pralka; żywność: cukier, żółty ser, mleko, mąka, woda niegazowana, dżemy, olej, masło, kisiele, budynie, makarony; produkty chemiczne: proszek do prania, płyny do mycia naczyń, podłóg.

Piechowice, dom prowadzony obecnie przez Caritas Diecezji Legnickiej (docelowo ma gościć 100 osób): żywność; środki chemiczne; artykuły higieniczne; papiernicze (do szkoły, zajęcia), laptopy; olej opałowy; doposażenie kuchni: garnek 50 litrów x 2 szt.; patelnie śr. 40 cm x 2 szt.; patelnie śr. 32 cm. x 2 szt.; sztućce (widelec, nóż, łyżka, łyżeczka) po 70 szt.; talerz obiadowy duży, płytki x 100 szt.; talerze obiadowe, głębokie x 100 szt.; talerze deserowe x 100 szt.; kubki x 100 szt.; noże kuchenne x 6 szt.; noże do warzyw (małe) x 6 szt.; patelnia elektryczna; kocioł warzelniczy elektryczny; pająk elektryczny 2 szt.; chochle różne rozmiary x 6 szt.; tarki do warzyw x 2szt.; mikser do wyroby ciast lub chleba; tłuczki do ziemniaków x 2 szt.; tłuczki do mięsa 2 szt.; wałki drewniane x 2 szt.; stolnica x 1 szt.

Fundacja św. Krzysztofa w Lwówku Śląskim (ul. Kościelna), gdzie przebywa obecnie ponad 100 osób. Fundacja wydaje codziennie dla matek z dziećmi, które uciekły z obojętnej wojną Ukrainy ponad 100 obiadów (nie licząc śniadań i kolacji), dlatego po raz kolejny zwraca się do ludzi dobrej woli o wsparcie w postaci płodów rolnych. Ziemniak, buraki, pory i selery, wszelkie warzywa są u nas na kuchni mile widziane. Fundacja jest w stanie odebrać każdą, nawet najmniejsza ilość. Jednocześnie dziękuje okolicznym rolnikom za już okazane wsparcie! Tel. do kontaktu +48 608 658 937.

2022-03-16 15:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

[ TEMATY ]

wigilia

lotnisko

karp

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Jak zauważa rzecznik prasowy Kraków Airport Natalia Vince, dużo łatwiej jest przewozić potrawy świąteczne na terenie Unii Europejskiej. - Produkty pochodzenia zwierzęcego można przewozić w ramach UE w ilościach przeznaczonych do własnego użytku. Należy tutaj jednak pamiętać, że ryba jest kłopotliwym towarem z uwagi na zapach, więc rekomendowane jest zapakowanie np. hermetyczne które: po pierwsze umożliwi jej lepsze przechowanie i opóźni psucie, a po drugie nie uprzykrzy podróży innym pasażerom - mówi KAI Natalia Vince.

CZYTAJ DALEJ

Polska stara się odzyskać dzieła sztuki zagrabione przez Niemcy podczas II WŚ

2022-12-03 08:06

[ TEMATY ]

II wojna światowa

dzieła sztuki

Domena publiczna

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

"Szacuje się, że na skutek działań wojennych prowadzonych przez Niemcy i Związek Sowiecki oraz w wyniku dokonanych przez tych najeźdźców kradzieży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1945 r. zniknęło z jej zbiorów ponad 516 tysięcy dzieł sztuki" - pisał prof. Gliński w artykule z okazji tegorocznego Narodowego Dnia Niepodległości opublikowanym na portalu Wszystko co Najważniejsze i w wielu światowych mediach.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję