Reklama

Kościół

PKWP: Kolejne transporty ze wsparciem dla Ukrainy

Biura PKWP w całej Polsce i Fundacja Przyjaciel Misji podejmują działania pomocowe dla obywateli Ukrainy. Z Wrocławia wyjechał kolejny transport humanitarny do Lwowa i Chmielnickiego.

Kraków odbiera pomoc z Belgii i Francji, by następnie przekazać ją uchodźcom będącym w Polsce i cierpiącym za wschodnią granicą. Aktywna jest też Warszawa.

W pierwszych godzinach wojny, kiedy granicę zaczęli przekraczać uchodźcy z Ukrainy, centrum działań pomocowych podejmowanych przez polską sekcję PKWP stało się Biuro Stowarzyszenia we Wrocławiu. Każdego dnia na Dworcu Głównym pojawiają się tysiące osób przyjeżdżających z Przemyśla. Otrzymują doraźne wsparcie, ciepły posiłek, opiekę medyczną i psychologiczną, nową odzież, a także informacje o noclegu i możliwości pracy. W działania Stacji Dialog włączają się setki wolontariuszy. To za ich sprawą Biuro może działać 24/7.

Mieszkańcy Dolnego Śląska pokazali, jak hojne są ich serca. Do Biura PKWP zaczęły trafiać rzeczy od darczyńców. Pozwoliło to Stowarzyszeniu zorganizować transport do Lwowa. W jego przygotowanie włączyli się Fundacja Wolna Ukraina i poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Kempa. 26 palet z najpotrzebniejszymi produktami zostało wysłanych do Lwowa.

Podziel się cytatem

W ostatnich dniach, ponownie do Lwowa, wyjechał drugi transport. „Do Caritas metropolii lwowskiej” – wyjaśnia ks. dr Andrzej Paś. Dyrektor Biura PKWP we Wrocławiu zwraca uwagę na otwarte serca Polaków. „Dziękujemy mieszkańcom Wrocławia, którzy przynieśli potrzebne artykuły, dziękujemy wszystkim wolontariuszom” – mówi.

PKWP

Na specjalny tryb działania, w którym na pierwszym miejscu jest pomoc przekraczającym granicę obywatelom Ukrainy, przestawiło się Biuro PKWP w Krakowie. „Staliśmy się magazynem i punktem wsparcia dla uchodźców” – tłumaczy Konrad Ciempka, dyrektor placówki. „Współpracujemy z innymi punktami pomocowymi w mieście. Wymieniamy się informacją, co mamy, czego nam brakuje” – dodaje. Wyjaśnia, że działania Stowarzyszenia w regionie wspiera około 30 wolontariuszy. Wszyscy potrzebujący, którzy zgłaszają się do biura, mogą liczyć na herbatę lub kawę, pomoc w znalezieniu pracy, mieszkania czy możliwości podróży do innego miasta lub kraju.

Biuro PKWP w Krakowie przyjęło w ostatnich dniach transport humanitarny z Belgii. To łącznie cztery furgonetki z darami. „Głównie odzież dziecięca, artykuły higieniczne, żywność, zabawki, plastry i bandaże” – wyjaśnia Konrad Ciempka. Część tych rzeczy jest systematycznie przesyłana na Ukrainę. Z części korzystają uchodźcy, którzy są już w Polsce. Jedni przychodzą do Biura PKWP i mówią, czego potrzebują. Inni otrzymują wsparcie w parafiach, gdzie znaleźli schronienie. Podjęta została współpraca z parafiami wokół Krakowa.

Reklama

„Był też transport tira na Ukrainę organizowany przez Towarzystwo Ducha Świętego. Dzięki niemu dary, jakie do nas dotarły, trafiły do potrzebujących” – podkreśla Konrad Ciempka. Wskazuje, że PKWP dostarczyło dodatkowo wsparcie do uchodźców z Przemyśla. „Nasz samochód dojechał do Ośrodka Socjoterapii prowadzonego przez Siostry Opatrzności Bożej” – dodaje.

W najbliższych dniach do Polski ma dotrzeć kolejny transport z Belgii. Dary dla potrzebujących przyjadą też z Francji, gdzie ich przygotowaniem zajęło się krajowe biuro ACN. „Jest zorganizowane miejsce wyładunku, magazyn w Lesku, niedaleko granicy. Stamtąd 80 proc. darów pojedzie bezpośrednio na Ukrainę. 20 proc. zostanie rozlokowanych do rodzin ukraińskich będących w tamtym regionie” – podkreśla Konrad Ciempka.

Ważnym partnerem dla polskiej sekcji PKWP w niesieniu pomocy uchodźcom z Ukrainy jest działająca przy Stowarzyszeniu Fundacja Przyjaciel Misji. Podjęty przez nią wysiłek pozwolił na kolejne transporty, tym razem z Warszawy. „Wyjechała głównie żywność, ciepła odzież, pampersy dla dzieci i dorosłych, środki higieniczne” – mówi ks. Paweł Antosiak. Dodaje, że „pieluchy docierają do matek, które w schronach zajmują się swoimi małymi dziećmi”. Pomoc – jak dodał – trafia też na granice, gdzie ludzie oczekują na to, żeby przedostać się do Polski.

PKWP we współpracy z Fundacją Przyjaciel Misji kontynuuje kampanię „Solidarni z Ukrainą”.

Wsparcie można przekazać poprzez SMS o treści RATUJE na nr 72405 oraz poprzez przelew na konto: 87 1020 1068 0000 1402 0096 8990.
Biuro Prasowe PKWP Polska

2022-03-17 08:17

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyrektor Caritas Polska: pomagamy Ukrainie na miejscu i przygotowujemy się na przyjęcie uchodźców

[ TEMATY ]

Caritas

inwazja na Ukrainę

pomoc dla Ukrainy

Karol Porwich/Niedziela

Pomoc dla Ukrainy w związku z atakiem Rosji na ten kraj jest celem wizyty jaką we Lwowie składa dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki. W rozmowie z KAI przekazał on też, że diecezjalne Caritas w naszym kraju przygotowują się na ewentualność pomocy uchodźcom z Ukrainy. W tej chwili gotowych jest kilka tysięcy miejsc noclegowych, głównie na Podkarpaciu.

Publikujemy wypowiedź dyrektora Caritas Polska:

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobową rodzinę

2023-02-08 07:56

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/SEDAT SUNA

Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobową rodzinę. Ratownicy z grupy ratowniczej HUSAR Poland działają od wtorku w miejscowości Besni w Turcji – poinformował w środę PAP dowódca grupy bryg. Grzegorz Borowiec.

"Udało się uratować 9 osób w tym czteroosobową rodzinę, wiec jesteśmy pozytywnie nastawieni do dalszych działań. Z dużym optymizmem zaczęliśmy nowy dzień. Ruszają kolejne trzy oddziały więc mamy nadzieję, że będziemy odnajdować kolejne osoby" – powiedział PAP Borowiec.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęca do modlitwy za kontynent afrykański

2023-02-08 09:58

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Módlmy się, aby w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym, a także w całej Afryce, mogły wyrosnąć ziarna Bożego Królestwa miłości, sprawiedliwości i pokoju” – powiedział papież podsumowując podczas dzisiejszej audiencji ogólnej swoją zakończoną w niedzielę pielgrzymkę do tych dwóch krajów afrykańskich.

Ojciec Święty podziękował władzom oraz wszystkim, dzięki którym ta pielgrzymka była możliwa. Mówiąc o swej wizycie w Sudanie Południowym podkreślił, że odbywała się ona wspólnie z Arcybiskupem Canterbury Justinem Welby i Moderatorem Ogólnym Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. „Pojechaliśmy razem, aby dać świadectwo, że współpraca w różnorodności jest możliwa i konieczna, zwłaszcza jeśli podzielamy wiarę w Chrystusa” – podkreślił Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję