Reklama

Świat

Bp Guzdek: Ojciec Święty rozumie potrzeby duszpasterstwa wojskowego

[ TEMATY ]

ad limina

Gagorski/pl.wikipedia.org

W trwającej ponad godzinę rozmowie papieża Franciszka z biskupami metropolii warszawskiej i krakowskiej podczas wizyty "ad limina Apostolorum" uczestniczył także biskup polowy Józef Guzdek. – Ojciec Święty był żywo zainteresowany stanem duszpasterstwa wśród żołnierzy i ich rodzin – powiedział po spotkaniu bp Guzdek.

Papież Franciszek przyjął biskupów w Pałacu Apostolskim. Z każdym z hierarchów przywitał się i uścisnął dłoń. - Po krótkim wprowadzeniu kard. Stanisława Dziwisza odbyła się rzeczowa, ale przy tym bardzo serdeczna rozmowa z Ojcem Świętym. Znaczną część spotkania poświęciliśmy problematyce małżeństwa i rodziny oraz wychowania dzieci w duchu chrześcijańskich wartości. Ogromna rolę w kształtowaniu dojrzałych postaw spełnia wspólnota Kościoła. Szczególnie cenne są modlitwa oraz regularne korzystanie z sakramentu pokuty – poinformował bp Guzdek.

Reklama

Papież przypomniał, że jest to czas formacji prawego sumienia oraz spotkania z Bogiem miłosiernym, który przebacza i daje szansę rozpoczęcia nowego życia. Kościół to „szpital polowy”, w którym nieustannie pomaga się poranionym przez zło. - Właśnie w tym kontekście zabrałem głos mówiąc, że żołnierze i ich rodziny stanowią tę grupę, która w szczególny sposób potrzebuje spotkania z miłosiernym Bogiem – podkreślił bp Guzdek.

Podczas spotkania biskup polowy powiedział, że wojna jest wielką tragedią. Dotyka bowiem żołnierza, który narażony jest na stres bojowy, utratę zdrowia a nawet życia. Niszczy także często jego relacje w małżeństwie i rodzinie. Bp Guzdek przypomniał, że psychiczne i duchowe spustoszenie, jakie pociąga za sobą udział w zbrojnym konflikcie, nierzadko kończy się przemocą w rodzinie, ucieczką w alkohol i narkotyki oraz rozpadem małżeństwa.

– Podkreśliłem, że to dlatego w sposób szczególny żołnierzom i ich rodzinom potrzebna jest obecność kapelana. Niejako organizuje on ów „szpital polowy”, w którym spieszy z pomocą zranionym duchowo żołnierzom i ich rodzinom. Na misjach, daleko od rodzinnego kraju, głosząc słowo Boże przypomina prawdę o Bożym miłosierdziu. Kapelan przekonuje poranionych duchowo żołnierzy, że – jak powiedział papież Franciszek – Bóg nigdy nie męczy się człowiekiem. Wlewa w ich serca nadzieję i przekonuje, że normalne życie, po traumie wojennej jest możliwie. Trzeba jednak bezgranicznie zaufać miłosiernemu Bogu – powiedział bp Guzdek.

Reklama

Biskup polowy podkreślił, że kapelani ordynariatu polowego starają się obejmować opieką także rodziny żołnierzy pełniących służbę na misjach zagranicznych. Wspomniał również o potrzebie współpracy duchownych i psychologów w trosce o pomoc żołnierzom powracającym z misji i ich rodzinom. – Ojciec Święty zauważył, że zbyt często przemilczany jest fakt, jak wiele zła niesie ze sobą wojna. Jednocześnie podkreślił potrzebę i docenił znaczenie posługi duszpasterskiej wśród żołnierzy i ich rodzin – powiedział bp Guzdek.

Papież - nawiązując do adhortacji "Evangelii gaudium" - poruszył także sprawę związaną ze sposobem głoszenia Ewangelii i właściwego docierania z nią do ludzi. Zachęcał, aby przekaz słowa Bożego był krótki, poruszał jeden temat, z jasnym przesłaniem. Nie może też zabraknąć pasji i emocji w przekazie najważniejszych prawd wiary.

Bp Guzdek podkreślił, że sposób bycia Ojca Świętego, jego uśmiech i naturalność ułatwiają dialog i ośmielają rozmówcę. – Chociaż Papież dźwiga problemy całego świata, to jednak potrafi zrozumieć i współodczuwać z każdym człowiekiem. Podobnie, jak tego doświadczaliśmy podczas spotkań z bł. Janem Pawłem II, także i dziś podczas rozmowy z papieżem Franciszkiem można było odczuć ten niezwykły klimat i podobną bliskość. To człowiek ośmiu błogosławieństw: ubogi, pokorny, miłosierny i wprowadzający pokój. A to ośmiela do szczerości i zachęca do otwartej rozmowy – powiedział bp Guzdek.

We wtorek, w kolejnym dniu wizyty "ad limina Apostolorum", biskupi odwiedzą Kongregację ds. Biskupów, Kongregację ds. Duchowieństwa, a po południu Kongregację ds. Doktryny Wiary.

2014-02-04 09:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do biskupów Ghany: uznanie dla ludzi Kościoła walczących z epidemią Eboli

[ TEMATY ]

ad limina

youtube.com

Znaczenie zaangażowania Kościoła w służbę zdrowia podkreślił Papież w przesłaniu przekazanym biskupom Ghany, którzy przybyli do Rzymu z wizytą ad limina Apostolorum. Sprawą tą zajął się, dając im szereg wskazań dotyczących pracy ewangelizacyjnej w tym kraju, w którym, jak zaznaczył obecne są różne tradycje religijne i konieczna jest współpraca wszystkich dla dobra całego narodu.

„Myślę szczególnie – pisze Franciszek – o znaczeniu kościelnego apostolatu opieki zdrowotnej nie tylko w Ghanie, ale w całej zachodniej Afryce, cierpiącej w tym czasie z powodu epidemii Eboli”. Zapewniając, że modli się za wszystkich zmarłych z jej powodu, Ojciec Święty przypomina, iż wśród nich jest wielu księży, zakonników i zakonnic oraz pracowników służby zdrowia, którzy zarazili się przy opiece nad chorymi. „Niech Bóg umocni tam cały personel medyczny i położy kres tej tragedii!” – czytamy w papieskim przesłaniu do biskupów Ghany.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Uważna i pokorna. Czy wszystko musisz wiedzieć od razu?

2022-05-23 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Adobe.Stock.

Pierwsze, czego Maryja nas tutaj uczy, to uważność. Uważność na ludzkie kłopoty. Wzrok dyskretny, ale przenikliwy – zdolny i chcący dostrzec, że komuś czegoś właśnie zabrakło.

Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina». Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?». Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie». Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: «Napełnijcie stągwie wodą!». I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu!». Oni zaś zanieśli. A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem – nie wiedział bowiem, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli – przywołał pana młodego i powiedział do niego: «Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory». Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie. J 2,1-11.

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: Ks. Oko dobrowolnie zgodził się wpłacić 3 tys. euro na fundusz pomocy ofiarom przestępstw

2022-05-24 08:30

[ TEMATY ]

ks. Dariusz Oko

Łukasz Kramek

Niemiecki prokurator odstąpił od ścigania ks. prof. Dariusza Oko za publikację artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”. Kapłan zdecydował o przyjęciu propozycji ugody i szybkim zakończeniu sprawy. Jak podkreślił, chętnie wesprze kwotą 3 000 Euro ofiary przestępców seksualnych, bo to właśnie w ich imieniu od lat toczy swoją nierówną walkę z „lawendową mafią”.

Dzięki wsparciu prawników Ordo Iuris wyrok nakazowy wydany rok temu stracił moc, a ks. prof. Dariusz Oko jest niewinny. Ksiądz Oko bez przeszkód może też wydać w Niemczech swoją książkę „Lawendowa mafia”, która dzięki głośnemu procesowi dotrze zapewne szeroko do niemieckich czytelników. Do szybkiego przetłumaczenia i wydania książki wzywał, wspierając jej autora kard. Gerhard Müller.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję