Reklama

Kościół

XXII Dzień Papieski – 16 października pod hasłem „Blask Prawdy”

XXII Dzień Papieski obchodzony będzie w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie 16 października pod hasłem „Blask Prawdy” (Veritatis Splendor) – poinformowano w czwartek na konferencji Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W trakcie spotkania Fundacja, wspierająca zdolną i niezamożną młodzieży z małych miejscowości, poinformowała też o wynikach corocznej zbiórki na ten cel: w parafiach zebrano 7,8 mln zł, w kweście publicznej prawie 775 tys. zł, a zbiórka SMS-owa przyniosła 102 tys. zł.

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Paweł Kłys

Hasło XXII Dnia Papieskiego to pierwsze słowa i zarazem tytuł dziesiątej encykliki papieża Jana Pawła II ogłoszonej 6 sierpnia 1993 r. Głównym przesłaniem wspomnianego dokumentu jest przypomnienie nauczania moralnego Kościoła w sytuacji kultury, która gubi i relatywizuje wartość ludzkiego sumienia, wielkiego daru Boga dla człowieka. Oddalając się od Boga i poszukując złudnej wolności poza samą prawdą, człowiek gubi sens i właściwą perspektywę swojego życia.

OBCHODY XXI DNIA PAPIESKIEGO

XXI Dzień Papieski obchodzony był 10 października 2021 roku pod hasłem „Nie lękajcie się!”. Słowa te Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie.

9 października 2021 r., na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Gala Nagród TOTUS TUUS 2021. Statuetki zaprojektowane przez prof. Wincentego Kućmę otrzymały osoby oraz instytucje, które w swoim życiu, działalności i misji inspirowały się nauczaniem oraz postawą św. Jana Pawła II. Laureatami nagród TOTUS TUUS zostali: dr Katarzyna Jachimowicz (Promocja godności człowieka), prof. Leszek Mądzik (Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej), prof. Stanisław Grygiel (Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II), wspólnota ewangelizacyjna „Mocni w Duchu” z Łodzi (TOTUS medialny im bp. Jana Chrapka). Specjalną Nagrodę TOTUS TUUS za promocję osoby św. Jana Pawła II oraz wiarygodne wcielanie w życie na arenie międzynarodowej głoszonych przez niego wartości otrzymał prof. Carl Albert Anderson (Rycerze Kolumba - USA).

W niedzielę 10 października 2021 r. kard. Kazimierz Nycz o godz. 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawił Mszę Św. w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (transmitowaną w Polsat News). W Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9:00 bp Michał Janocha przewodniczył Mszy Św. „radiowej” (Program I Polskiego Radia). W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9:30 Mszę Św. celebrował abp Marek Jędraszewski (transmitowaną w TVP 1 i TVP Polonia).

Reklama

W niedzielne popołudnie o godz. 15:55 TVP 1 wyemitowała Koncert Galowy XXI Dnia Papieskiego pt. „Nie lękajcie się miłości”. Wystąpili w nim m.in. Katarzyna Cerekwicka, Siewcy Lednicy, Marcin Sójka, Tomasz Szczepanik (lider zespołu Pectus), Maciej Miecznikowski, Viola Brzezińska, Bartas Szymoniak oraz zespół absolwentów Fundacji - Tylko Ty.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom XXI Dnia Papieskiego była konferencja naukowa pt. „Czy jest lekarstwo na lęk?”, która odbyła się 8 października 2021 r. Wykłady wygłosili ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz o. dr Tadeusz Kotlewski SJ z Akademii Katolickiej w Warszawie.

Podczas XXI Dnia Papieskiego, jak co roku, prowadzona była zbiórka kościelna i publiczna oraz akcja SMS-owa na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. W ramach zbiórki kościelnej około 10 tys. wolontariuszy, we wszystkich parafiach w Polsce zebrało w sumie 7 847 446,25 zł. Zbiórka kościelna odbyła się także w środowiskach polonijnych m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, USA, Norwegii i Austrii.

Zbiórka publiczna była przeprowadzona przez 140 sztabów w całym kraju. W czasie jej trwania wolontariusze zebrali 774 819,95 zł. Poprzez akcję SMS-ową darczyńcy wsparli Fundację kwotą 102 084 zł, wysyłając ponad 25 tys. wiadomości. W minionym roku pilotażowo przeprowadzona została również e-zbiórka za pomocą wirtualnych puszek, zebrano w ten sposób 34 267 zł.

Łącznie w zbiórkach zebrano ponad 8,7 mln zł. Środki finansowe pozyskane w ramach Dnia Papieskiego oraz wpłacane przez cały rok darowizny od osób fizycznych (ponad 5 mln zł) pozwalają na utrzymanie programu stypendialnego na poziomie niemal 2000 stypendystów.

Reklama

Program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można również wesprzeć przekazując 1% swojego podatku dochodowego, podając nr KRS Fundacji: 0000150776. W roku ubiegłym wpłaty z tytułu 1% umożliwiły ufundowanie około 50 rocznych stypendiów uczniowskich. Tegoroczna kampania 1% odbywa się pod hasłem „Siejmy dobro”.

DZIAŁANIA FUNDACJI NA RZECZ UCHODŹCÓW Z UKRAINY

Od wielu lat Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przyznaje stypendia edukacyjne także młodym Ukraińcom uczącym się w Polsce. W tym roku Fundacja planuje objąć dodatkową opieką stypendialną kolejnych 50 osób z grona młodych uchodźców z Ukrainy. Jest to długofalowy program pomocy materialnej, duchowej i psychologicznej trwający aż do zakończenia studiów.

Już dzisiaj w pomoc uciekającym przed wojną w Ukrainie osobom włączają się stypendyści Fundacji. Jednym z miejsc zaangażowania jest Kraków, gdzie w zorganizowanym przez Kościół punkcie pomocowym na Dworcu Głównym pracuje kilkadziesiąt wolontariuszy z Fundacji. Pełnią oni wielogodzinne dyżury, udzielają informacji, których uchodźcy potrzebują, rozdają posiłki, wodę, ubrania, akcesoria higieniczne, wspierają swoją obecnością uciekających przed wojną.

Stypendyści studenci włączają się w pomoc uchodźcom w swoich miastach akademickich – np. w Poznaniu, Bydgoszczy, Lublinie, Warszawie. Sortują ubrania, rozdają posiłki, animują czas dzieciom. Młodsi stypendyści angażują się w zbiórki pieniędzy, żywności i artykułów chemicznych organizowane w parafiach i szkołach na terenie całej Polski.

W ramach jałmużny wielkopostnej wspólnoty akademickie przygotowują „wielkanocne koszyki” darów dla uchodźców z Ukrainy. Znajdą się w nich: zabawki, materiały edukacyjne i słodycze dla dzieci, a także żywność i środki chemiczne. Dary zostaną przekazane do miejsc zakwaterowania uchodźców, w których spędzą święta.

Reklama

W tym roku Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąca” organizuje dla nastolatków z Ukrainy „Wakacje z uśmiechem”. Trzy, trwające tydzień spotkania odbędą się w Wyższych Seminariach Duchownych w Warszawie, Radomiu i Opolu. W każdym z nich udział weźmie około 100 młodych ludzi z Ukrainy, którymi jako wolontariusze będą się opiekować stypendyści studenci Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W programie „Wakacji z uśmiechem ” znajdą się zajęcia edukacyjne, sportowe i integracyjne oraz zwiedzanie i wypoczynek. Spotkania mają na celu zapewnienie dzieciom odpoczynku, prezentację osoby św. Jana Pawła II oraz poznanie historii i kultury Polski.

WAKACYJNE SPOTKANIA DLA STYPENDYSTÓW FDNT

Jednym z najistotniejszych elementów programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” są wakacyjne obozy integracyjno-formacyjne. W tym roku zaplanowano 15 spotkań. Dla stypendystów uczniów przygotowano 13 czterodniowych międzydiecezjalnych rekolekcji wakacyjnych. Będą się one odbywały od 11 lipca do 26 sierpnia. Spotkanie stypendystów-studentów zaplanowano na 1-4 lipca w Częstochowie, na Jasnej Górze. Tegoroczni maturzyści należący do programu stypendialnego Fundacji spędzą 9 dni w bieszczadzkich Myczkowcach nad Soliną.

2022-03-17 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XV Dzień Papieski w Lublinie

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Paweł Bugira

W Lublinie trwają obchody XV Dnia Papieskiego. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się w 9 października i potrwają aż tydzień. Ich zwieńczeniem będzie otwarcie wystawy „Jan Paweł II – patron rodziny”.

W archidiecezji lubelskiej trwają obchody XV Dnia Papieskiego. Uroczystości rozpoczęły się w piątek, Eucharystią w kościele akademickim KUL. Po Mszy św. uczestnicy wysłuchali konferencji o. Adama Szustaka pt. „Dmuchawce, latawce, wiatr, czyli jak znaleźć miłość?”. Spotkanie odbyło się w Auli kard. Stefana Wyszyńskiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

UE/ Minister Adamczyk w Brukseli: Via Carpatia i CPK wpisane do sieci głównych szlaków komunikacyjnych Unii

2022-12-05 17:33

[ TEMATY ]

Bruksela

Via Carpatia

Andrzej Adamczyk/Twitter

Via Carpatia i Centralny Port Komunikacyjny zostały wpisane do sieci bazowej Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T), czyli sieci głównych szlaków komunikacyjnych w UE - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych w swoich rządach za kwestie transportu.

"Dzisiaj bardzo ważny dzień dla Polski. Można powiedzieć wprost: nastąpiło zwieńczenie wieloletnich starań, których celem było wpisanie głównych korytarzy komunikacyjnych, szczególnie tych na wschodzie Polski, do sieci bazowej TEN-T - sieci głównych szlaków komunikacyjnych w Unii Europejskiej" - powiedział Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję