Reklama

Niedziela Częstochowska

Koncert pasyjny w kościele rektorackim

Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie zaprasza we wtorek 22 marca na koncert pasyjny do kościoła rektorackiego Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

O godz. 18 zostanie odprawiona Msza św. z udziałem Studium. Po Eucharystii odbędzie się koncert muzyki organowej i chóralnej.

W programie:

„Rozmyślajmy dziś” – dyryguje Krystian Gomółka (rok V)

Reklama

Fantazja a-moll (T. Aberg) – Wojciech Psiuch (rok III)

„Mą drogę znasz” – dyryguje Krystian Gomółka

Chorał F-dur (A. Freyer) – Karina Czarnecka (rok I)

„Kołysanka” (L. Vierne) – Dorota Janik (rok II)

„Siniore delle cime” (opr. G. de Marzi) – dyryguje Arkadiusz Chybalski (rok V)

„Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ” (J.S. Bach) – Jakub Olszewski (rok I)

Sonatina (Ch. Ritter) – Piotr Pundyk (rok III)

„Panis Angelicus” (C. Frank) – dyryguje dr Karolina Banach

Preludium c-moll (F. Chopin) – Arkadiusz Chybalski


Przygotowanie chóru – dr Karolina Banach

Przygotowanie studentów do dyrygowania – Marcin Lauzer

Przygotowanie studentów do popisu organowego – Adam Mroczek, dr Karolina Banach, dr Jan Mroczek, Przemysław Kmieć

Prowadzenie koncertu – dr Karolina Banach


Po koncercie będzie można wesprzeć ofiarą siostry honoratki, które bezpośrednio w ukraińskich miastach pomagają kobietom, dzieciom i żołnierzom.

2022-03-17 14:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi nadzwyczajni szafarze

Uroczystość wyznaczenia nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie, odbyła się już w nowym roku duszpasterskim, który przebiega pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa”.

Ks. Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego, Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie na wstępie poinformował o liczbie nowych szafarzy. W tym roku tę posługę będzie pełnić 33 szafarzy. Wśród nich 24 siostry zakonne oraz 9 mężczyzn, w tym 1 brat zakonny. Szczególne wyrazy wdzięczności ks. Bełkot, odpowiedzialny za formację szafarzy, skierował m.in. do wykładowców kursu: ks. Łukasza Dyktyńskiego, ks. Jana Koclęgi, ks. Franciszka Dylusa i s. Iwony Kopacz.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję