Reklama

Europa

Kapelan wojskowy z Ukrainy: gdzie nie ma prawdy, nie może by pokoju

Ojciec Andriy Zelinskyy od 2014 r. jest kapelanem wojskowym wśród żołnierzy walczących na Ukrainie. „To nie jest tak, że Zachód zdecydował się nie patrzeć na konflikt, który wtedy wybuchł. Wszyscy po prostu zamknęli oczy, udawali, że nie widzą co się dzieje. Na szczęście, dziś nie jesteśmy sami” - przyznaje jezuita w rozmowie z agencją Crux.

[ TEMATY ]

kapelan

Ukraina

inwazja na Ukrainę

Dziś o. Andriy jest koordynatorem kapelanii i posługuje broniącym kraju żołnierzom. Jako specjalista od nauk politycznych zakonnik przyznaje, że ambicje Putina są większe niż Ukraina. Trzeba to zrozumieć, ponieważ inaczej stajemy się ofiarą własnej ignorancji. „Pokój, ale on jest możliwy tylko tam, gdzie jest prawda. Jak powiedział Jezus, tylko prawda was wyswobodzi” – stwierdza kapelan.

W jego ocenie, obecna wojna nie jest jedynie konfliktem między dwoma państwami, ale jest testem na nasze człowieczeństwo. Sprawdzane są wartości, którymi kieruje się zachodni świat i tradycja judeochrześcijańska. Pokój jest odpowiedzialnością za pielęgnowanie prawdy, której nie można sztucznie wytworzyć w gabinetach politycznych. Dzisiejszy problem z Rosją jest podobny do mechanizmów w państwach totalitarnych w XX wieku. Bazowały one na przekonaniu, że można odgórnie ustalić co jest prawdą i zmusić ludzi do wierzenia w kłamstwa. Ideologia komunistyczna zakładała walkę klas, a nazizm uznawał wyższość jednej rasy ludzkiej nad drugą, tak obecnie Putin, jak i patriarcha Cyryl wierzą, że Ukraińcy powinni zrozumieć i przyjąć, że ich tożsamość w rzeczywistości jest rosyjska. Według jezuity, obrona Ukrainy pokazuje, że Ukraińcy nie chcą wyzwolenia tego rodzaju. Ukraińcy strzelają do rosyjskiej armii, jakby chcieli powiedzieć: „odejdźcie, oswobadzajcie raczej siebie!” Dla jezuity, przykładem propagandy rosyjskiej jest wręczenie przez Cyryla w katedrze moskiewskiej ikony szefowi Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej Rosji. Wiktor Zołotow oznajmił przy tej okazji, że konieczne jest pokonanie nazistów, którzy chronią się w szkołach i budynkach cywilnych.

Tylko w Charkowie zostało zniszczonych 60 szkół i 600 budynków mieszkalnych. Ogromne są także zniszczenia w Kijowie. Kapelan przyznaje, że nie ma zrozumienia dla żołnierzy rosyjskich, którzy są współodpowiedzialni za te działania. „Wiedzieli, że nie przychodzą do nas napić się herbaty czy wspólnie pośpiewać. Putin nie zrzuca bomb własnoręcznie. Oni robią to, najlepiej jak potrafią” – podkreślił duchowny.

Wojna jest także okazją do refleksji filozoficznej nad pokojem. „W XXI wieku uznawaliśmy go za coś pewnego. Ale ten i inne konflikty pokazują, że za pokój zawsze trzeba zapłacić, a ceną jest prawda. Jeśli zaczynamy prawdę kreować, jak to robi Putin, który wmawia ludziom, że nie wcale zabijają cywilów, to jest to całkiem bezsensowne zło”. Jak podkreśla o. Zelinskyy, nie ma dla tej wojny żadnego uzasadnienia. „To zło dla zła. Co możesz osiągnąć zrzucając 500 kilogramową bombę na szpital położniczy?” – pyta retorycznie ukraiński jezuita.

2022-03-17 17:03

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: uchodźcy w miejskich lokalach bez dodatkowych opłat

Warszawscy radni przyjęli dziś uchwałę precyzującą zasady wynajmowania lokali komunalnych. Zgodnie z nią goszczenie uchodźców w mieszkaniach z zasobu miasta nie spowoduje dodatkowych opłat. Warszawa udzieli schronienia na swój koszt w mieszkaniach z własnego zasobu. Dodatkowo zniesione zostały warunki uniemożliwiające przyjęcie gości z Ukrainy.

- Tak jak zapowiadałem zmieniamy przepisy, żeby nie było żadnych przeciwwskazań do przyjęcia naszych gości z Ukrainy przez najemców miejskich mieszkań. Wprowadziliśmy już niezbędne korekty i uregulowaliśmy te sprawy, a dziś uchwała została przyjęta przez radnych, za co bardzo dziękuję – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję