Reklama

Polska

Kalisz: list biskupa z okazji 30. rocznicy powstania diecezji

- Wiarę w Jezusa wyznajemy we wspólnocie Kościoła, w której wszyscy są ważni, każdy ma swoje miejsce oraz swoje powołanie i misję - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan z okazji 30. rocznicy powstania diecezji kaliskiej.

[ TEMATY ]

Kalisz

Bp Damian Bryl

Ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Bp Damian Bryl

Bp Damian Bryl

W liście pasterskim bp Bryl przypomniał, że 25 marca przypadnie 30. rocznica powstania diecezji kaliskiej. Podkreślił, że przez 30 lat wspólnej drogi wspólnota diecezjalna przeżywała różne chwile. - Był czas entuzjazmu, pragnień i osiągnięć, ale był także czas potknięć, upadków, słabości i grzechu. Nasza historia ma bardzo wiele barw. Dzisiaj, jako wspólnota uczniów Pana Jezusa, wspominamy naszą historię, ale też zatrzymując się i rozważając Boże Słowo, uczymy się rozpoznawać obecny czas, to co się teraz z nami dzieje i to wszystko, co przed nami – czytamy w liście.

Biskup wskazał, że czas, który przeżywamy jest trudny. - Pandemia i wszystkie jej konsekwencje, które towarzyszą nam w życiu osobistym, rodzinnym, szkolnym, zawodowym, społecznym i kościelnym są dla nas bardzo trudne. Jeszcze

nie skończył się czas pandemii, a przyszła wojna na Ukrainie i pojawili się migranci w naszej Ojczyźnie. Próbujemy jak najlepiej podjąć to wyzwanie – stwierdził hierarcha.

Zaproponował pięć myśli, które mają towarzyszyć wiernym w kolejnych latach.

Pierwsza myśl to ufna wiara, która prowadzi do modlitwy. - W tych trudnych i wymagających czasach chcemy wyznawać wiarę, że Jezus Chrystus jest prawdziwym Synem Bożym, naszym Panem i jedynym Zbawicielem – napisał.

W drugiej myśli bp Bryl wskazał, że wiarę w Jezusa wyznajemy we wspólnocie Kościoła, w której wszyscy są ważni, każdy ma swoje miejsce oraz swoje powołanie i misję. Zaprosił wiernych do włączenia się w prace synodalne w parafiach, czy wspólnotach, a także poprzez internet.

Trzecia myśl dotyczy solidarnej pomocy. - W czasie pandemii wielu z nas doświadczyło, jak ważna jest pomoc innych osób, jak ważne są gesty i znaki obecności, pamięci i wsparcia. W ostatnich tygodniach wielu straciło dach nad głową w czasie silnej wichury – czytamy w liście.

W czwartej myśli biskup kaliski zachęcał do ewangelizacji, zwłaszcza ludzi młodych. - Chcemy, jako wspólnota Kościoła, wspierać w rozwoju życia chrześcijańskiego tych, którzy żyją wiarą konsekwentną, ale nie możemy stracić wrażliwości na tych, którzy odeszli – zaznaczył bp Bryl.

Reklama

Biskup kaliski zaprosił diecezjan do współpracy, bo, jak napisał - "Razem możemy więcej i lepiej".

Msza św. z okazji 30. rocznicy powstania diecezji kaliskiej zostanie odprawiona w tamtejszej katedrze św. Mikołaja 25 marca o godz. 17.00.

List zostanie odczytany w niedzielę, 20 marca, we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji kaliskiej.

2022-03-19 08:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalisz: 30. Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i Pracodawców do św. Józefa w intencji pokoju

Módlmy się o pokój na Ukrainie; niech ta modlitwa mocno tutaj dzisiaj wśród nas wybrzmiewa – zaapelował w niedzielę podczas 30. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Robotników i Pracodawców do św. Józefa biskup diecezji kaliskiej Damian Bryl.

Od 30 lat zawsze 1 maja poczty sztandarowe NSZZ "Solidarność" z całej Polski uczestniczą w Kaliszu w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników i Pracodawców do Świętego Józefa. Pielgrzymi przyjeżdżają do Kalisza w dzień św. Józefa Robotnika, aby polecać mu wszystkie sprawy ludzi pracy.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu

Urodził się około 1225 r. w Roccasecca jako syn hrabiego Akwinu. Przebywał w klasztorze na Monte Cassino w latach 1230 – 39, gdzie był wychowywany przez swojego wuja, który pełnił obowiązki opata. Podczas studiów w Neapolu został przyjęty do dominikanów. Jego rodzeni bracia nie chcieli pogodzić się z tą decyzją i uwięzili Tomasza. Został jednak uwolniony przez swoją siostrę i przybył do Paryża. Tu studiował pod kierunkiem Alberta Wielkiego. W 1256 r. razem z Bonawenturą został powołany do grona magistrów i zaczął publicznie nauczać teologii.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję