Reklama

Niedziela Częstochowska

Polacy z Ukrainy w Częstochowie

W parafii św. Stanisława Kostki w Częstochowie 19 marca odbyła się niezwykle wzruszająca wieczornica patriotyczna zatytułowana „Bogu-chwała, ludziom-pokój. Polacy z Ukrainy o swoim wczoraj i dziś”. 

Spotkanie zagaiła organizatorka wydarzenia, zaprzyjaźniona z gośćmi dr hab. Urszula Cierniak, prof. nadzw. UJD w Częstochowie.

Dalszą część poprowadziła Wiktoria Laskowska-Szczur, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, doktorant KUL. We wstępie mówiła o zaszczycie bycia Polakiem i jednocześnie mieszkańcem Ukrainy.

– Jesteśmy sumiennymi obywatelami, na froncie walczą też i ukraińscy Polacy – podkreślała ten fakt i rysowała obrazy dramatycznych wydarzeń wojennych w Żytomierzu.

Reklama

Kolejnym punktem był wykład „O mniejszości polskiej na Ukrainie na przełomie XX i XXI wieku” wygłoszony przez dr hab. Wiktorię Zagórską-Antoniuk. Mówczyni sięgnęła do genezy obecności Polaków na Ukrainie za czasów panowania Mieszka I, a zakończyła mocnym apelem: – Za nami jest prawda, solidarność i Bóg!

Po tak mocnym wezwaniu przyszedł czas na chwilę artystycznego oddechu. Artystka Katarzyna Kłosowska-Bakalczuk wykonała a cappella „Panis Angelicus”, „Ave Maria” G. Cacciniego, i „Domine ne infurore tuo” St. Moniuszki.

Po muzycznej części głos zabrała ponownie Wiktoria Laskowska-Szczur, która opowiedziała o losach Polaków na Ukrainie, o historii Związku Polaków i jego działalności, ze szczególnym uwzględnieniem chwili obecnej. Mówiła m.in. o polskich patronach żytomierskich ulic, o 8 zespołach polonijnych i o polskiej kulturze na Ukrainie.

Na finał spotkania zabrzmiała „Modlitwa za Ukrainę”, poprzedzona znajomą pieśnią „O mój rozmarynie” w wykonaniu Katarzyny Kłosowskiej-Bakalczuk.

Ogromne i serdeczne brawa nagrodziły gości z Ukrainy, którzy w obecnej chwili stali się polskimi domownikami. Z obfitości serca wypłynęły też hojne datki na rzecz uchodźców, które zebrano na zakończenie wydarzenia. Swojej wdzięczności za zorganizowanie spotkania nie krył ks. Remigiusz Lota, proboszcz parafii.

2022-03-20 10:32

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieczornica patriotyczna

Parafia św. Stanisława Kostki w Częstochowie zaprasza na wieczornicę patriotyczną pt. „Bogu – chwała, ludziom – pokój. Polacy z Ukrainy o swoim wczoraj i dziś”.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 19 marca o godz. 18.45 w kościele św. Stanisława Kostki przy ul. Dąbkowskiego 42.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

2022-12-03 14:29

[ TEMATY ]

książka

Biały Kruk

Biały Kruk

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Choinka. 2000 lat tradycji
Bożego Narodzenia

Nowa książka wydawnictwa Biały Kruk.

Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję