Reklama

Nie znamy dnia ani godziny

Kondolencje Benedykta XVI po tragedii NA ŚLĄSKU

Papież Benedykt XVI wystosował kondolencje po katastrofie w Katowicach na ręce metropolity górnośląskiego abp. Damiana Zimonia. Poniżej publikujemy pełny tekst telegramu:

Jego Świątobliwość Benedykt XVI jednoczy się w duchu i w modlitwie ze wszystkimi, których pogrążyła w smutku tragiczna katastrofa, jaka wydarzyła się przedwczoraj w Chorzowie. Nagła śmierć wielkiej liczby osób jest misterium, w które można wnikać jedynie w duchu wiary. Z niej zaś rodzi się nadzieja, że obiecane życie wieczne stanie się ich udziałem.
Ojciec Święty raz jeszcze zawierza dusze Ofiar Bożemu miłosierdziu. Ich Rodziny zapewnia o swojej duchowej bliskości i pamięci w modlitwie. Bożej opiece poleca tych, którzy w jakikolwiek sposób ucierpieli w tym dramatycznym wypadku. Wspiera modlitwą także tych, którzy z oddaniem nieśli pomoc, a dziś towarzyszą cierpiącym. Wszystkim z serca udziela swego apostolskiego błogosławieństwa.

Angelo Kardynał Sodano, Sekretarz Stanu
Watykan, 30 stycznia 2006 r.

Prymas Polski wzywa do modlitwy

Reklama

„Modlimy się do miłosiernego Boga o radość życia wiecznego dla zmarłych, powrót do zdrowia rannych i umocnienie łaską ich rodzin” - napisał kard. Józef Glemp w specjalnym wezwaniu do modlitwy po tragedii budowlanej w Katowicach. Prymas Polski prosi, by we wszystkich świątyniach archidiecezji warszawskiej zanoszono wspólną modlitwę różańcową w intencji wszystkich ofiar (29 stycznia 2006 r.).

Depesza Kondolencyjna przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

W związku z tragedią w Katowicach abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wystosował depeszę kondolencyjną na ręce abp. Damiana Zimonia - metropolity katowickiego. Poniżej publikujemy depeszę w pełnym brzmieniu. Depesza została wysłana w sobotę w nocy, kilka godzin po tragedii.

Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Metropolita
Damian Zimoń
w Katowicach

Drogi Arcybiskupie Damianie,

wiadomość o tragedii ludzi zgromadzonych w hali wystawowej, która pochłonęła życie kilkudziesięciu osób, raniąc ich jeszcze większą liczbę, napełnia mnie współczuciem wobec ofiar i ich rodzin. Modlitwą obejmuję też Pasterza Archidiecezji i kapłanów, którzy są dziś najbliżej ludzi cierpiących. Jutro ofiaruję za Was wszystkich Mszę św., polecając Bożej opiece dotkniętych katastrofą.

Z wyrazami braterskiej jedności
+ Józef Michalik - Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Przemyśl-Warszawa, 28 stycznia 2006 r.

Powiedzieli

Reklama

Prezydent Lech Kaczyński: „Chciałbym wyrazić wyrazy najwyższego możliwego współczucia rodzinom wszystkich ofiar. Ja wiem, że w takiej sytuacji słowa niewiele znaczą, ale chciałbym wszystkich podtrzymać na duchu. Niestety, nasz świat jest taki, że zdarzają się również takie tragedie. (…) Myślę, że cała Polska modli się za dusze tych, którzy zginęli. Ja również będę się modlił, modli się nasz Kościół” (Katowice, 29 stycznia).

Abp Damian Zimoń, metropolita katowicki: „Zamachów terrorystycznych, wojen, katastrof jest na całym świecie tak wiele. Może z naszą globalną cywilizacją nie wszystko jest całkiem w porządku? Może człowiek powinien być broniony przed samym człowiekiem? Przez wejście w siebie, przez głębsze rozważanie swojego losu, swojego przeznaczenia, swojego sensu. W obliczu takich sytuacji nasze niepokoje, wszystkie poróżnienia, schodzą na drugi plan” (Katowice, 29 stycznia).

Komentarz

Baliśmy się raczej ataku terrorystycznego, a tu okazało się, że niepotrzebny jest atak skrajnej nienawiści, wystarczy niewinne z pozoru lekceważenie człowieka. Bo w istocie wina za tragedię chorzowską, jeszcze nie rozstrzygając, tutaj na pewno się lokuje. Lekceważeniem ludzi było nieuprzątnięcie śniegu z dachu, oszczędzanie przy budowie hali, brak reakcji na symptomy zapowiadające nadciągającą tragedię czy prowizoryczne naprawy, które mogły poprawić jedynie humor właścicieli. Gorzej, że to lekceważenie trwa dalej. Pierwszy przykład z brzegu. Na dachy wyszło tysiące ludzi, aby uprzątać śnieg. W większości pracownicy bez odpowiednich kwalifikacji siłą wysłani do niebezpiecznej pracy przez swoje szefostwo. Nawet ci, z grupą inwalidzką.
Lekceważenie ludzi jest małą siostrą nienawiści. Może ona mieć jednak równie ostre pazurki. Dopóki tego nie pojmiemy, dopóty musimy liczyć się z tego typu katastrofami lub choćby tylko nieszczęściami. Nad tymi ostatnimi spuszczana jest zazwyczaj zasłona milczenia. Bo kto tam usłyszy o pojedynczym, zlekceważonym człowieku? Niewielu.

Tomasz Musiał

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik MZ o zakażeniach: to nie jest wynik dużych ognisk, to wynik powrotu do normalności

2020-09-25 11:28

[ TEMATY ]

zdrowie

COVID‑19

Ministerstwo Zdrowia

wpolityce.pl

Wojciech Andrusiewicz

Wojciech Andrusiewicz

To nie jest wynik dużych ognisk zakażeń. To jest wynik naszego powrotu do normalności – powiedział w piątek rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując bilans zakażeń koronawirusem. Wskazał, że to m.in. efekt imprez rodzinnych, zakażeń w szpitalach i w zakładach pracy.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1587 osób. Z powodu COVID-19 zmarły 23 osoby.

"To nie jest wynik dużych ognisk zakażeń. To jest wynik naszego powrotu do normalności, do codziennego funkcjonowania w otaczającej nas rzeczywistości" – skomentował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

"To, co państwo wszyscy obserwujecie na co dzień – mamy korki na ulicach, ludzi w tramwajach, w autobusach, mamy powrót do pracy bezpośredniej z pracy zdalnej. Tych kontaktów, interakcji na co dzień jest dużo więcej niż na wiosnę i w lecie, kiedy oczywiście byliśmy na wypoczynku letnim i spotykaliśmy się nad morzem, nad jeziorami, ale nie spotykaliśmy się na ulicach miast, w pracy. Dzisiaj tych interakcji jest dużo więcej" – powiedział.

Zaznaczył, że obecnie ogniska zakażeń są rozproszone. "To często są ogniska z imprez domowych, rodzinnych, ogniska z większych zakładów opieki zdrowotnej, szpitali, gdzie mamy do czynienia też z pacjentami COVID-owymi, mamy do czynienia z szeregiem mniejszych ognisk w zakładach pracy (...). Nie możemy powiedzieć, że dominuje jakieś jedno ognisko zakażeń" – powiedział.

Dodał, że liczba zakażeń jest także efektem odwiedzin w domach pomocy społecznej. Poinformował, że MZ poprosiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o decyzję w sprawie zablokowania odwiedzin w domach opieki społecznej.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska, Dorota Stelmaszczyk

ozk/ dst/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie patriotyczne

2020-09-25 23:23

archiwum parafii

W najbliższą niedzielę 27 września w parafii pw. św. Bartłomieja w Morawicy odbędą się uroczystości wpisujące się w upamiętnienie 100- lecia Bitwy Warszawskiej.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15. 00 Mszą św. w intencji obrońców Ojczyzny oraz za Prezydenta RP. Z kolei o 16. 00 nastąpi odsłonięcie pamiątkowych tablic na pomniku „Niezłomnym – Ojczyna” połączone ze złożeniem kwiatów. Na 16. 15 jest zaplanowane spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem, który w parafialnej sali gimnastycznej wygłosi wykład „Bitwa Warszawska a współczesna sytuacja geopolityczna.

Do Morawicy, na patriotyczne wydarzenie, które zakończy się spotkaniem przy kawie i ciastku, w imieniu wspólnoty parafialnej zaprasza proboszcz – ks. Władysław Palmowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję