Reklama

Ku dobrym obyczajom w polityce i w mediach

Pamiętajmy wszyscy: najważniejsza jest Polska!

Z Lechem Stefanem - wiceprezesem Stowarzyszenia „Pro Cultura Catholica”, działaczem opozycyjnym Solidarności Dolnośląskiej, przewodniczącym byłej Wyborczej Akcji Katolickiej we Wrocławiu - rozmawia Krzysztof Jan Dracz
Niedziela Ogólnopolska 7/2006, str. 24

Krzysztof J. Dracz: - Wiele dzieje się w naszym życiu politycznym od momentu powstania rządu Kazimierza Marcinkiewicza. Propozycje ustaw dotyczą zmiany naszego codziennego, osobistego życia na lepsze. Pomimo to działania rządu oraz polityka PiS-u są krytykowane w sposób niewybredny i mało konstruktywny. Celuje w tym m.in. Platforma Obywatelska poprzez wypowiedzi swoich liderów, uciekając się do nieuzasadnionych oskarżeń i obraźliwych epitetów. Wygląda na to, iż PiS jest winien temu, że PO przegrała wybory i oprócz postawy obrażonego dziecka nie stać jej liderów na konstruktywny współudział w przemianach w Polsce. Jak oceniasz ten stan degradacji kultury naszego życia politycznego?

Lech Stefan: - Obserwując scenę polityczną, słuchając wypowiedzi polityków, posłów czy senatorów, ogarnia mnie, a także znaczną część naszych rodaków, smutek, złość i zwątpienie w dobre intencje części opozycji parlamentarnej. Brak merytorycznej dyskusji. Są tylko złośliwości, uszczypliwości, działania na złość rządowi. Przykładem takiego działania (na złość mamie niech mi uszy zmarzną) jest ostatnie zachowanie się wrocławskich posłów z Platformy w sprawie budżetu, w którym to przewidziana była m.in. dotacja na wrocławską obwodnicę. Nasze miasto dusi się ruchem śródmiejskim i tranzytowym. Autostradowa obwodnica stanowi rozwiązanie najważniejszego problemu komunikacyjnego naszego miasta. Zwyciężyło jednak partyjniactwo, a nie interes społeczny. Tego, że SLD zagłosowało przeciwko budżetowi, można było się spodziewać, ponieważ oni już wielokrotnie dali dowody, że nie reprezentują interesów naszego kraju, ale nie podejrzewałem, choćby wrocławskich posłów PO, o schizofreniczne zachowanie i głosowanie również przeciwko budżetowi państwa, który m.in. rozwiązuje nasze lokalne, wrocławskie problemy. Innym przykładem jest głosowanie nad tzw. becikowym. Platforma Obywatelska, pomimo że była przeciwna „becikowemu”, zagłosowała tak jak LPR tylko po to, żeby zrobić na złość rządowi, który chciał złagodzić tę ustawę ze względu na trudności budżetowe. Chciałoby się powiedzieć: to dziecinada, a nie uprawianie polityki dla dobra wspólnego. Wszyscy świetnie pamiętamy, że PiS po ogłoszeniu wyników wyborów, jako nieoczekiwany zwycięzca, zaproponował Platformie objęcie funkcji Marszałka Sejmu oraz osiem czy dziewięć resortów, w tym resort Administracji (powstały z ewentualnego podziału, na życzenie PO, obecnego resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji). Miało to nastąpić po wzajemnym uzgodnieniu stanowisk. Platforma Obywatelska odmówiła, bo kierownictwo partii najzwyczajniej obraziło się na PiS i na społeczeństwo. Platforma uważała, że powinna wejść do rządu mimo przegranej, tak jak zwycięzca wyborów, i to na swoich warunkach, a także z dominującą rolą. Do dzisiaj jest to powód wewnętrznych sporów wśród dużej części platformistów. A co szefowie partii i inne prominentne osoby mówią o tej sprawie? Mówią, że PiS jest zachłanny i nie chce się podzielić władzą. Przecież to nieprawda. Czy myśląc tak, liczą na krótką pamięć wyborców? Rodzi się pytanie: czy tego typu zachowanie się Platformy Obywatelskiej czyni ją wiarygodną politycznie? Chyba nie.

- Co byś powiedział o innych prawicowych ugrupowaniach politycznych?

- Do członków i zwolenników LPR-u, Samoobrony, PSL-u apeluję o rozwagę, umiar, samoograniczenie. Można służyć Polsce jako poseł wspierając rząd i niekoniecznie będąc jego członkiem. Trzeba bowiem grać o Polskę, o jej dobro i rozwój, a nie Polską o partyjny i osobisty interes. Silna, gospodarna i solidarna Polska jest potrzebna Europie, a Europa światu. Mówiłem to wiele razy i powtarzam dzisiaj. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, premiera Kazimierza Marcinkiewicza i PiS uczulam, by w ferworze walk i utarczek nie stracili z oczu najważniejszego celu i głównego zadania - właściwie pojętego dobra naszej Ojczyzny - żeby pamiętali o przysiędze złożonej w imię Boga. Dobre obyczaje w polityce przeżywają kryzys, ale nie można obwieścić ich końca.

- Ten kryzys dobrych obyczajów dosięga różnych dziedzin naszego życia. Szczególnie widać to w mediach komercyjnych i publicznych. Nie wiadomo, czy rozpatrywać go w kategoriach kultury politycznej, czy nieuczciwości politycznej?

- Zgadzam się. Jestem zmęczony i zgorszony agresją, tendencyjnością, zwykłą niegrzecznością (żeby nie powiedzieć mocniej) wielu dziennikarzy i publicystów. Lista tych negatywnych „gwiazd” jest długa. Do najwybitniejszych zaliczyłbym: Monikę Olejnik, Dorotę Gawryluk czy Tomasza Lisa. Niemal w każdej wypowiedzi, w rozmowie czy dyskusji zauważyć można brak obiektywizmu, sugerowanie negatywnych ocen rządu Marcinkiewicza, przypisywanie PiS-owi tylko złych intencji i oskarżanie go, wbrew prawdzie, o zachłanność i pazerność na władzę. Politykom i rozmówcom takich dziennikarzy proponuję, aby zwrócili uwagę na popełniane niegrzeczności i nie odpowiadali na niestosowne pytania, a nawet nie wykluczałbym bojkotu tego typu dziennikarzy. Wreszcie, oczekiwałbym w audycjach publicystycznych rzeczowej dyskusji, a nie licytacji inwektyw. Pozytywnym przykładem jest audycja Warto rozmawiać Jana Pospieszalskiego, w której zaproszony gość ma szansę wypowiedzieć się, przedstawić swoje racje i nie spotkać się z agresją czy ironią. Ale takich audycji jest zdecydowanie za mało. Można dziękować Opatrzności, że są u nas media wolne od dominującego wpływu postkomunizmu, liberalizmu, postmodernizmu. Nie można nie wymienić w tym kontekście różnych katolickich mediów, takich jak: Radio Maryja, Telewizja Trwam, wszelkie katolickie rozgłośnie diecezjalne, Nasz Dziennik, Niedziela, Gość Niedzielny i inne. Chwała redakcjom, ich twórcom, za te dzieła, myślę - dzieła Boże. Są one niezwykle potrzebne do kształtowania religijnej formacji, przybliżenia prawdziwej wiedzy dotyczącej modnych dzisiaj, a niestety, groźnych ideologii, jak chociażby liberalizm czy postmodernizm. Media te potrzebne są do prostowania i przeciwstawiania się tendencjom czy chęciom pisania na nowo historii drugiej wojny światowej, w której jedynymi ofiarami są Żydzi i niemieccy tzw. wypędzeni, z sugestią o polskiej winie i „polskich” obozach koncentracyjnych. Potrzebne są również do głoszenia wiedzy o zbrodniczym komunizmie dziwnie usprawiedliwianym przez niektórych zachodnich „intelektualistów”. Mówię tym mediom: dobrze, że jesteście. Ta szczera i zasłużona pochwała nie powinna jednak uśpić potrzeby ich ciągłego doskonalenia się, by coraz lepiej realizowały nakreślone zadania. Nie miejsce i nie pora mówić teraz o konkretach. Wierzę, że każde z tych mediów stać na autorefleksję i wysłuchanie życzliwych, aczkolwiek czasem krytycznych uwag. Są one, jak wiadomo, narażone często na niewybredną i niesprawiedliwą krytykę. Trzeba zatem: po pierwsze - jeszcze bardziej starannie przygotowywać i prowadzić te audycje, które są najbardziej krytykowane, po drugie - nie zaszkodziłoby niektórym osobom bardziej dyskretne działanie. Ci, którym mówiąc po gombrowiczowsku „przyprawiono gębę”, choć czasem niesłuszną, może lepiej byłoby, aby mniej się eksponowali. Dedykuję im modlitwę św. Tomasza z Akwinu: „... zachowaj mnie (Boże - L. S.) od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji...”.

- Dziękuję za rozmowę, smutne to, co mówisz. Chęć sprawowania władzy jak narkotyk odbiera niektórym rozum. Nie traćmy jednak nadziei.

Reklama

Aborcyjny prezent na Święto Niepodległości

2019-11-10 21:31

Artur Stelmasiak /Niedziela

Kiedy 11 listopada 2019 obchodzimy Święto Niepodległości, nie wszyscy Polacy będą mieli powód do radości. Dokładnie tego dnia traci ważność skarga ws. aborcji do Trybunału Konstytucyjnego. Oznacza to, że w prezencie dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej z okazji 101. rocznicy odzyskania Niepodległości dokładnie 11 listopada umiera kolejna próba ochrony życia. Mimo wielu zapowiedzi i rozbudzanych nadziei będzie tak jak jest, czyli życie straci około trzech maleńkich Polaków dziennie. Kto jest temu winny?

Artur Stelmasiak

Bezpośrednią odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponosi prezes Trybunału Julia Przyłębska, a pośrednią jej polityczni mocodawcy. Wszyscy bowiem nie mają złudzeń, że aborcyjne prawo w Polsce jest niekonstytucyjne, bo dyskryminuje osoby podejrzane o niepełnosprawność. Niestety pani prezes przez ponad 2 lata skutecznie obroniła niekonstytucyjne prawo zezwalające na zabijanie najmniejszych i najbardziej bezbronnych Polaków.

Sprawa aborcji ma jednak dłuższą historię polityczną i bardzo dużą odpowiedzialność ponoszą liderzy partii rządzącej. Pani prezes Przyłębska blokowała rozpatrzenie sprawy aborcji eugenicznej w Trybunale, a partia rządząca równolegle blokowała ustawę obywatelską w Sejmie.

Gdy Prawo i Sprawiedliwość przez osiem lat było w opozycji popierało wszystkie projekty ochrony życia. Kiedy w 2013 roku do sejmu trafił identyczny projekt jak Zatrzymaj Aborcję posłowie Prawa i Sprawiedliwości poparli go jednogłośnie. To wtedy posłowie w sejmie na czele z Jarosławem Kaczyńskim witali Kaję Godek owacją na stojąco.

PiS w swoim programie wyborczym z 2014 r. miał jasno wpisaną ochronę życia. Po przejęciu władzy w 2015 roku liderzy PiS obiecywali, że poprą Stop Aborcji, który chroniłby życie wszystkich dzieci poczętych. Niestety prorządowe media, ani media publiczne nie informowały o projekcie, co doprowadziło do manipulacji i histerii na ulicach.

Po czarnych protestach w 2016 roku liderzy PiS na czele z prezesem Jarosławem Kaczyńskim obiecali zakaz aborcji eugenicznej. Środowiska pro-life oraz Konferencja Episkopatu Polski pomogli partii rządzącej wywiązać się z tej obietnicy i przy pełnym poparciu Kościoła przyniesiono do sejmu prawie milion podpisów ws. aborcji eugenicznej. To jest historyczny rekord w tego typu akcjach. Podczas pierwszego czytania w sejmie projekt uzyskał rekordową liczbę popierających go posłów. Większość za życiem była tak miażdżąca, że ocierała się prawie o większość konstytucyjną.

Po pierwszym czytaniu projekt Zatrzymaj Aborcję trafił do Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, a w miedzy czasie uzyskał także pozytywną opinię sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Na tym dobre wieści z sejmu się skończyły, bo ówczesna szefowa komisji Rodziny poseł Bożena Borys-Szopa przez wiele tygodni skutecznie blokowała rozpatrywanie projektu. Nawet, gdy dochodziło do głosowania na komisji to większość polityków PiS głosowało w koalicji z posłami PO i Nowoczesnej skutecznie torpedując dalsze prace nad ochroną życia. W lipcu 2018 roku powołano specjalną podkomisję, do której weszli starannie wyselekcjonowani posłowie PiS. Okazało się, że to najgorsza podkomisja chyba w historii sejmu, bo nie zebrała się ani razu. Osobiście za obronę aborcji eugenicznej odpowiedzialni są posłowie PiS: Grzegorz Matusiak (przewodniczący), Anita Czerwińska, Ewa Kozanecka, Urszula Rusecka, Teresa Wargocka. Na szczęście projekty obywatelskie takie jak Zatrzymaj Aborcję przechodzą na następną kadencję sejmu i nic nie szkodzi, by politycy wreszcie się zajęli sie tym wielkim apelem pro-life prawie miliona Polaków.

Kilka tygodni przed złożeniem projektu Zatrzymaj Aborcję 107. posłów głównie z PiS złożyło wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. Ta droga wydawała się łagodniejsza, bo mniej polityczna i omijająca sejmowe waśnie oraz społeczne emocje. Trybunał Konstytucyjny już kiedyś stanął na wysokości, gdy lewica w 1996 roku wprowadziła aborcje ze względów społecznych. Prezes TK prof. Andrzej Zoll uporał się wówczas z aborcją w pięć miesięcy. Przeszedł do historii jako wybitny prawnik i mąż stanu ws. konstytucyjnej ochrony życia. Natomiast Julia Przyłębska zapisze się w historii, jako prezes TK, która przez ponad 2 lata blokuje sędziów przed orzekaniem i jest skuteczną obrończynią niekonstytucyjnego prawa do zabijania nienarodzonych dzieci.

Kilka dni temu ogrodzenie Trybunału Konstytucyjnego zostało udekorowane wstążeczkami. Niestety nie były to wstążki biało-czerwone, ale tylko czerwone, bo symbolizowały ofiary aborcji. Kokardek było ponad sto, a powinno być ok. 2100, bo tyle dzieci zostało "legalnie" zabitych w polskich szpitalach od 27 października 2016 roku, gdy wniosek posłów został złożony w Trybunale Konstytucyjnym. Wniosek do TK ws. aborcji eugenicznej traci ważność dokładnie 11 listopada 2019 roku z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości. To bardzo "brzydki prezent" dla Polaków i trochę smutne jest tegoroczne święto.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Syria: dwóch księży zamordowanych przez bojówki Państwa Islamskiego

2019-11-11 20:31

st (KAI/la Repubblica) / Damaszek

Dwóch księży katolickich obrządku ormiańskiego zostało dziś zabitych przez bojówki Państwa Islamskiego w północno-wschodniej Syrii w wiosce Zar, w dystrykcie Busayra, na wschód od Dar ar-Zor.

Unsplash/pixabay.com

Ofiarami terrorystów padło dwóch księży 43-letni Hovsep Petoyan i jego ojciec, także kapłan 71-letni A. Petoyan (w Kościele obrządku ormiańskiego nie obowiązuje duchownych celibat). Według niektórych źródeł, obydwaj, w towarzystwie diakona, mieli zweryfikować stan prac konserwatorskich ormiańskiego kościoła katolickiego w okolicy, kiedy znaleźli się w zasadzce na drodze łączącej Hasakeh z Dar ar-Zor. Uzbrojeni ludzie otworzyli ogień, zabijając starszego na miejscu, a młodszy z księży zmarł wkrótce na skutek odniesionych obrażeń. Ranny został również diakon.

Według agencji prasowej Sana chodzi o „akt terroryzmu”, który ma miejsce w szczególnie trudnym momencie dla prowincji Hasakah, ponieważ Turcja rozpoczęła szeroko zakrojoną ofensywę w celu wyeliminowania obecności bojowników kurdyjskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem