Reklama

Niedziela Kielecka

Zagość - dziedzictwo i współczesność

Kościół św. Jana Chrzciciela w Zagości jest wyjątkowy – jako jedyny w diecezji kieleckiej i w Polsce, stanowi dziedzictwo po joannitach, z wyraźnymi artefaktami romańskimi i gotyckimi w architekturze.

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Zagość

Agnieszka Dziarmaga

Kościół w Zagości

Kościół w Zagości

Zagość dzisiaj to niewielka rolnicza parafia na urokliwym Ponidziu, dla której właśnie trwają rekolekcje wielkopostne. Prowadzi je, od 25 do 27 marca, ks. dr Piotr Muszyński.

Wszystko to dzieje się w cieniu agresji Rosji na Ukrainę. Plebania w Zagości wysprzątana i gotowa - w oczekiwaniu na rodzinę ukraińską z Winnicy.

Ks. Radosław Sobalkowski funkcję proboszcza w Zagości pełni od niedawna (od stycznia 2021 r.), ale w Wielki Post 2022 r. wkroczył, wraz z całą parafią, z pełnym zaangażowaniem w duchowe i materialne dzieła.

W pierwszą niedzielę marca ministranci z Księdzem Proboszczem pojechali do Zakopanego, finansując wyjazd z datków uzbieranych po kolędzie. – Chodziłem, bo muszę znać rodziny w nowej parafii i wiedzieć, co dla nich ważne, czym żyją. Cieszyli się z tego wyjazdu ministrantów, bo dla ludzi to ważne, że chłopcy nie będą stali bez celu na przystanku – mówi ks. Sobalkowski. Ministrantów jest w parafii 16, jest także dwóch lektorów. Zaplanowano również wielkopostną pielgrzymkę wyjazdową na św. Krzyż, która ma mieć znaczenie nie tylko duchowe, ale i edukacyjne, bo jak proboszcz się przekonał, wielu parafian nigdy w tamtej części Kielecczyzny nie było i nie nawiedziło najstarszego sanktuarium w Polsce. Pewnie jeszcze w Wielkim Poście dojdzie do skutku wyjazd na film „Fatima” .

Reklama

Więcej w wydaniu papierowym Niedzieli Kieleckiej - 27.03.2022.2022-03-21 12:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na statku, który wypływa w morze...

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

archiwum

Z ks. prałatem Dariuszem Gącikiem, Oficjałem Sądu Biskupiego w Kielcach, rozmawia Agnieszka Dziarmaga

- Śmierć – będąca konsekwencją życia na ziemi, trwająca aż do Sądu Ostatecznego i naszego zmartwychwstania do życia wiecznego – jest, w potocznym odczuciu i rozumieniu - stanem dramatycznym. A przecież, gdy wierzymy i ufamy – tak być nie powinno…

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

2023-01-31 15:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego i rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu, poinforomwa, iż ordynariusz diecezji opolskiej w piątek 27 stycznia poczuł się gorzej. Konieczna była hospitalizacja. Na miejscu trwają badania, z pomocą których lekarze chcą ustalić przyczyny infekcji.

CZYTAJ DALEJ

O myśli teologicznej Benedykta XVI

2023-01-31 19:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Teologia Polityczna

Już jutro - 1 lutego - pierwszy z pięciu wykładów on-line o teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. prof. Jerzego Szymika.

Otwierający specjalny cykl rozważań pt. „Mozarteum: synteza teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika” – śląskiego kapłana, profesora nauk teologicznych, poety i publicysty - wykład „Teologia. Czym jest?” to unikalna okazja do bliższego poznania i zrozumienia intelektualnego dziedzictwa zmarłego niedawno Papieża. Organizatorem wykładów jest Teologia Polityczna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję