Reklama

Kościół

Kard. Mario Grech z modlitwą zawierzenia na Jasnej Górze

Z modlitwą zawierzenia synodalnej drogi Kościoła na Jasną Górę przybył kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów. - Jestem pewien, że Maryja słyszy nasz krzyk i wstawia się za nami. W Niej pokładamy ufność i nadzieję, że mimo wojny, okrucieństwa jutro powstanie nowy dzień, będzie nowa wiosna ducha - powiedział pielgrzym z Watykanu.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra/facebook.com

kard. Mario Grech

kard. Mario Grech

Kard. Grech modlił się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, w kaplicy św. Jana Pawła II odprawił Mszę św. i zwiedził klasztor.

Jak podkreślił, bardzo chciał przybyć do częstochowskiego sanktuarium, bo miłość do Maryi ma w swoim sercu, gdyż pochodzi z kraju maryjnego (Malta). - Będąc w Polsce chciałem odwiedzić to miejsce, by matczynej trosce oddać cały proces synodalny - powiedział kardynał.

Podziel się cytatem

Zdaniem purpurata, „ważnym wymiarem synodu jest to, że Kościół uczy się słuchać każdego człowieka, bo Duch Święty jest w każdym człowieku, Kościół synodalny to Kościół, który słucha, a kto bardziej niż Maryja otwarta na działanie Ducha Świętego, potrafi słuchać, kto bardziej niż Ona może nam w tej drodze towarzyszyć”.

Pielgrzym z Watykanu wyraził przekonanie, że „Maryja słyszy nasz krzyk, jak w Kanie słyszała krzyk nowożeńców”. - Jestem pewny, że Maryja i dziś słyszy nasz krzyk i wstawia się za nami, to daje nam nadzieję i dużo ufności. Wiemy, że mamy Matkę, która wstawia się za nami - podkreślił kardynał i dodał, że „Kościół ma uczyć się od Maryi nie tylko słuchania, ale i wstawiania się za człowiekiem”.

Reklama

Odnosząc się do piątkowego aktu ofiarowania Niepokalanemu Sercu Maryi Rosji i Ukrainy, kard. Mario Grech zauważył, że to wydarzenie ma ogromne znaczenie, ponieważ „klękamy przed Maryją i prosimy o dar nadziei”. - W Niej pokładamy ufność i nadzieję, że mimo wojny, tego trwającego okrucieństwa, jutro powstanie nowy dzień, to nie jest przypadek, że to zawierzenie ma miejsce na początku wiosny. Myślę, że to sprawi, że będzie nowa wiosna ducha – zauważył kard. Grech.

Sekretarz generalny Synodu Biskupów wyraził wdzięczność Polakom za pomoc okazywaną uchodźcom z Ukrainy. - To wspaniałe co robicie, bo nie tylko okazujecie miłość, niesiecie pomoc, wspieracie tych ludzi, ale pokazujecie tym waszą pobożność maryjną, tłumaczycie ją, bo Matka Boża słucha i działa. Wy także usłyszeliście krzyk tych ludzi cierpiących i postanowiliście im pomóc, bardzo wam za to dziękuję - podkreślił watykański kardynał.

Sekretarz generalny Synodu Biskupów przyjechał z wizytą do Warszawy, gdzie m.in. spotkał się w niedzielę 20 marca z osobami odpowiedzialnymi za prace synodalne w parafiach archidiecezji warszawskiej.

2022-03-21 14:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szopka na Jasnej Górze – z zegarami i lustrami

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

O upływie czasu i konieczności nawrócenia się przypomina tegoroczna bożonarodzeniowa szopka na Jasnej Górze. Obok tradycyjnych figur św. Rodziny na jej wystrój składają się także zegary i lustra. Drogę do „betlejemki” wyznacza w tym roku św. Jan Paweł II.

Wzorem lat ubiegłych szopkę przygotowano na tzw. jasnogórskich fosach, w dawnych paulińskich ogrodach. To jedna z największych w Polsce inscenizacji świątecznych, zbudowana na otwartej powierzchni - zajmuje ok. 2,5 tys. m kwa. Należy także do tzw. „żywych” szopek.

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję