Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Czy Bóg znajdzie w naszym życiu miejsce, gdy przyjdzie chwila próby?

- W Łodzi pielgrzymujemy do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych już po raz dziesiąty. Ta tradycja pielgrzymowania do Kościołów Stacyjnych w Wielkim Poście ma być dla nas pomocą w przeżywaniu tego okresu. Pielgrzymując, mamy przeżywać naszą drogę wielkopostną, drogę nawrócenia - mówił bp Marek Marczak podczas Eucharystii w kościele MB Różańcowej.

[ TEMATY ]

bp Marek Marczak

Archidieceja Łódzka

Antoni Zalewski

W wielkopostny wieczór wierni spotkali się na wspólnej Eucharystii w Kościele Stacyjnym pw. MB Różańcowej w Łodzi. Mszy św. przewodniczył bp Marek Marczak. Podczas homilii powiedział, że wielkopostne pielgrzymowanie do poszczególnych świątyń nawiązuje do starożytnej tradycji, która narodziła się w Rzymie i trwała przez niemal całe pierwsze tysiąclecie chrześcijaństwa. W kolejnym tysiącleciu zwyczaj ten zanikł i dopiero w 1959 roku papież Jan XXIII powrócił do tej wielowiekowej tradycji.

Duszpasterz podkreślał, że na wspólnej modlitwie chcemy poddawać się nauczaniu Jezusa, a także otrzymywać światło Ducha św., aby wiedzieć, co czynić.

Biskup Marczak odniósł się do Ewangelii, do momentu odwiedzin Jezusa w Nazarecie. Podczas spotkania zamiast wzruszenia i radości pojawiła się wrogość. Ludzie zebrani w synagodze, wysłuchawszy jego słów, usiłowali Go nawet zabić. Odpowiedzi na ich rekcję należy szukać kilka wersetów wcześniej. - Gdyby Pan Jezus szukał jedynie popularności, mógłby wykorzystać znajomości z mieszkańcami Nazaretu, uczynić jakiś cud potwierdzający Jego boską moc i mieć po swojej stronie wielu ludzi. Mógłby mieć wielu wyznawców w Nazarecie z którego pochodził, ale Pan Jezus nie szukał u swoich rodaków popularności, ale wiary. Wiara wymaga od słuchaczy nie tylko potakiwania głową i deklaracji, że dobrze mówi - tłumaczył bp Marczak, wskazując na istotę zmiany swojego dotychczasowego życia, a nie krótkotrwałych stwierdzeń.

Biskup Marek Marczak nawiązał także do pierwszego czytania, w którym Jezus opowiadał historie będące przykładem tego, że Bóg często obdarowuje swoich nieprzyjaciół. Kiedy lud usłyszał te przypowieści, uniósł się gniewem, gdyż nagle zburzył się ich cały porządek wiary. - Również wobec nas Pan Bóg postępuje podobnie. Wielu ludzi jest pozytywnie nastawionych do Kościoła i wiary, często wielu podkreśla, że są głęboko wierzącymi, religijnymi, ale dopiero w trudnej sytuacji, sytuacji rzeczywistego wyboru okazuje się, czy można znaleźć w życiu wiarę. Pan Bóg lubi postawić nam takie podstawowe pytanie o wiarę, przy okazji naszych niepowodzeń, trudności czy kłopotów. Ujawniania się wówczas, niestety, ile pustki i bylejakości jest w naszych dotychczasowych relacjach do Boga czy drugiego człowieka - powiedział duchowny.

Reklama

Pasterz łódzki podkreślił, że trudne sytuacje pozwalają zrozumieć, jak często nasza wiara jest pozorna. Pan Bóg jednak nieustannie zaprasza nas do przemiany, aby wiara była istotnym elementem życia. - Czy Bóg znajdzie w naszym życiu miejsce, gdy przychodzi chwila próby? Kiedy Bóg nie wypełnia naszych próśb, gdy zmienia perspektywę naszego życia, gdy mówi na przykład o niewierzących lub ludziach innej religii, że tam bardziej może znaleźć wiarę niż w nas? Próba wiary zawsze jest okazją do tego, żeby tę wiarę pogłębić - zachęcał do refleksji bp Marczak.

Do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych można pielgrzymować do soboty przed Niedzielą Palmową. Jeszcze w 17 świątyniach wierni będą modlić się we wszystkich intencjach Kościoła Łódzkiego oraz o pokój w Ukrainie. 

2022-03-22 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Marczak do synodałów: poddajcie się Duchowi Świętemu!

[ TEMATY ]

synod

Łódź

bp Marek Marczak

Ks. Paweł Kłys

- To, co charakteryzuje program życia apostołów wytyczony im przez Jezusa, ale także co ma stać się programem naszego życia – to nieustanne poddawane się Duchowi Świętemu.- mówił bp Marek Marczak.

W centrum każdej sesji synodalnej jest Msza święta celebrowana w kaplicy seminaryjnej, której podczas dzisiejszej sesji przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. Słowa pouczenia pasterskiego wygłosił do zgromadzonych ks. bp Marek Marczak – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do władz Sudanu Południowego: przybywam jako pielgrzym pojednania

2023-02-03 18:00

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

papież Franciszek

PAP/CIRO FUSCO

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

„Przybywam jako pielgrzym pojednania marząc o towarzyszeniu wam w waszej drodze pokoju, drodze uciążliwej, której nie można już jednak odkładać na później” - stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Sudanu Południowego – Dżubie.

Ojciec Święty podkreślił także ekumeniczny charakter swej pielgrzymki, odbywanej wspólnie z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welby oraz moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. Zaznaczył, że jest ona reakcją na „krzyk całego ludu, który z wielką godnością opłakuje doświadczaną przemoc, nieustanny brak bezpieczeństwa, dotykające go ubóstwo i szalejące klęski żywiołowe”. Życzył, aby na tej ziemi zakiełkował „pokój, który będzie owocował, niczym ziarna, będące w ziemi zalążkiem życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję