Reklama

Wiadomości

6 mln zł dla Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

Świątynia Opatrzności Bożej

Artur Stelmasiak

6 milionów złotych dotacji na ekspozycję główną Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego otrzymała archidiecezja warszawska od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W Warszawie-Wilanowie powstaje Centrum Opatrzności a w jego ramach Świątynia-wotum wraz z muzeum upamiętniającym dwóch wielkich Polaków. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotację archidiecezji warszawskiej, która wnioskowała o nią w ramach priorytetu: Rozwój infrastruktury kultury - Infrastruktura kultury. Jak wyjaśnia MKiDN celem tego priorytetu jest stworzenie optymalnych warunków dla prowadzenia działalności kulturalnej, poprzez modernizację i rozbudowę infrastruktury instytucji kultury, a także innych podmiotów działających w tym obszarze.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wielokrotnie powtarzał, że Muzeum poświęcone dwóm wielkim Polakom „jesteśmy winni historii – Kościoła, Polski i Europy”. „Jest nadzieja, że zrobimy coś niezwykle ważnego i potrzebnego dla młodego pokolenia Polaków i tych, które będą szły po nas” – podkreślał.

Reklama

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego ma być wotum wdzięczności Polaków za dwóch wybitnych synów narodu i ludzi Kościoła. Wystawa główna będzie się mieścić na wysokości ok. 26 metrów, w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej, ponad jej nawą główną. Interaktywne Muzeum ma pełnić rolę dokumentacyjną, naukową i edukacyjną.

Muzeum będzie mieć charakter narracyjny. Do „opowiedzenia” postaci Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego zostaną wykorzystane zarówno tradycyjne eksponaty, jak i materiały multimedialne: fragmenty audio i video, przestrzenie graficzne i kolorystyczne oraz płaszczyzny interaktywne, oddziałujące nie tylko na węch, ale i na gest odbiorcy.

Każda z dwóch postaci - Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego - będzie dominować w poszczególnych częściach scenografii muzealnej. Nad projektem scenografii pracują autorzy wnętrz Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach.

Reklama

Ekspozycja muzeum będzie się składać z 10 tematycznych stref, na przemian rozświetlonych i mrocznych, nawiązujących do zmiennych losów głównych bohaterów. W części poświęconej Prymasowi Tysiąclecia zaprezentowana zostanie m.in. historia jego internowania w latach 1953-1956, okres prowadzenia Wielkiej Nowenny przed jubileuszem tysiąclecia Chrztu Polski oraz lata narodzin opozycji demokratycznej przed stanem wojennym.

Przyjaźni i współpracy między kard. Wyszyńskim a Janem Pawłem II krótko po jego wyborze na Stolicę Piotrową będzie poświęcona bogato zilustrowana i udźwiękowiona sekcja na temat pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski w 1979 r. Wreszcie osobna przestrzeń przeznaczona zostanie na wydarzenia z maja 1981 r. – zamach na papieża i śmierć Prymasa Wyszyńskiego. - Zaprezentujemy m.in. ostatnią, wzruszającą rozmowę telefoniczną między nimi, gdy obaj leżą przykuci do łóżek –zapowiada dyrektor muzeum Paweł Skibiński.

Obok głównej przestrzeni wystawienniczej znajdzie się sala multimedialna, konferencyjna, specjalna przestrzeń dziecięca oraz sklepik z pamiątkami i zaplecze techniczne wystawy. Widz rozpocznie i zakończy swą wędrówkę przez ekspozycję we foyer muzeum, symbolicznie przemierzając skupioną wokół Kościoła drogę życia Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.

Cała ekspozycja muzealna zajmie około 2 tys. metrów kw. W linii prostej widz będzie miał do przejścia ok. 250 metrów. Przestrzeń wystawiennicza znajdować się będzie na wysokości 26 m nad powierzchnią ziemi, w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej. Forma architektoniczna ekspozycji nawiązuje do obrączki – symbolu zaślubin, wierności i zawierzenia Chrystusowi i Jego Kościołowi.

2014-02-06 07:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: koniec prac budowlanych w świątyni Opatrzności Bożej

[ TEMATY ]

Warszawa

Świątynia Opatrzności Bożej

Artur Stelmasiak

Po prawie piętnastu latach prace budowlane świątyni Opatrzności Bożej zbliżają się do końca. W przyszłym roku do świątyni wejdą pierwsi wierni. Świątynię nawiedzą też pielgrzymi Światowych Dni Młodzieży uczestniczący w Dniach w Diecezjach.

Jeszcze 15 lat temu nie było tu nic – przypomniał kard. Kazimierz Nycz, dodając, że dziś budowa świątyni, jako zamkniętej przestrzeni, jest już zakończona, co najlepiej widać, gdy jedzie się aleją Rzeczpospolitej. - Kościół został przygotowany do tego, by w przyszłym, 2016 roku, wprowadzić tu ludzi i wygląda na to, że dzięki Wam uda się to zrobić – powiedział metropolita warszawski do uczestników przedświątecznego spotkania darczyńców Centrum Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję