Reklama

Niedziela Wrocławska

Nasiona nadziei dla Ukrainy

Ks. Janusz Betkowski, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Brożcu, zorganizował wyjątkową akcję pomocy dla ludności w Ukrainie – zbierają nasiona warzyw dla tych, którzy chcą pozostać w ogarniętym wojną kraju.

Ks. Janusz Betkowski

Do parafii św. Jakuba Apostoła w Brożcu przyszło już ponad 400 przesyłek z nasionami

Do parafii św. Jakuba Apostoła w Brożcu przyszło już ponad 400 przesyłek z nasionami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Wielu starszych ludzi mieszkających na wsiach w Ukrainie pozostało we własnych domach. Nie chcą ich opuszczać. Mają przydomowe ogródki, w których do tej pory uprawiali warzywa. Niestety koncerny sprzedające nasiona wycofały się na początku wojny z Ukrainy i wielu ludzi nie ma co zasiać. Jednak są możliwości transportu tych nasion nawet w okolice Kijowa. Oto zadbają nasi przyjaciele z Niderlandów. Być może wielu Ukraińców, zamiast iść na tułaczkę, wiedząc, że ma zapewnione jedzenie zostanie we własnym domu. Dlatego organizujemy zbiórkę nasion – napisał na facebookowym profilu parafii św. Jakuba Apostoła w Brożcu ks. Betkowski.

Zbiórka nasion to spontaniczna akcja, która przerosła najśmielsze oczekiwania. – Zadziwił mnie ogrom i spontaniczność odzewu. Z pomysłem przyszła do mnie w niedzielę parafianka z polsko-holenderskiego małżeństwa, które zajmuje się rolnictwem. Mają znajomego farmera na Ukrainie, też Holendra, który w okolicach Kijowa hoduje krowy i pomaga miejscowej ludności i armii ukraińskiej w wyżywieniu. Poprosiła, by nagłośnić zbiórkę wśród innych księży i parafii – mówi w rozmowie z „Niedzielą Wrocławską” ks. Betkowski. – Wrzuciłem ogłoszenie o akcji do internetu, wśród znajomych księży. Jeden z kapłanów przekazał ją na grupę ogólnopolską i już po kilku godzinach zacząłem otrzymywać informację, że to świetny pomysł, że ludzie robią zakupy nasion w sklepach internetowych z przesyłką do parafii. W tej chwili mam już ponad 400 przesyłek w domu, w trzecim dniu akcji. Są przesyłki, które zawierają po kilka paczek nasion, są i wielkie pakiety, do których nie zdążyłem jeszcze zajrzeć. Ale zaczynamy już sortowanie. Chcemy zapełnić samochód ciężarowy i patrząc na ogromny odzew, czuję, że nam się uda. Będziemy wszystko sortować, pakować w remizie razem ze strażakami, z kołem gospodyń wiejskich – w pomoc angażuje się społeczności lokalna – podkreśla proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Co jest najbardziej potrzebne? – Na pewno przydadzą się nasiona buraków, ogórków, pomidorów, marchewki, cebuli, rzodkiewki, fasolki czy kapusty. Ktoś, kto choć trochę zna się na uprawie, spokojnie sobie z tym poradzi: posieje czy zrobi rozsady. Za jakiś czas będzie miał plony, własne warzywa. Dzięki temu właściciele przydomowych ogródków będą samowystarczalni. A przecież nasiona można posiać nawet w bloku na balkonie – tłumaczy ks. Betkowski. I dodaje: – Wiem, że to jest tylko kropla w morzu potrzeb. Ale ta kropla też jest ważna. Myślę też o ewangelicznym nasieniu, które kiełkuje i wydaje plon stokrotny. Człowiek nawet nie wie kiedy. Tutaj mnoży się tak nasze dobro. 

Zbiórka okazała się strzałem w 10! – To tylko nasiona, ale widać, że był to strzał w 10. Nasiona prosto przetransportować, dużo się ich zmieści w ciężarówce i łatwo je potem użyć, wyhodować z nich warzywa. To pomoc bardziej długofalowa niż wysłanie konserwy czy paczki makaronu. Pomoc praktyczna dla tych, którzy zostają na Ukrainie – ogórki, pomidory, buraki będą dawać plon przez dłuższy czas.

W akcję włączają się pojedyncze osoby z całej Polski, a nawet spoza granic kraju, ale także przedszkola, szkoły, działkowcy czy firmy – jedna z nich obiecała przysłać trzy palety nasion. Do zbiórki przyłączyła się również parafia św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy: torebki z nasionami warzyw zbierane będą w ten piątek podczas Drogi Krzyżowej dla dzieci. – Piękna jest ta solidarność w pomaganiu – podkreśla ks. Betkowski. – Piszą do mnie na Facebooku ludzie, którzy maja na swoim profilu błyskawice. Pisza prawicowcy, lewicowcy – nie ma granic przekonań religijnych czy politycznych. Tu się spełnia to, o czym mówił Sobór Watykański II, że w pewnych sprawach, zwłaszcza w pomocy bliźniemu, trzeba współpracować z wszystkimi ludźmi dobrej woli. I tak robimy.

Nasiona można przesyłać na adres parafii św. Jakuba Apostoła w Brożcu: Brożec 81, 57-100 Strzelin. Można też zamawiać je w sklepach internetowych i opłacone paczki kierować bezpośrednio na adres parafii. Ksiądz Betkowski podkreśla, że liczy się czas, bo niedługo rozpocznie się okres wegetacji. Akcja potrwa do 29 marca. 30 marca samochód z nasionami wyruszy na Ukrainę.

2022-03-23 20:44

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy/ W Pompejach znaleziono kolejny doskonale zachowany fresk

2024-03-02 08:26

[ TEMATY ]

Pompeje

Wojciech Dudkiewicz/Niedziela

To, co możemy dziś podziwiać, stanowi zaledwie niewielką część tego, co jeszcze skrywa ziemia

To, co możemy dziś
podziwiać, stanowi
zaledwie niewielką
część tego, co jeszcze
skrywa ziemia

Kolejnego odkrycia dokonano w Pompejach. Na terenie pozostałości antycznego miasta, zniszczonego w wyniku wybuchu Wezuwiusza, archeolodzy znaleźli doskonale zachowany fresk, przedstawiający Fryksosa i Helle - rodzeństwo z mitologii greckiej.

Według mitu były to dzieci króla Atamasa i Nefele.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu apeluje o ochronę życia nienarodzonych i wspieranie ich rodziców

2024-03-02 11:55

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat Flickr

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

O budowanie społeczeństwa solidarnego, które nie wyklucza dzieci żyjących pod sercem matki oraz o profesjonalne i kompleksowe wspieranie ich rodziców zaapelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Apel został opublikowany w związku ze złożonymi w Sejmie RP projektami prawnymi, dotyczącymi zmiany warunków ochrony życia dzieci nienarodzonych oraz zdrowia ich matek.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli - tak wierzących, jak i niewierzących - „o głęboką refleksję i ochronę wartości jaką jest życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci”. Wyraził też swój niepokój w związku z tym, że „niektóre środowiska - postulując tzw. prawa kobiet do swobody przeprowadzania aborcji - nie uwzględniają prawa do życia człowieka w jego pierwszej, prenatalnej fazie życia”.

CZYTAJ DALEJ

Kanclerz Niemiec u papieża Franciszka: rozmowa o globalnych wyzwaniach

2024-03-02 15:18

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek po raz pierwszy przyjął na prywatnej audiencji kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Następnie odbyło się spotkanie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem. Polityk Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) wyraził wielką wdzięczność za "szczegółowy dialog z papieżem".

W oświadczeniu dla dziennikarzy po wizycie w Watykanie w sobotę po południu Scholz powiedział, że "ze względu na czasy, w których żyjemy, naturalnie zgodzili się również co do głównych wyzwań i problemów oraz omówili kwestie, które dotyczą nas wszystkich".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję