Reklama

Kościół

Dach nad głową, zbiórki, transport darów, modlitwa - seminaria duchowne pomagają Ukrainie

Organizują zbiórki i transport darów na Ukrainę oraz wielkopostne kwesty pieniężne, udzielają pomieszczeń na noclegi, klerycy przygotowują pożywienie, włączają się w wolontariat na miejscu i na granicy, oddają krew lub pracują jako tłumacze - polskie seminaria duchowne od pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę pomagają w różny sposób zarówno uchodźcom zza naszej wschodniej granicy, jak i tym, którzy mimo wojny pozostali na Ukrainie. We wsparcie zaangażowanych jest co najmniej 26 diecezjalnych i zakonnych uczelni.

[ TEMATY ]

pomoc

seminarium

Ukraina

pwsd.archidiecezja.pl

Jak informuje KAI ks. dr Piotr Kot, rektor WSD w Legnicy i przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych, do którego spływają informacje o zaangażowaniu seminarzystów i ich uczelni, pomoc na rzecz Ukrainy odbywa się zarówno w ramach bezpośredniego wsparcia na granicy polsko-ukraińskiej, jak i tam, gdzie mieści się dane seminarium duchowne. Rozmaitą pomoc oferują seminaria większe i mniejsze, diecezjalne i zakonne.

Warszawa

Klerycy z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie jako wolontariusze pomagają ukraińskim uchodźcom na terenie stołecznego Dworca Zachodniego. Organizują jedzenie, wskazują drogę na pociąg, pomagają załatwić formalności, a także wspierają duchowo bezradnych, zmęczonych kilkudniową podróżą ludzi. – Klerycy jeżdżą tam popołudniami, a nawet zostają na całą noc. Pomagają na wszystkie możliwe sposoby: kupują bilety, wskazują kierunki na pociąg, organizują jedzenie – informuje ks. Piotr Kucharczyk, prokurator warszawskiego seminarium.

Seminarzyści zaangażowali się w pomoc. – Właściwie bez zastanowienia podjęliśmy wspólnie decyzję, by pomagać uchodźcom na Dworcu Zachodnim, nawet kosztem naszych zajęć – opowiada Marek Szczepański, kleryk Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego, jeden z wolontariuszy.

Mają poczucie, że są tam potrzebni. Nie ukrywają, że jest to dla nich wyjątkowe doświadczenie. – Dla nas jest to czas spotkania z drugim człowiekiem. Chcemy po po prostu być z nimi w tych trudnych chwilach. Staramy się wnosić pokój, pocieszać, uspokajać, wspierać i umacniać na duchu każdego, kto tylko tego potrzebuje – dodaje Marek Szczepański.

Szczecin

W Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie przebywa stale ponad 30 uchodźców z Ukrainy. Najpierw byli to uciekinierzy z bombardowanego Charkowa, głównie kobiety i dzieci. Grupa jednak ciągle się zmienia: jedni jadą dalej lub znajdują mieszkania, inni przyjeżdżają, aby odnaleźć chwilę spokoju i bezpieczeństwa. Dzieci, które ostatnio wyjechały, postanowiły się pożegnać na swój sposób - zostawiając rysunki niebiesko-żółtych serc z podziękowaniami za "ciepłe przyjęcie, gościnność i cierpliwość".

Reklama

AWSD w Szczecinie zaczęło też wspierać Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu, którego klerycy są na pierwszej linii pomocy obywatelom Ukrainy. Od chwili pojawienia się pierwszej fali uchodźców rektorzy obu seminariów są w stałym kontakcie. Przemyscy alumni pracują jako wolontariusze, pieką chleb i bułki, piorą. Stąd powstał pomysł wsparcia ich działań przez kleryków ze Szczecina, w ramach akcji „Szczecin Przemyślowi”. Przygotowano samochód z najbardziej potrzebnymi produktami: mąką, cukrem, konserwami i chemią. Samochód dostarcza dary do przemyskiego seminarium, a w drodze powrotnej zabiera uchodźców. Inicjatywa jest realizowana przy wsparciu Fundacji małych Stópek ze Szczecina.

Lublin

Alumni Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie zaangażowani są w działania Caritas Archidiecezji Lubelskiej podjęte w związku z wojną na Ukrainie. Miejscem posługi jest zarówno punkt pomocy przy siedzibie Caritas w Lublinie, jak i w punktach przy granicy w Dorohusku. Ponadto wspólnota seminaryjna prowadzi działania w samym seminarium.

Funkcjonuje stały punkt pomocy we wsi. Pełnione są dyżury nocne, które polegają na wydawaniu odpowiedniego zaopatrzenia osobom potrzebującym (indywidualnym lub w ramach potwierdzonych transportów na Ukrainę). Jest to także przyjmowanie darów od darczyńców i sortowanie ich do wyznaczonych miejsc, a ponadto przekierowanie uchodźców do odpowiednich służb.

Klerycki punkt pomocy działa także na granicy w Namiocie Nadziei. Chodzi przede wszystkim o pomaganie doraźne uchodźcom (rozmowa, wydawanie niezbędnych produktów, zadbanie o pożywienie i napój, koce). Dodatkowo są to wszelkie bieżące i nagłe prace, które są potrzebne do wykonania w danej chwili.

Reklama

Punkt kryzysowy Caritas w Lublinie realizuje pomoc dzienną i nocną. W ramach dyżuru nocnego jest to przyjmowanie kobiet z dziećmi (zakwaterowanie doraźne na miejscu, pomoc w znalezieniu mieszkania), rozmowa z uchodźcami, rejestracja na podstawie paszportu lub innego dokumentu. Ponadto nakarmienie głodnych i spragnionych (w duchu Ewangelii), wydawanie bieżących środków chemicznych (głównie do kąpieli). Dzienny dyżur polega na wydawaniu paczek dla uchodźców oraz pomocy przy nagłych potrzebach, takich jak rozładunek czy segregacja darów.

Od czwartku 10 marca we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego klerycy przygotowują kanapki dla tych, którzy uciekają przed wojną na Ukrainie oraz dla wolontariuszy. Udało się przekazać ok. 12 tys. kanapek, które codziennie są dowożone na dworzec PKP i PKS w Lublinie - informuje ks. Zdzisław Szostak, wicerektor MSD w Lublinie. Zbierane są też w seminarium ofiary w ramach jałmużny wielkopostnej - dotąd zebrano 6350 zł - i przekazywane na rzecz Caritas w ramach pomocy dla cierpiącej Ukrainy i Ukraińców.

Trwa ponadto pamięć w modlitwie i poście w intencji pokoju.

Lublin - grekokatolicy

Wolontariat kleryków Metropolitalnego Greckokatolickiego Seminarium Duchownego w Lublinie polega na przewożeniu seminaryjnym busem uchodźców z polsko-ukraińskich przejść granicznych do Lublina i okolicznych miejscowości.

Klerycy pełnią też nocne dyżury w prowadzonym przez lubelską Caritas Namiocie Nadziei w Dorohusku, w którym uchodźcy otrzymują ciepłe napoje, suchy prowiant, koce.

Nocne dyżury realizowane są też w całodobowym punkcie kryzysowym w siedzibie lubelskiej Caritas przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2. Tu alumni pracują także jako tłumacze z języka ukraińskiego

Od 17 marca czterech alumnów, w systemie rotacyjnym, wspomaga pracę wolontariuszy w Przemyślu. Pracują na dworcu kolejowym i w centrum logistycznym dla uchodźców, zlokalizowanym w budynku zlikwidowanego hipermarketu TESCO. We wszystkich wymienionych miejscach obecność alumnów posługujących się językiem ukraińskim ma szczególną wartość.

Reklama

W niedzielę 13 marca rozpoczęły się regularne celebracje mszy św. w obrządku bizantyńsko-ukraińskim dla wiernych, którzy znaleźli schronienie w prowadzonym przez lubelską Caritas Domu Zawierzenia w Firleju. Alumni przygotowują oprawę liturgiczną i prowadzą śpiew - poinformował ks. Bogdan Pańczak, wicerektor MGSD.

Kraków - Bielsko-Biała

Jak wygląda pomoc ze strony Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i Diecezji Bielsko-Żywieckiej? Klerycy etapu propedeutycznego przygotowują obiady dla uchodźców w Domu Wczasowo-Rehabilitacyjnym im. św. Brata Alberta w Zembrzycach. Na dzień 21 marca chodzi o 60 osób, ale liczba uchodźców stałe wzrasta. Jest to także wsparcie w załatwianiu spraw urzędowych (urząd gminy, przychodnia, szkoła).

Nawiązano ponadto współpracę z parafią św. Jana Chrzciciela w Zembrzycach, aby stworzyć punkt koordynacji wszystkich działań wspierających uchodźców przebywających na jej terenie oraz osób chętnych do pomocy. Siedziba punktu koordynacji znajduje się w Domu Propedeutycznym WSD AK w Zembrzycach.

Klerycy ze starszych roczników (II-V) od czwartku 10 marca pomagają w namiocie Caritasu znajdującym się na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego (przy Dworcu Głównym w Krakowie). W godz. 13.00-21.00 średnio w czteroosobowym składzie, którym koordynuje starszy alumn, pomagają uchodźcom. Zakres pracy jest bardzo zróżnicowany: od wynoszenia śmieci spod namiotu przez pomoc w przyjmowaniu żywności od darczyńców, po kontakt z służbami miejskimi.

Bardzo pomocna okazuje się znajomość języków obcych – wiele osób przychodzi z propozycją zrobienia zakupów. Klerycy doradzają wtedy, jakie produkty są konieczne. Zgłaszającym się do pomocy klerycy tłumaczą jak można zostać wolontariuszem. Dodatkowo część kleryków władająca językiem rosyjskim udziela informacji uchodźcom m.in. gdzie można otrzymać mieszkanie lub jak dotrzeć w konieczne miejsce.

Reklama

Klerycy pomagają także fizycznie przy rozładunku i transporcie darów do punktów pomocy Caritas. WSD AK służy również seminaryjnym busem, gdy trzeba dostarczyć większe zakupy lub przetransportować osoby lub zebrane dary.

Na początku działań kleryków krakowskiego seminarium, gdy nie podawano przez głośniki na dworcu informacji o wydawaniu posiłków, alumni wraz z wolontariuszami chodzili po dworcu i zapraszali na ciepły posiłek. Był to wówczas najlepszy sposób na rozpropagowanie punktu Caritas i zwiększenie pomocy dla potrzebujących.

Diakoni, którzy odbywają roczne praktyki duszpasterskie w parafiach Archidiecezji Krakowskiej i Diecezji Bielsko-Żywieckiej, są zaangażowani w pomoc parafialną uchodźcom z Ukrainy. W trakcie pobytu w seminarium, 2 lutego włączyli się w pomoc na Dworcu PKP w Krakowie poprzez rozdzielanie paczek z żywnością dla Uchodźców przybyłych do Krakowa.

Formatorzy, w miarę możliwości, wraz z seminarzystami włączają się również w powyższe inicjatywy mające na celu pomoc uchodźcom z Ukrainy.

W krakowskim seminarium trwa remont na jednym ze skrzydeł budynku. W dostępnej części mieszkaniowej schronienie znalazły dwie kobiety z Ukrainy: matka z ciężko chorą córką, której zapewniono opiekę medyczną i leczenie onkologiczne w szpitalu w Krakowie.

Powyższe działania są jedynie częścią z różnorakich zadań, których podjęli się klerycy i wolontariusze Caritas. Bez ich pomocy funkcjonowanie namiotu Caritas przy Dworcu Głównym w Krakowie stałoby się niemożliwe.

Poznań

Wspólnota Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu prowadzi następujące działania w związku z kryzysem migracyjnym wywołanym wojną na Ukrainie:

Reklama

Klerycy pomagają w różnych pracach w punkcie pomocy na Międzynarodowych Tragach Poznańskich (gromadzenie prowiantu, rozlokowanie migrantów, pomoc medyczna), wspomagają siostry elżbietanki z ul. Łąkowej w gromadzeniu żywności, przygotowaniu i wydawaniu posiłków, organizacji zajęć dla młodzieży (zwiedzanie miasta, rozmowy, gry, wspólne wyjście na pizzę, włączają się też w pomoc w transporcie uchodźców do różnych miejsc tymczasowego i stałego pobytu na terenie Wielkopolski.

W budynkach ośrodka propedeutycznego w Kaliszu są przygotowane miejsca noclegowe dla migrantów, klerycy czekamy na ich przybycie. Obecnie w budynkach ASD w Poznaniu przygotowano miejsca dla ukraińskiej rodziny. Wspólnota jest w stałym kontakcie z Caritas Archidiecezji Poznańskiej i Diecezji Kaliskiej, aby pomagać w sytuacjach nagłych i kryzysowych. Zebrano ponadto środki finansowe na pomoc uchodźcom i przekazano je Caritas. W najbliższym czasie zorganizowana zostanie kolejna zbiórka, a "Jałmużna Wielkopostna" również zostanie przeznaczona na pomoc Ukraińcom.

Tarnów

Formatorzy i klerycy WSD w Tarnowie od samego początku czynnie włączają się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, goszcząc ich w Domu formacyjnym w Błoniu. Obecnie przebywa tam 96 uchodźców. W tarnowskim Domu Alumna goszczono 30-osobową grupę Norwegów, którzy zatrzymali się w drodze do granicy polsko-ukraińskiej po uchodźców wojennych.

Klerycy chętnie dzielą się swoim czasem i siłami, niosąc konkretną pomoc przy przeładunku darów wysyłanych do Ukrainy, dzielą się swoimi oszczędnościami poprzez zakup niezbędnych środków chemicznych, produktów spożywczych i innych, konkretnie wskazanych, najbardziej potrzebnych rzeczy. Są gotowi do dalszej aktywności.

Jeden alumn pochodzący z Ukrainy jest intensywniej zaangażowany jako tłumacz. Uczestniczy w tarnowskich Mszach św. w języku ukraińskim, pomaga swoim rodakom w różnych formalnościach i rozpoczyna zajęcia z dziećmi ukraińskimi zamieszkałymi nasz dom, a jest ich ponad 50.

Reklama

Płock

Alumni płockiego seminarium są zaangażowani w pomoc uchodźcom we współpracy z miejskimi instytucjami. Klerycy pełnią nocne dyżury w Punkcie Przyjmowania i Relokacji Uchodźców. Punkt ten udziela pierwszej, niezbędnej pomocy w rejestracji przybywających osób oraz zapewnia przejściowy pobyt. Seminarium udostępniło ośrodkowi materace do spania, które zwykle są wykorzystywane podczas rekolekcji dla grup młodzieżowych. Pomagało przez krótki czas w praniu pościeli i ręczników, by osoby nocujące w punkcie były przyjmowane w godnych warunkach. Ponadto pomagali w pracach remontowych w twierdzy Modlin, na terenie której zorganizowano mieszkania dla osób uciekających z Ukrainy. Klerycy płockiego seminarium zorganizowali też zbiórkę pieniężna na rzecz uchodźców.

Legnica

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy są zaangażowani przy organizowaniu pomocy dla uchodźców przez Caritas Diecezji Legnickiej, a zwłaszcza w przygotowaniu transportów potrzebnych rzeczy, które są dostarczane do Legnicy z Niemiec i Holandii. Alumni zgłosili też chęć pomocy na granicy i jadą do seminarium w Przemyślu na tygodniową pomoc.

Gniezno

"W budynkach seminarium w Gnieźnie gościmy 35 uchodźców, a klerycy i wychowawcy są zaangażowani w pomoc organizacyjną, przygotowanie pokoi, obsługę kuchni, pomoc w sprawach urzędowych i zdrowotnych" - informuje Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie.

Łomża

Poza nieustanną modlitwą o pokój na Ukrainie, seminarium w Łomży włączyło się aktywnie w udzielanie pomocy uchodźcom na granicy polsko-ukraińskiej. W dniach 13-18 marca dwóch profesorów (rektor i wykładowca praca kanonicznego - wiceoficjał sądu) i dwóch kleryków (z VI i III roku) udało się do Przemyśla, by tam pomagać uchodźcom. Zamieszkali w gościnnym WSD w Przemyślu i każdego dnia, od rana do nocy, w łączności z tamtejszą Caritas, pomagali potrzebującym - przede wszystkim na dworcu PKP. W ostatnią niedzielę z podobną misją udał się do Przemyśla prefekt łomżyńskiej uczelni z trzema klerykami z III i II roku. Poza tym na miejscu, w Łomży przebywa już spora grupę uchodźców. Wielu z nich mieszka w trzech ośrodkach kościelnych. Do seminarium jak dotąd nikogo nie przyjęto, ale sytuacja może się zmienić.

Reklama

Sandomierz

Z kolei klerycy WSD w Sandomierzu wraz z przełożonymi zorganizowali akcję krwiodawstwa na rzecz Ukraińców, którzy ucierpieli w walce. Zorganizowano zbiórkę pieniędzy, które zostały przekazane rodzinom ukraińskim przybywającym na terenie diecezji sandomierskiej. Realizowane jest też wsparcie modlitewne na codziennej Adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele seminaryjnym. Codziennie we wspólnej modlitwie seminaryjna wspólnota poleca Ukrainę, prosząc o zaprzestanie rozlewu krwi, bezpieczną przystań dla uchodźców, a dla zmarłych o życie wieczne. Klerycy przeżywają też dni postne w intencji pokoju.

WSD Salezjanów w Krakowie

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie zaangażowało się w pomoc uchodźcom od 26 lutego, kiedy przyjęto na czasowy pobyt pierwsze cztery osoby. - Dwa dni później przyjęliśmy już 31 osób, oferując nocleg oraz wyżywienie. Przez okres 23 dni (26 lutego - 20 marca) przyjmowaliśmy z różnym natężeniem od 31 do 62 osób. Część osób przebywała dwa lub trzy dni, udając się następnie w inne miejsca. Średnio przez ten okres przebywało w budynku seminarium 42 osoby dziennie, otrzymując nocleg i wyżywienie. Całkowita liczba osobodni do 21 marca wynosi 951. Na stałe, od początku wojny, w budynku seminarium gościmy 22 uchodźców. Niektórzy potrzebujący otrzymali także wsparcie finansowe oraz rzeczowe. Klerycy angażują się także w zajęcia z dziećmi. We współpracy z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym organizowana jest zbiórka darów, które są transportowane na Ukrainę do salezjańskich wspólnot (Przemyślany i Bóbrka k/Lwowa, Korostyszew, Żytomierz oraz Odessa). Obok wkładu finansowego salezjańskiej seminaryjnej wspólnoty zakonnej otrzymujemy również od darczyńców wsparcie finansowe (65 tys. 172 zł i 5 gr.), które jest wykorzystywane jako pomoc dla uchodźców - informuje uczelnia.

Reklama

Świdnica

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej pomaga poprzez zbiórkę pieniężną w ramach "Jałmużny Wielkopostnej", bierze udział w obsługiwaniu grup przez alumna ukraińskojęzycznego, natomiast klerycy etapu propedeutycznego udzielają pomocy przygranicznej w koordynacji z seminariami z Lublina i Przemyśla. Władze WSD przystąpiły do pomocy w relokacji uchodźców. Codzienna jest wspólnotowa modlitwa za uchodźców i o pokój na Ukrainie.

Katowice

Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach współpracuje ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach od 1 marca do dzisiaj (z perspektywą długofalowej współpracy). W budynku WŚSD działa od 2 marca punkt recepcyjno-relokacyjny dla uchodźców, z możliwością noclegu i pełnego wyżywienia dla 50-60 osób. Dotychczas z seminaryjnej gościnności skorzystało ok. 1000 osób. Są to w przeważającej większości matki z dziećmi, które korzystają z 1-2 noclegów i są kierowane do miejsc stałego pobytu. Punkt funkcjonuje całodobowo i jest obsługiwany przez pracowników ŚUW, żołnierzy WOT, wolontariuszy (w tym tłumaczy jęz. ukraińskiego i lekarzy) oraz pracowników WŚSD i kleryków.

Toruń

WSD w Toruniu informuje: "Nasze seminarium przyjęło w sumie ok. 50 uchodźców (w tej chwili ok. 40, 10 osób już od nas wyjechało dalej). To przede wszystkim kobiety z dziećmi. Dajemy im dach nad głową w wolnych pokojach, żywimy i staramy się pomóc we wszystkich innych sprawach. Na terenie seminarium odbywała się bardzo duża zbiórka darów wysyłanych bezpośrednio na Ukrainę (3 tiry), organizowana przez radę osiedla, na terenie którego znajduje się seminarium. Klerycy uczestniczyli w sortowaniu i pakowaniu darów".

Reklama

Klerycy pomagają też jako wolontariusze w nocnych dyżurach w zakładzie dla osób niepełnosprawnych ewakuowanym do Torunia.

Elbląg

WSD w Elblągu działa w ścisłej współpracy z biskupem elbląskim Jackiem Jezierskim, za pośrednictwem urzędów diecezjalnych. Bezpośrednio po wybuchu wojny oceniono, że seminarium może zaoferować 30 miejsc noclegowych. Pod przyjęcie uchodźców przygotowano sześć sal. Chwilowo są one jeszcze puste, ale w każdej chwili mogą się zapełnić. Powołano urząd diecezjalnego koordynatora ds. uchodźców, który pozostaje w ścisłym kontakcie we strukturami samorządowymi na szczeblu wojewódzkim (Olsztyn, Gdańsk) i miejskim (Elbląg) oraz seminarium i domami rekolekcyjnymi. Wspólnota WSD w Elblągu współpracuje także ściśle z Caritas Diecezji Elbląskiej. Alumni włączają się w doraźne akcje pomocowe.

Warszawa-Praga

WSD Diecezji Warszawsko-Praskiej przyjęło trzy rodziny z okolic Kijowa. W sumie jest to 11 osób, pięć dorosłych i sześcioro dzieci w różnym wieku. "Mają u nas mieszkanie i wyżywienie. Klerycy z przełożonymi zebrali składkę, która została przekazana do seminarium we Lwowie, które pieniądze te wykorzystuje do pomocy uchodźcom na miejscu. Ochotnicy z naszego seminarium pomagają jako wolontariusze w Centrum Targowo-Kongresowym Global EXPO przy ul. Modlińskiej w Warszawie" - informuje warszawsko-praskie WSD.

Salwatorianie

WSD Salwatorianów w Bagnie zebrało na wsparcie opieki nad uchodźcami 2800 zł. Klerycy w grupach 4-5 osób byli osiem razy na kilkugodzinnych dyżurach wolontariackich na dworcu kolejowym we Wrocławiu, gdzie pomagali przyjeżdżającym uchodźcom. Szczególnie pomocna była znajomość języka ukraińskiego i rosyjskiego z strony jednego kleryka z Ukrainy i dwóch z Białorusi. Seminarium zaprasza też na obiad (w soboty i niedziele) uchodźców (16 osób), którzy mieszkają w domu duszpasterstwa młodzieżowego "Totu", które się mieści w dawnym budynku kleryckim.

Reklama

Radom

Klerycy przygotowali w WSD w Radomiu pokoje dla gości. Niektórzy z nich musieli przeprowadzić się do innych pokoi. Seminarium przyjmuje 40 osób (rodzice i dzieci) z Sum i Charkowa (pokoje i wyżywienie), organizuje dla rodzin lekcje języka polskiego i stara się pomoc im w otrzymaniu numerów PESEL i w innych formalnościach. Klerycy w ramach wolontariatu pomagają w ośrodku Caritas w sortowaniu rzeczy dla uchodźców.

Rzeszów

WSD w Rzeszowie: "Od pierwszych dni wojny przyjmujemy do seminarium matki z dziećmi. Pozostają one u nas od kilku do kilkunastu dni, potem jadą dalej w Polskę lub za granicę. W tym celu wyodrębniliśmy jedno piętro seminarium. Od początku wojny do dzisiaj przyjęliśmy ponad 60 osób. W dniuj dzisiejszym jest 14 osób. Uchodźcy spożywają posiłki razem z nami na seminaryjnej jadalni. Codziennie kilku kleryków pomaga jako wolontariusze w pobliskiej parafii, gdzie zorganizowano przyjmowanie uchodźców. Przez tydzień kilku kleryków pomagało w pracach fizycznych, logistycznych w dużej hali dla uchodźców w Krakowie. Zorganizowano zbiórkę pieniędzy wśród kleryków, a zebrane środki (hojny dar) przekazaliśmy dla uchodźców".

Włocławek

WSD we Włocławku: "W naszym seminarium przyjęliśmy 10 osób (rodzinę z dwuletnim dzieckiem, matkę z czwórką dzieci (8, 10, 12 i 16 lat), oraz matkę synem (16 lat), zapewniając im wszystko, co potrzebne do w miarę możliwości normalnego funkcjonowania (załatwienie niezbędnych formalności w urzędach, możliwość uczęszczania do szkoły, nauka języka polskiego, organizacja czasu wolnego). Ponadto od niedzieli 20 marca do niedzieli 27 marca czterech kleryków i rektor, w ramach inicjatywy Caritas Polska „kleryk na granicy”, jeździli do Dołhobyczowa, aby tam posługiwać wszelką potrzebną pomocą". Klerycy z własnej inicjatywy zebrali również ofiary i przekazali je diecezjalnej Caritas.

Reklama

Zamość-Lubaczów

WSD Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Lublinie włączają się w pomoc uchodźcom przez zaangażowanie w wolontariat Caritas Archidiecezji Lubelskiej - pracują przy przeładunku darów, w weekendy wyjeżdżają na granicę w Dorohusku, aby tam pracować przez całą noc przy obsłudze uchodźców. Seminarzyści również przeprowadzili w seminarium zbiórkę produktów na rzecz uchodźców.

Sercanie

Wyższe Seminarium Misyjne Księży Sercanów angażuje się w pomoc uchodźców z Ukrainy w następujący sposób: przyjęto trzy rodziny z małymi dziećmi, zorganizowano dla nich naukę języka polskiego. Wspólnota włącza się w pomoc organizowaną przez Prowincję Polską Księży Sercanów i inne prowincje Zgromadzenia. "Wsparliśmy finansowo i rzeczowo uchodźców i organizowaną przez Caritas pomoc dla nich, współpracujemy z instytucjami samorządowymi i społecznymi w kwestii pomocy dla Ukraińców" - deklaruje zgromadzenie.

WSD Braci Mniejszych Kapucynów - Prowincji Krakowskiej

"Przez nasz klasztor i seminarium w Krakowie przewinęło się póki co kilkanaście osób uciekających z Ukrainy (głównie matki z dziećmi), zatrzymując się zazwyczaj na krótki czas, aby potem ruszyć dalej w obranym kierunku. Na dłużej gościmy teraz 4 osoby. Nasi alumni w dniach największego napływu uchodźców regularnie chodzili na dworzec, aby wraz z harcerzami i innymi wolontariuszami pomagać w przyjmowaniu i opiece nad przyjeżdżającymi grupami uchodźców. Jak dotąd wysłaliśmy dwie grupy alumnów na granicę polsko-ukraińską jako wolontariuszy w ramach pomocy Caritas. Pierwsza grupa (5 braci) posługiwała w Dołhobyczowie w dniach 12-19 marca. Druga grupa (3 braci i dwóch kapłanów w tym jeden wychowawca seminaryjny) znajduje się aktualnie na granicy w Krościenku (czas posługi 20-26 marca). Ponadto również nasi aktualni nowicjusze (umownie rok propedeutyczny, czyli przyszli alumni) również posługują na granicy (obecnie druga grupa po dwóch wraz z formatorami)" - informuje zakonna wspólnota.

Reklama

Kraków - franciszkanie

Wyższe Seminarium Duchowne Ojców Franciszkanów w Krakowie przygotowało pomieszczenia dla uchodźców z Ukrainy i zgłosiło chęć przyjmowania gości. - Czekamy na sygnał z Caritasu i na przybycie potrzebujących pomocy - informuje zakonna uczelnia.

Łowicz

W WSD w Łowiczu zostało przygotowanych 20 miejsc dla uchodźców z Ukrainy.

2022-03-24 10:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczyna się Rok Caritas

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Caritas

W Polsce rozpoczyna się Rok Caritas, organizowany w związku z 25-leciem reaktywowania tej największej, kościelnej, charytatywnej organizacji w naszym kraju. Główne założenia wydarzeń zaplanowanych na najbliższe miesiące przedstawiono podczas konferencji prasowej w siedzibie Caritas Polska w Warszawie. „Pragniemy, by jak najwięcej osób dowiedziało się o naszej pracy, ale i potrzebach tych, których wspomagamy” - powiedział ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Reaktywowana 25 lat temu w Polsce kościelna Cairtas jest obecnie największą organizacją charytatywną. Jest też najchętniej wspieraną. Z opublikowanych niedawno badań TNS OBOP wynika, że jest też najpopularniejszą i najchętniej wspieraną. Aż 43 proc. respondentów zapytanych o organizację, którą byliby skłonni wesprzeć finansowo wskazało na Caritas. „Im więcej osób będzie się interesowało i angażowało w pracę charytatywną tym społeczeństwo będzie bardziej się zmieniać” - skomentował te wyniki ks. Subocz, dyrektor Caritas Polska.

CZYTAJ DALEJ

Czy staram się być dla Boga godnym mieszkaniem?

2023-01-07 14:43

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 2, 22-32.

Czwartek, 2 lutego 2023. Ofiarowanie Pańskie, święto. Dzień Życia Konsekrowanego

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do młodych Kongijczyków: przyszłość jest w waszych rękach

2023-02-02 10:25

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do budowania przyszłości swej ojczyzny w oparciu o modlitwę, wspólnotę, uczciwość, przebaczenie i służbę zachęcił papież Franciszek kongijską młodzież i katechetów. Papież spotkał się z nimi na Stadionie Męczenników w Kinszasie.

Na początku swego przemówienia Franciszek zachęcił zgromadzonych do zwrócenia uwagi na swe ręce, które mogą budować albo niszczyć. „Z twoich rąk rodzi się jutro, z twoich rąk może wyjść pokój, którego brakuje temu krajowi” – zaznaczył. Następnie nawiązując do pięciu palców zaproponował pięć „składników przyszłości”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję