Reklama

Niedziela Świdnicka

Pogrzeb kapłana diecezji świdnickiej

Brzeg. Ostatnie pożegnanie ks. Anatola

W 63. roku kapłaństwa i w 89. roku życia odszedł do wieczności ks. kan. Anatol Sahajdak, były proboszcz par. św. Andrzeja Apostoła w Trzebieszowicach, w dekanacie Lądek – Zdrój.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

archidiecezja wrocławska

Brzeg

pogrzeb kapłana

ks. Anatol Sahajdak

ks. Mirosław Benedyk

Ciało kapłana spoczęło na cmentarzu komunalnym przy ul. Starobrzeskiej

Ciało kapłana spoczęło na cmentarzu komunalnym przy ul. Starobrzeskiej

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Brzegu, w którym na emeryturze spędził kilkanaście ostatnich lat kapłańskiego życia. Msza św. pogrzebowa, pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, odbyła się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, w asyście kapłanów brzeskich dekanatów, a także ks. Pawła Wróblewskiego, dyrektora Domu Księży Emerytów, ks. emeryta Stanisława Franczaka i ks. Bartosza Tusińskiego. Wcześniej modlitwę różańcową w intencji zmarłego poprowadził ks. prał. Bolesław Robaczek.

W kierunku światła

- Żegnamy dzisiaj śp. ks. Anatola. Ufamy, że stoi przed Bogiem i modli się tak jak potrafi, tak jak się tego nauczył w rodzinnym domu i na drodze do kapłaństwa. Trudno nam sobie wyobrazić tę modlitwę, jak ona wygląda, czego dotyczy, a może jest to tylko proste spoglądanie w kierunku światła, skąd ma nadejść pomoc od Pana, który stworzył niebo i ziemię – podkreślił w homilii biskup świdnicki, zachęcając zebranych do wspólnej modlitwy, także za siebie samych.

- Dziękujemy Bogu, kierując do Niego te dobre westchnienia, że na naszej drodze postawił ks. Anatola, który przez wiele lat posługiwał wiernych, sprawując święte sakramenty, nie tylko w tym kościele – mówił na zakończenie ks. Adam Czternastek, miejscowy proboszcz.

ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk wraz kapłanami

Bp Marek Mendyk wraz kapłanami

Życiorys

Ks. Anatol urodził się 25 sierpnia 1933 roku w obwodzie tarnopolskim. W tym samym dniu, w cerkwi grekokatolickiej został ochrzczony i bierzmowany. Mając pięć lat rozpoczął edukację wczesnoszkolną w Kotówce. Następnie w wieku 7 lat rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Kopyczyńce. Po wojnie w 1946 roku przyjechał na Dolny Śląsk, gdzie wraz z rodzicami zamieszkał w Rudnej. Tam dokończył edukację na poziomie szkoły podstawowej. W pobliskim Lubinie chodził do gimnazjum i liceum.

archiwum prywatne

ks. kan. Anatol Sahajdak, kiedy był proboszczem w Wilczkowie w latach 1993-94

ks. kan. Anatol Sahajdak, kiedy był proboszczem w Wilczkowie w latach 1993-94

W 1953 roku odczytał swoje życiowe powołanie i rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Kolejno przyjmował święcenia, subdiakonatu, potem diakonatu i święcenia prezbiteratu 21 czerwca 1959 roku w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.

Reklama

archiwum prywatne

1965 rok, ks. Anatol Sahajdak wraz krewnymi Jerzym i Michałem

1965 rok, ks. Anatol Sahajdak wraz krewnymi Jerzym i Michałem

Następnie został skierowany do pracy duszpasterskiej jako wikariusz w Oleśnicy, Bielawie, Jaszkowej Górnej, Malczycach, Janowicach Wielkich, Radomierzu, gdzie tworzył parafię i przez 15 lat był jej administratorem. Dalej już jako proboszcz posługiwał w Ciechanowicach, Wilczkowie, Małujowicach, Biedrzychowicach, a od 2004 roku w Trzebieszowicach, gdzie w 2009 roku obchodził złoty jubileusz kapłaństwa. W tym samym roku przeszedł na emeryturę i osiadł na stałe w Brzegu. Tam pomagał w pracy duszpasterskiej, zwłaszcza jako spowiednik w obu brzeskich dekanatach.

ks. Mirosław Benedyk

W pogrzebie uczestniczyła najbliższa rodzina oraz najwierniejsi parafianie, w których wspólnotach posługiwał ks. Anatol

W pogrzebie uczestniczyła najbliższa rodzina oraz najwierniejsi parafianie, w których wspólnotach posługiwał ks. Anatol

W styczniu br. ze względu na pogarszający się stan zdrowia, trafił pod opiekę świdnickiego Hospicjum św. Ojca Pio, prowadzonego przez Caritas Diecezji Świdnickiej. Opatrzony świętymi sakramentami zmarł 19 marca, w uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP. Ciało kapłana spoczęło na cmentarzu komunalnym w Brzegu przy ul. Starobrzeskiej.

Michał Mularczyk

Lubin. Grób Anny i Mieczysława Sahajdaków - rodziców ks. Anatola

Lubin. Grób Anny i Mieczysława Sahajdaków - rodziców ks. Anatola

Z pewnością pewną klamrą zamknęłoby się ziemskie życie ks. kan. Anatola, gdyby jego ciało zostało złożone w grobie rodziców, którzy przed laty spoczęli na cmentarzu w Lubinie. Jednak tym, co jest najważniejsze, to wiara w to, że zarówno kapłan, jak i jego rodzice są ręku Boga - o czym redakcja Niedzieli Świdnickiej rozmawiała z Michałem Mularczykiem, bratem ciotecznym ks. Sahajdaka. 

2022-03-23 17:50

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół odsłania swe tajemnice

Niedziela wrocławska 3/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Brzeg

prezentacja parafii

Archiwum prywatne

Widok Lwowa i cudowny wizerunek Matki Bożej z lwowskiej katedry

Widok Lwowa i cudowny wizerunek Matki Bożej z lwowskiej katedry

O naukowej fascynacji kościołem św. Mikołaja w Brzegu, przypadkowym odkryciu średniowiecznego fresku w zakrystii i kolejnych wystrojach tej niezwykłej świątyni opowiada dr Romuald Nowak.

Marek Perzyński: Przeszłość kościoła św. Mikołaja w Brzegu zdaje się nie ma dla pana tajemnic. Skąd to zainteresowanie?

Dr Romuald Nowak: Jest to mój kościół parafialny, wszedłem do niego pierwszy raz w 1967 r. tuż po odbudowie ze zniszczeń II wojny światowej, byłem w III klasie Szkoły Podstawowej. Jego niezwykle wysokie sklepienie zrobiło na mnie piorunujące wrażenie, to jedna z najwyższych naw w średniowiecznych bazylikach śląskich. Po odbudowie kościół otrzymał wystrój w duchu Le Corbusiera – do zabytkowego wnętrza wprowadzono nowoczesne elementy, m.in. ambonę i chrzcielnicę o kubistycznych formach. Takie nowatorskie połączenie ludziom się spodobało.

CZYTAJ DALEJ

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

2023-01-05 11:24

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 29 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Kongo gotowe, aby przyjąć papieża: mieszkańcy liczą na owoce wizyty

2023-01-30 15:50

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Oczekujemy Ojca Świętego, wszystko jest już gotowe – mówi kongijski biskup Félicien Mwanama Galumbulula. Jak dodaje, w kościołach na prośbę miejscowego episkopatu odmawia się po każdej mszy specjalną modlitwę, aby ta pielgrzymka papieska przyczyniła się do pojednania w Demokratycznej Republice Konga. Ludność bardzo pragnie, aby papież przywrócił pokój.

Biskup diecezji Luiza zaznacza, że Kinszasa jest w pełni zmobilizowana. Miasto zapełniło się plakatami witającymi papieża oraz jego towarzyszy. Co ważniejsze, do stolicy ściągnęły tłumy ludzi przygotowujące się do wysłuchania następcy św. Piotra. Wcześniej Kościół prowadził specjalne przygotowania do pielgrzymki, m.in. organizując cykle katechez wyjaśniających znaczenie wizyty Franciszka. Bp Galumbulula tłumaczy, że dzisiaj dla Konga największym wyzwaniem jest konflikt na wschodzie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję