Reklama

Kościół

Zakopane: Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej - szczególne miejsce dzisiejszego poświęcenia Rosji i Ukrainy Matce Bożej

Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem będzie jednym ze szczególnych miejsc w Polsce, gdzie dokona się akt Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Dziś, we wszystkich katedrach i kościołach na świecie, w jedności z Papieżem wierni modlić się będą o pokój w Ukrainie na świecie.

[ TEMATY ]

Fatima

polskiekrajobrazy.pl

Parafia na zakopiańskich Krzeptówkach w 2018 roku decyzją polskiego episkopatu została ustanowiona Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej. Zalążek późniejszego centrum fatimskiego w Zakopanem powstał w 1950 r. W 1961 r. na Krzeptówki trafiła figura Matki Bożej Fatimskiej, którą biskup Fatimy przekazał kard. Wyszyńskiemu.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem powstało jako wotum wdzięczności za ocalenie życia św. Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 r. Tego samego dnia wierni z Zakopanego, jak co wieczór, odmawiali różaniec w intencji Jana Pawła II, w miejscu gdzie obecnie mieści się sanktuarium. Wówczas znajdowała się tam kaplica z figurą Matki Bożej Fatimskiej.

W lipcu 1987 r. poświęcono plac pod nowy kościół. 13 maja 1990 r. kard. Franciszek Macharski wmurował kamień węgielny. 7 czerwca 1997 r., Jan Paweł II dokonał uroczystej konsekracji świątyni. 14 marca 2018 r. Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła na zakopiańskich Krzeptówkach Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej. Duchową opiekę nad polską Fatimą sprawują księżą pallotyni.

Reklama

Dziś o godz. 18.30 w sanktuarium na Krzeptówkach odprawione zostanie nabożeństwo Drogi Krzyżowej a następnie Msza św. z aktem poświęcenia Rosji i Ukrainy Matce Bożej.

Kustosz sanktuarium, ks. Marian Mucha SAC powiedział KAI, że orędzie Matki Bożej, która w 1917 r. objawiła się trójce dzieci w Fatimie prosząc ludzkość o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu, jest wciąż w sanktuarium przypominane.

Duchowny zaznaczył, że w 1984 r. Jan Paweł II dokonał w Rzymie aktu zawierzenia Rosji Matce Bożej, o czym nie zawsze się pamięta. “Tymczasem skutkiem tego była pierestrojka, upadek komunizmu w Polsce, a potem runął Mur Berliński. To są owoce - stwierdził pallotyn.- Ktoś może powiedzieć: przypadek. Ale, dla ludzi, którzy wierzą - nie ma przypadków” - dodał ks. Mucha.

Proboszcz zakopiańskiego sanktuarium powiedział, że trzeba mieć nadzieję, iż także obecna modlitwa przyniesie owoce. “O tym zapewniała i to obiecała Maryja w Fatimie trójce dzieci, a poprzez nich - każdemu z nas” - podkreślił proboszcz parafii na Krzeptówkach.

Warto dodać, że w Fatimie aktu Aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi dokona w imieniu Franciszka papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski.

2022-03-25 14:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek w Fatimie

Papież Franciszek wiele razy mówił, że przybywa do Portugalii jako pielgrzym. Stąd też w programie pielgrzymki przewidziano czas na refleksję i modlitwę. Plan przewiduje wyłącznie dwa spotkania z przedstawicielami portugalskich władz: 12 maja z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą, a 13 maja z premierem kraju António Costą.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję