Reklama

Jasna Góra

Aż 9 paulińskich zakonników złożyło śluby wieczyste

Profesję wieczystą czyli śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa do końca życia tradycyjnie w uroczystość Zwiastowania Pańskiego złożyli paulińscy zakonnicy.

Na wyłączną służbę Bogu w Zakonie Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika swoje życie oddało dziś 9 braci kleryków, w tym Słowak, Chorwat i Białorusin. Mszy św. przewodniczył przełożony generalny Paulinów, o. Arnold Chrapkowski.

Profesję wieczystą złożyli: br. Vladimir Bartko, br. Józef Chyrzyński, br. Sylwester Guss, br. Sergiusz Kaluta, br. Patryk Mazgaj, br. Mateusz Wysocki, br. Vinko Vuković, br. Bernard Palka i br. Marcin Śpiewak.

Profesja wieczysta to trzy śluby: ubóstwa, posłuszeństwa i czystości. Nazywane są one radami ewangelicznymi, dlatego że wypływają z Ewangelii, chodzi o to, aby jak najwierniej naśladować Chrystusa, oddać Mu się sercem niepodzielnym.

BPJG

- Ślubuję czystość, bo chcę, żeby moją jedyną miłością był Chrystus. Ślubuję ubóstwo, bo nie chcę mieć w życiu innych skarbów niż Chrystus. A ślubując posłuszeństwo zaręczam, że chcę pełnić tylko Jego wolę - wyjaśniał br. Mateusz Wysocki

Dla br. Sylwestra Gussa wybór drogi zakonnej jest drogą do nieba. - Jeżeli zrealizujemy śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa to będziemy świętymi paulinami - zauważył.

Jak podkreśla br. Vinko Vuković z Chorwacji, wybór życia zakonnego to pragnienie „bycia dowodem na istnienie Boga”.

- Wiem że Matka Boża pomaga mi wytrwać - mówi z kolei br. Sergiusz Kaluta z Białorusi. Jak podkreśla dla niego to wyjątkowy dzień i jest wdzięczny wszystkim za duchowe wsparcie, zwłaszcza rodzinie i współbraciom z Białorusi, którzy nie mogli dziś przyjechać do Polski. - Bóg błogosławił przez lata i wiem, że to moja droga powołania, że chcę być całe życie w Zakonie. Dziś rano znajomi ojcowie na Białorusi odprawili Mszę św. w mojej intencji, dlatego czuję spokój i dziękuję wszystkim za wsparcie i modlitwę. Wierzę, że w tym dniu nie jestem sam - powiedział br. Sergiusz.

Bożą obietnicą nazwał śluby wieczyste br. Józef Chyrzyński. - Chcę żyć w relacji z Chrystusem, by w Nim być czystym, posłusznym, ubogim. Bardzo cieszę się, że dotrwałem do tego momentu, że Zakon, Kościół potwierdza moje powołanie. Chrystus będzie mnie uzdalniał do tych prostych rzeczy, ale wielkich, Bożych - mówił młody zakonnik.

Reklama

W homilii przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski wyjaśniał, że złożenie wieczystej profesji to zgoda na to, by Chrystus przenikał życie, to oddanie Mu wszystkiego, tak jak uczyniła to Maryja. Podkreślił, że Zwiastowanie Matce Bożej i Jej posłuszeństwo, w życiu neoprofesów powinno być nie tylko znakiem wskazującym kierunek, ale też wielkim zobowiązaniem, by wypowiedziane Bogu „tak” wypełnić do końca.

- Wasze zobowiązanie to miłość, a nie ludzkie wyrachowanie, miłość, która nie stawia żadnych warunków, granic, która nie jest wypisana na urzędowym papierze, ale pełniona jest w codzienności. Jej miarą ma być miłość ukazana na kartach Ewangelii, a więc miłość Jezusa aż po krzyż i miłość Maryi aż po wzgórze Golgoty - powiedział o. Chrapkowski.

Przełożony generalny paulinów uwrażliwiał młodych zakonników na ich posługę, która jest częścią wspólnoty Kościoła: „przyjmujecie dziś na siebie wieczyste zobowiązanie do kroczenia drogą rad ewangelicznych w duchu paulińskiego charyzmatu i posługiwania we wspólnocie Kościoła. Całe moje życie, moja służba miłości jest w Kościele, Kościele pięknym pięknem Boga i poranionym grzechem człowieka. Ten Kościół jest moim domem. Cokolwiek będę czynił, gdziekolwiek będę posługiwał, to wiem, że czynię to z polecenia Kościoła, we wspólnocie Kościoła, którego Zakon jest częścią”.

BPJG

O. Chrapkowski podkreślił, że młodzi zakonnicy składając profesję wieczystą w Zakonie Paulinów, przyjmują też jako swoją jego historię „pisaną poprzez wieki służbą miłości naszych współbraci”.

Reklama

- Dziś stajecie się nadzieją Zakonu na przyszłość. To na was spoczywa obowiązek troski o przyszłość Zakonu, o jego rozwój i jego posługę w duchu miłości” - powiedział generał Paulinów.

Rektor paulińskiego seminarium o. Mariusz Tabulski życzył neoprofesom ufności Bogu na wzór Maryi.

- W ich życiu wszystko zaczęło się od Zwiastowania. Jeszcze kilka lat temu nie byli by zdolni odpowiedzieć dzisiaj tak jak Maryja: Niech mi się stanie według twojej obietnicy. Maryjo niech twoje „tak”, które wypłynęło z twego serca pomoże braciom, by ufnie wytrwali! - mówił rektor.

Formacja kapłanów trwa w Zakonie Paulinów 7 lat. Po wstąpieniu do wspólnoty kandydaci rozpoczynają najpierw prenowicjat w Krakowie na Skałce. Po nim rozpoczyna się roczny nowicjat w Żarkach - Leśniowie k. Częstochowy. Uwieńczony jest on pierwszymi ślubami zakonnymi, po których następuje 6-letni okres formacji duchowej i studiów filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym na Skałce w Krakowie. Po piątym roku składają śluby wieczyste i przyjmują święcenia diakonatu. Po szóstym roku - stosownie do woli Kościoła - przyjmują święcenia kapłańskie.

Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika powstał w połowie XIII wieku na Węgrzech. Tamtejsi pustelnicy obrali sobie Pawła z Teb, egipskiego eremitę pierwszych wieków chrześcijaństwa, za wzór swego życia. Paulini znani są w Polsce przede wszystkim z duszpasterstwa prowadzonego na Jasnej Górze, gdzie przybyli w roku 1382r, pracują również w wielu innych ośrodkach duszpasterskich w Polsce i poza granicami kraju, podejmując pracę w parafiach i lokalnych sanktuariach maryjnych. W 17 krajach na czterech kontynentach posługuje prawie pół tysiąca zakonników.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

2022-03-25 19:25

Ocena: +6 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: bp Długosz jest zatroskany o świadectwo autentycznego życia i służby w Kościele

[ TEMATY ]

Częstochowa

jubileusz

abp Wacław Depo

bp Antoni Długosz

Bożena Sztajner/Niedziela

„Bp Antoni Długosz jest od lat zatroskany o świadectwo autentycznego życia i służby w Kościele i na ziemi polskiej” – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 26 stycznia przewodniczył Mszy św. dziękczynnej w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, z racji 25. rocznicy sakry biskupiej bp. Antoniego Długosza.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m,. in. bp senior Antoni Długosz, bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, bp Wojciech Osiał, biskup pomocniczy diecezji łowickiej, ks. prof. dr hab. Kazimierz Misiaszek sdb, prezes Stowarzyszenia Katechetyków Polskich oraz wielu kapłanów z archidiecezji częstochowskiej i z Polski.

CZYTAJ DALEJ

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

wojna na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Teolog i religioznawca, zajmujący się historią Kościoła greckokatolickiego i dialogiem polsko-ukraińskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zaznacza: „Gdybyśmy wyraźnie oddzielili papieskie słowa i symbole, przez które mówi o wojnie na ziemi ukraińskiej, to jego przekaz zawiera wyraźne potępienie wojny jako uobecnienie zła w zbawionym świecie. Papież nieustannie przypomina, że zło jest a nie powinno być. Papież jest zrozumiały bez słów. Jego komunikat wykracza poza to, co można zwerbalizować, uchwycić pojęciami, wypowiedzieć, napisać. Papież chce być zrozumiany przez mowę gestu, symbolu, misterium”.

CZYTAJ DALEJ

Każde dziecko jest zdolne

2022-12-03 13:38

[ TEMATY ]

nauka

Słubice

Katolickie Centrum Studenckie

ks. Rafał Mocny

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

W Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach odbyło się Mobilne Laboratorium, czyli warsztaty i pokazy fizyczno-chemiczne.

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski. Zajęcia udowodniły i miały na celu pokazać, że każde dziecko jest zdolne oraz to, że dzieci potrzebują dziś większego dostępu do nowoczesnego sprzętu. Dzięki realizacji pokazu doprowadziliśmy do wspierania talentów i rozwoju nowych pasji przez naukę i zabawę. W programie odbyły się takie doświadczenia jak: lewitacja planety, tłocznia paliwa do rakiet, magnetyczna ziemia, koktajl chemiczny, efekt szklarniowy – smok, efekt wyziewów, erupcja wulkanów, lądowanie meteoru, walka kolorów, płonące tornado z Australii ponadto była część zatytułowana Laboratorium Elektryka, w którym znalazły się: magia elektrostatyki, bhp przy prądzie, solary, ledy, eko-prąd użyteczność i prądu, samodzielne eksperymenty z obwodami elektrycznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję