Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi

Abp Grzegorz Ryś w łączności z papieżem Franciszkiem zawierzył Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. Tego dnia rozpoczęło się także nabożeństwo pokutne „24 godziny dla Pana”.

25 marca Ojciec Święty Franciszek dokonał Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi w Bazylice św. Piotra w Rzymie, a jego wysłannik - kard. Konrad Krajewski w Fatimie. Odpowiadając na apel abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w bazylice archikatedralnej metropolita łódzki, duchowieństwo i wierni świeccy trwali zjednoczeni na modlitwie w łączności z Biskupem Rzymu.

Kolejnym punktem spotkania była liturgia słowa. Abp Ryś odniósł się do Ewangelii o uzdrowieniu głuchoniemego, w której opisana jest długa i wyczerpująca wędrówka Jezusa przez świat pogański. - Ta marszruta jest zapisana po to, żeby nam pokazać, że Jezus chce przejść dokładnie przez cały obszar naszego pogaństwa. Nie chce go tylko jakoś dotknąć, nie chce go tylko oglądnąć z daleka, nie chce go jakoś minąć bokiem - podkreślał metropolita łódzki.

Abp Grzegorz Ryś powiedział, że Ewangelii nie czyta się po to, aby wspominać czyny Jezusa. - Kiedy czytamy Ewangelię, ona ma się wydarzyć, takie jest pragnienie Jezusowe. Więc Jezus dzisiaj wędruje przez całe nasze pogaństwo i myślę, że to się szczególnie działo poprzez te słowa papieskiej modlitwy Aktu Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi Ukrainy i Rosji. Tymi słowami papieża Jezus identyfikował całe nasze pogaństwo - tłumaczył duszpasterz.

Jezus pragnie wskazać każdemu człowiekowi źródło chciwości, egoizmu i nienawiści. Powodem tych grzechów jest zamknięcie uszu, zamknięcie swojego serca, którym można usłyszeć słowo Boga. - Najpierw trzeba usłyszeć słowo, które przychodzi do nas od Boga, żebyśmy przestali się bez przerwy obracać we własnych kategoriach myślenia. I ono musi nas tak dotknąć głęboko, żeby się znalazło na naszym języku, byśmy też zaczęli tym słowem mówić. Dokąd się to nie stanie, będziemy żyć w swoim pogaństwie takim właśnie, jak je opisuje ta papieska modlitwa, detalicznie - podkreślił.

Reklama

Na zakończenie abp Ryś powiedział, aby każdy słuchał słowa, które zmienia, nawraca i czyni nowym człowiekiem żyjącym pod jednym Ojcem.

Po homilii odczytano świadectwo nawrócenia Leonarda Mondadori. Następnie, zebrani wysłuchali wprowadzenia do rachunku sumienia papieża Franciszka: „Jak przygotować się do spowiedzi? Refleksja nad rachunkiem sumienia”.

Tego dnia pod hasłem „W Nim mamy odpuszczenie grzechów” ( Kol 1, 13-14) rozpoczęła się wielkopostna inicjatywa „24 godziny dla Pana”. Już po raz ósmy, z inicjatywy papieża Franciszka, wierni przez piątkową noc i sobotni dzień mogą adorować Najświętszy Sakrament oraz przystąpić do Sakramentu pokuty i pojednania. - Duch, który jest mocą tych słów papieskiej modlitwy, tą moc chce teraz objawić w naszym nawróceniu, żeby te słowa, które w duszy wypowiadaliśmy razem z Papieżem, nie okazały się tylko chwilowym wzruszeniem, ale żeby przełożyły się na nasze nawrócenie - podsumował metropolita łódzki.

W archidiecezji łódzkiej wielkopostne nabożeństwo pokutne odbywa się również w kościele św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim oraz w kościele MB Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim.

2022-03-26 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież poświęcił Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi

Papież Franciszek poświęcił Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. Aktu tego dokonał na zakończenie nabożeństwa pokutnego w bazylice św. Piotra w Watykanie. „…uroczyście zawierzamy i poświęcamy Twojemu Niepokalanemu Sercu siebie samych, Kościół i całą ludzkość, a zwłaszcza Rosję i Ukrainę” – mówił Ojciec Święty.

Papież odczytał akt przed figurą Matki Bożej, która na co dzień znajduje się w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w San Vittorino pod Rzymem, po czym złożył przed figurą bukiet kwiatów. Zabrzmiały dzwony bazyliki św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zawierzył Matce Bożej swą podróż do Afryki

2023-01-30 17:36

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dziś po południu, jak zwykle przed zagranicznymi pielgrzymkami, papież Franciszek pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i powierzyć jej swoją zbliżającą się podróż apostolską do Afryki.

W dniach 31 stycznia - 3 lutego Franciszek będzie przebywał w Demokratycznej Republice Konga, a w dniach 3-5 lutego w Sudanie Południowym.

CZYTAJ DALEJ

O myśli teologicznej Benedykta XVI

2023-01-31 19:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Teologia Polityczna

Już jutro - 1 lutego - pierwszy z pięciu wykładów on-line o teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. prof. Jerzego Szymika.

Otwierający specjalny cykl rozważań pt. „Mozarteum: synteza teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika” – śląskiego kapłana, profesora nauk teologicznych, poety i publicysty - wykład „Teologia. Czym jest?” to unikalna okazja do bliższego poznania i zrozumienia intelektualnego dziedzictwa zmarłego niedawno Papieża. Organizatorem wykładów jest Teologia Polityczna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję