Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych - Niepokalanki. Radość z jubileuszu

Liceum prowadzone przez siostry niepokalanki obchodziło 75. urodziny.

[ TEMATY ]

jubileusz

Wałbrzych

Niepokalanki

Atsuko Seta

FB Liceum Wałbrzych Niepokalanki

Siostry niepokalanki pracują w Wałbrzychu od 1946 roku

Siostry niepokalanki pracują w Wałbrzychu od 1946 roku

Ten brylantowy jubileusz stał się okazją do przypomnienia historii szkoły, którą na przestrzeni lat ukończyło ponad 800 absolwentek. Początki szkoły sięgają czasów powojennych, kiedy to do Wałbrzycha trafiły niepokalanki.

To one przekształciły istniejący sierociniec w szkołę dla dziewcząt, w której uczyły się sieroty z Warszawy, córki z rodzin wysiedlonych ze Wschodu i reemigrantki z Francji. Pierwszą organizatorką nauczania i pierwszą przełożoną na Ziemiach Zachodnich w Wałbrzychu była s. Wanda Garczyńska. Ta pochodząca z Lwowa zakonnica podczas II wojny światowej ratowała żydowskie dzieci, za co izraelski instytut Jad Vashem nadał jej pośmiertnie tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Dziś misję założycielki szkoły przedłużają jej następczynie, które w swoje progi w ostatnim czasie przyjęły rodziny uchodźców z Ukrainy. Świętując 23 marca rocznicę utworzenia szkoły siostry niepokalanki zaprosiły jej absolwentki, które dały popis umiejętności artystycznych i kulinarnych. Muzyczną gwiazdą jubileuszu była japońska pianistka Atsuko Seta, która swoją grą uświetniła wyjątkową uroczystość, podkreślając jej wielokulturowość.

2022-03-24 23:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U Matki Boskiej Bolesnej – patronki Wałbrzycha

Niedziela świdnicka 41/2016, str. 2

[ TEMATY ]

Matka Boża

Wałbrzych

Ryszard Wyszyński

Mszę św. celebruje bp I. Dec w asyście wałbrzyskiej Kapituły Kolegiackiej

Mszę św. celebruje bp I. Dec w asyście wałbrzyskiej Kapituły Kolegiackiej

Procesja z figurą Matki Bożej Bolesnej z kolegiaty do historycznie najstarszego kościoła w mieście pod jej wezwaniem, zwanego dumnie sercem Wałbrzycha, gdzie figura jest przechowywana od wieków – to końcowy akt uroczystości odpustowej w parafii pw. Świętych Aniołów Stróżów i Matki Bożej Bolesnej, obchodzonej rokrocznie 15 września.

CZYTAJ DALEJ

Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

2023-02-04 12:13

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

V Niedziela zwykła, Rok A
5 lutego 2023
Ewangelia: Mt 5,13-16 Zobacz www.niezbednik.niedziela.pl

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek powrócił do Rzymu z Afryki

2023-02-05 17:26

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek powrócił w niedzielę do Rzymu z Afryki. W czasie swej 40. zagranicznej pielgrzymki, która trwała sześć dni, odwiedził Demokratyczną Republikę Konga i Sudan Południowy, dwa kraje zmagające się ze zbrojną przemocą i ubóstwem.

Samolot z papieżem wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję