Reklama

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: trzeba postu, modlitwy, umartwienia w intencji pokoju na Ukrainie

„Trzeba postu, modlitwy, umartwienia w intencji pokoju na Ukrainie, by nawrócił się ten człowiek, w którego sercu i głowie nie ma Boga” – powiedział na rynku w Szubinie bp Krzysztof Włodarczyk.

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

flick.com

Mieszkańcy miasta i gminy wzięli udział we Mszy św. w intencji pokoju i tych, którzy stracili życie, podczas trwającej od ponad miesiąca wojny. – To dobry moment, byśmy umieli sobie przypomnieć o tym, że Bóg jest Panem świata i historii. I jakże niebezpieczne jest to, gdy człowiek o Nim zapomni i wyrzuci ze swojego życia – powiedział biskup, wskazując, że jesteśmy świadkami tego, jak ktoś czyni piekło na Ziemi. – Jeszcze jakiś czas temu wydawałoby się nam, że w XXI wieku to niemożliwe. By w Europie, po sąsiedzku, ktoś pragnął śmierci drugiego człowieka. Pragnął go niszczyć w imię jakiejś urojonej idei – powiedział.

W obliczu wojny na Ukrainie – jak zauważył bp Włodarczyk – jeszcze bardziej doceniamy moc i siłę modlitwy. – Czasem sami mówimy: pozostała tylko modlitwa. Tak jakby była ona czymś słabym, niemal beznadziejnym. Jednak ten rodzaj złych duchów wyrzuca się postem i modlitwą – podkreślił, przywołując także słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że wiek XXI „będzie albo Boży, albo go nie będzie wcale”. – W kontekście tych wydarzeń, których jesteśmy teraz świadkami, bardzo rozumiemy te słowa. Albo dzisiejszy świat znajdzie drogę do Boga, albo sam siebie zniszczy, stając się grobem. Módlmy się o to, by przyszedł pokój na Ukrainę. O nawrócenie wszystkich, którzy są opętani duchem nienawiści – wołał bp Krzysztof Włodarczyk.

Podziel się cytatem

Reklama

Modlitwa, na którą zaproszeni zostali również uchodźcy wojenni, została zorganizowana z inicjatywy Caritas Diecezji Bydgoskiej, dziekana szubińskiego i miejscowej władzy. – Dziękuję wam wszystkim za bycie jednością – powiedział burmistrz Mariusz Piotrkowski, dodając, że na terenie gminy mieszka obecnie dwustu obywateli Ukrainy, którzy w obawie o życie i zdrowie, musieli uciec ze swojej ojczyzny. – Każda Eucharystia jest dziękczynieniem. Dlatego dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc Ukrainie. Tylko Pan Bóg wie, ile kto serca w to wkłada – dodał dyrektor diecezjalnej Caritas ks. prałat Wojciech Przybyła.

Przed błogosławieństwem połączono się z Kijowem, w którym posługuje kapucyn – o. Błażej. – Mieszkam na lewym brzegu miasta. Mamy tu klasztor, a także kościół, którego dolna część stała się schronem – mówił kapłan, dodając, że współpracuje m.in. z Chrześcijańską Służbą Ratunku. – Jeżdżę do naszych chłopców na granicę Kijowa, służąc im czasem i sakramentami. Wierzę, że Bóg da nam łaskę i zwyciężymy w tej wojnie. Oczywiście, po chrześcijańsku, modlimy się za naszych wrogów – dodał. – Dziękuję wszystkim, którzy razem jednoczyli się na modlitwie. W tej miłości do Boga, który pokazuje nam, co znaczy być prawdziwym chrześcijaninem. Kimś, kto nie tylko wierzy, ale działa – dodał proboszcz parafii grekokatolickiej w Bydgoszczy ks. Roman Narytnyk.

Na szubińskim rynku zostały odegrane hymny Polski i Ukrainy. Zebrani uczcili również minutą ciszy ofiary toczącej się wojny.

2022-03-27 09:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy my widzimy, że świat się pali i ludzie giną z braku wiary?

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

„Czy my widzimy, że świat się pali i ludzie giną z braku wiary? – pytał bp Krzysztof Włodarczyk w trakcie Mszy św. odprawionej w Białce Tatrzańskiej. Dodał, że za „często myślimy o tym, jak inni na nas patrzą, zamiast biec im na ratunek”.

Eucharystia w starym kościele należącym do parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Białce Tatrzańskiej, pod przewodnictwem Delegata KEP ds. Ruchu Światło-Życie dla Oazy Rodzin, stała się okazją do postawienia pytania o wiarę. – Cuda są tam, gdzie jest wiara – zauważył biskup, zachęcając obecnych, by docenili skarb, jaki otrzymali na chrzcie świętym. – To właśnie dzięki wierze wchodzimy w relacje ze Zmartwychwstałym Panem – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchowieństwa: bądźcie świadkami Bożej miłości

2023-02-02 17:42

[ TEMATY ]

duchowieństwo

papież Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Ojciec Święty spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Już na wstępie Franciszek zaznaczył, że osoby duchowne są powołane do służenia ludowi jako świadkowie Bożej miłości. Bóg jest bowiem Bogiem współczucia i zapewnia, że nigdy nie pozostawia nas samymi, że zawsze jest u naszego boku, jako ostoja i siła w trudnościach. „Jesteście powołani, by wspierać pielgrzymowanie wspólnoty i towarzyszyć jej w wierze na spotkanie Tego, który już idzie obok nas” – podkreślił papież. Dodał, że są też oni powołani do dzielenia się z innymi radością wyzwalającego spotkania z Jezusem. „Jest to misja bycia znakiem obecności Chrystusa, Jego bezwarunkowej miłości, przebaczenia, poprzez które chce nas pojednać między sobą, współczucia, w którym pragnie zatroszczyć się o ubogich. Zostaliśmy powołani, aby ofiarować nasze życie dla naszych braci i sióstr, niosąc im Jezusa, jedynego, który leczy rany serca” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję