Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Koszalin: pozew przeciwko diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

[ TEMATY ]

Szczecin

kuria

BOŻENA SZTAJNER

Winę ponosi ks. Zbigniew R. Z całym żalem stwierdzamy, że dopuścił się odrażającego czynu, który kuria potępia – podkreślił w rozmowie z KAI pełnomocnik diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej mec. Krzysztof Wyrwa. Jego zdaniem, nie ma podstaw do przenoszenia na nią odpowiedzialności za czyny księdza. W czwartek 6 lutego 26-letni Marcin K., który jako 13-latek został wykorzystany seksualnie przez proboszcza, złożył w Sądzie Okręgowym w Koszalinie pozew cywilny przeciwko skazanemu księdzu, parafii św. Wojciecha w Kołobrzegu oraz kurii koszalińsko-kołobrzeskiej. Domaga się on przeprosin w prasie i 200 tys. zł zadośćuczynienia.

Stanowisko w tym zakresie, które było prezentowane do tej pory przez diecezję i parafię, nie uległo zmianie – mówi mec. Wyrwa. Podkreśla, że brak jakichkolwiek podstaw co do tego, aby przenosić odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa przez ustaloną i skazaną prawomocnym wyrokiem karnym osobę – ks. Zbigniewa R. - na instytucję. "Podtrzymujemy to, co powiedzieliśmy podczas próby ugodowej a mianowicie, że nie ma żadnej odpowiedzialności po stronie diecezji i parafii za czyn, którego dopuścił się ksiądz" – przypomniał adwokat.

Reklama

"Próba przeniesienia tej odpowiedzialności na gruncie obowiązujących przepisów prawa jest, naszym zdaniem, niemożliwa, ponieważ również diecezja i parafia zostały pokrzywdzone działaniem tego księdza. Nikt mu nie kazał dopuszczać się przestępstw, tym bardziej przestępstw tak odrażających – uważa prawnik. Zwraca przy tym uwagę, iż wcześniej ani diecezja, ani parafia nie wiedziały o jakichkolwiek zachowaniach księdza, które później zostały objęte zarzutem popełnienia przestępstwa a sąd stwierdził, że takie przestępstwa faktycznie miały miejsce.

"Marcin K. zgłosił się do kurii koszalińsko-kołobrzeskiej w listopadzie 2009 roku, natomiast przed tą datą nikt nas nie powiadomił: ani pokrzywdzony, ani inne instytucje. A zdążyliśmy się zorientować, że szkoła a także matka pokrzywdzonego miały ponoć wiedzę w tym temacie. W związku z tym wszystkie próby przeniesienia odpowiedzialności na diecezję i parafię są w świetle naszej oceny niedopuszczalne" – stwierdził pełnomocnik diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Poinformował on, że poszkodowany, zgłaszając sprawę do kurii w 2009 r., w piśmie kierowanym do ordynariusza diecezji „żądał jedynie pieniędzy, natomiast wyraźnie napisał, że nie chce ani ukarania księdza, ani żeby poszedł on do więzienia czy żeby cokolwiek mu się stało”. "Mimo, że tego nie chciał, wskazaliśmy pokrzywdzonemu, co należy zrobić, żeby sprawca czynu został ukarany" – dodaje adwokat. Winę za to, co się wydarzyło, ponosi ten ksiądz i z całym żalem stwierdzamy, że dopuścił się odrażającego czynu, który kuria jako organ diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i parafia potępiamy - zaznacza mecenas.

Reklama

Sąd Okręgowy w Koszalinie, po zbadaniu wniesionego powództwa pod względem formalnym, skieruje je do stron, które zostały pozwane, czyli do kurii koszalińsko-kołobrzeskiej, parafii św. Wojciecha w Kołobrzegu oraz do odbywającego karę więzienia ks. Zbigniewa R. Następnie wyznaczy termin do ustosunkowania się i złożenia odpowiedzi na ten pozew – tak będą wyglądały najbliższe kroki sądowej procedury.

Ks. Zbigniew R. został we wrześniu 2012 r. prawomocnie skazany na dwa lata więzienia za 10 czynów pedofilskich wobec Marcina K. i jeden czyn popełniony na innym małoletnim. Do przestępstw doszło w latach 1999-2001. W latach 1998-2008 był on proboszczem parafii pw. św. Wojciecha w Kołobrzegu. Odwołano go z tej funkcji z powodu podejrzenia naruszenia zasad celibatu przez kontakty seksualne z dorosłym mężczyzną. Ksiądz został suspendowany przez biskupa.

2014-02-06 19:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kurii nie można zaskarżyć ws. pedofilii, jeśli nie jest pracodawcą księdza i nie tuszowała sprawy

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

kuria

BOŻENA SZTAJNER

Biskupowi lub Kurii można by postawić zarzuty w sprawie pedofilii tylko wtedy, gdyby próbowali odwieść domniemanych pokrzywdzonych od zgłoszenia sprawy organom ścigania. Tylko wtedy można byłoby mówić o „tuszowaniu sprawy” lub „chronieniu pedofila”. A skoro nie ma żadnej zależności finansowej między księdzem a Kurią, to od Kurii żadnego odszkodowania domagać się nie można - – wyjaśnia dla KAI ks. Ireneusz Wołoszczuk, sędzia Trybunału Arcybiskupiego w Strasburgu.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

KSM przyznał ordery za zasługi w pracy z młodzieżą

2021-09-19 09:16

[ TEMATY ]

KSM

order

ksm.org.pl

Druhna Renata Hasiuk, minister Piotr Mazurek i ks. kanonik Stanisław Chodźko to tegoroczni laureaci Orderu im. ks. prałata Antoniego Sołtysika. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w ten sposób uhonorowało osoby wybitnie zasłużone w pracy z młodzieżą na rzecz Kościoła i Ojczyzny.

Przyznawanie orderu zainicjowano w ubiegłym roku w trakcie obchodów 30. rocznicy reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Patronem nagrody jest wieloletni duszpasterz młodzieży i przyjaciel św. Jana Pawła II – ks. Antoni Sołtysik. To z jego inicjatywy po upadku komunizmu ponownie powołano w Polsce KSM.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję