Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Karetki dla Lwowa od papieża i metropolity łódzkiego

Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi założyła zbiórkę na zakup karetki dla Lwowa. Do udziału włączył się abp Grzegorz Ryś. Dwie karetki przekazał Ojciec Święty.

Na początku marca Markiyan Lopachak, przewodniczący Rady Miasta Lwowa, skierował list, w którym napisał, że udzielenie pomocy medycznej Ukraińcom jest utrudnione, ponieważ cały transport medyczny został skierowany na linię frontu. W związku z tym zwrócił się z prośbą o pomoc w organizacji karetek pogotowia, aby ratować rannych, którzy ucierpieli w wyniku zbrojnych działań Rosji.

Zakup karetki to koszt ok. 350 tys. zł, dlatego w akcję włączyło się wiele łódzkich instytucji. W zbiórkę zaangażował się również abp Grzegorz Ryś. - Docierały do nas informacje, że we Lwowie nie ma karetek, że wszystkie zostały wycofane bliżej frontu, a przecież wiadomo, że to jest miasto, które mimo wojny stara się funkcjonować. Jest tam mnóstwo mieszkańców, którzy nadal mają udary i zawały, i jako lekarze wiemy, że bez sprzętu jest bardzo trudno. Tak pojawił się pomysł, aby uruchomić zbiórkę publiczną na zakup karetki dla Lwowa. O wsparcie tej zbiórki poprosiliśmy naszego arcybiskupa Grzegorza Rysia, metropolitę łódzkiego, który nigdy nie odmawia nam wsparcia w takich sytuacjach. Arcybiskup nagrał film zachęcający do udziału w naszej zbiórce i zwrócił się do wiernych o wsparcie. To była dla nas już duża pomoc. W kolejnych dniach dostaliśmy informację, że na nasze konto wpłynęła znaczna darowizna sygnowana jako dar papieża Franciszka i kardynała Krajewskiego. Mamy przekonanie, że zakup tych dwóch karetek jest niejako inspirowany tą naszą łódzką zbiórką - powiedziała Justyna Kowalewska, Rzecznik Prasowy Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi.

Po kilkunastu dniach zbiórki biuro prasowe Stolicy Apostolskiej podało, że kard. Konrad Krajewski dostarczy dwie karetki podarowane i pobłogosławione przez Ojca Świętego. Niebawem do Lwowa trafi także karetka zakupiona dzięki zbiórce Okręgowej Izby lekarskiej w Łodzi.

Dzięki zakupionym pojazdom lwowscy medycy będą mogli zapewnić opiekę mieszkańcom oraz pomóc ofiarom wojny.

2022-03-29 12:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Dekalog według św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

Marek Kamiński

Projekt powstał według scenariusza Lecha Makowieckiego – Zadałem sobie trud prześledzenia homilii Jana Pawła II na temat poszczególnych przykazań. Był to jedyny unikatowy komentarz do piosenek, które w swojej puencie prowadzą do kolejnych przykazań dekalogu.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP: polskim strażakom w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę

2023-02-07 18:50

[ TEMATY ]

Turcja

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Grupie polskich strażaków w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę - wynika z informacji przekazanych przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Polscy strażacy działają w Besni, gdzie przez trzęsienie ziemi zawaliło się wiele domów.

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami rozpoczęła we wtorek po południu. Po godz. 15.20 komendant główny poinformował, że polscy ratownicy uratowali pierwszego człowieka. Przed godz. 18 przekazał, że udało się wydobyć kolejną żywą osobę.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję