Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Poświęcenie karetki dla Lwowa

Po ogłoszeniu marcowej zbiórki na pomoc dla Ukrainy wiele łódzki instytucji zaangażowało się w akcję, aby wesprzeć mieszkańców Lwowa. W niedługim czasie udało się zebrać niemal 400 tysięcy złotych.

[ TEMATY ]

Ukraina

Lwów

Archidieceja Łódzka

Antoni Zalewski

W wyniku działań zbrojnych na Ukrainie ze szczególną prośbą zwrócił się Markiyan Lopachak, przewodniczący Rady Miasta Lwowa. - Gdy kilka dni temu dotarł do nas dramatyczny list przewodniczącego Rady Miasta Lwowa z apelem o pomoc, prośbą o dostarczenie karetek, których po prostu brakuje na ratowanie zdrowia i życia mieszkańców naszego maista partnerskiego Lwowa wiedziałem, że trzeba pomóc. Miałem wiarę, że te pieniądze zbierzemy i tylko dzięki temu, że Łódź jest szczodra i dzieli się dobrem - tłumaczył Marcin Gołaszewski, pomysłodawca zbiórki i przewodniczący Rady Miasta.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej na dziedzińcu Urzędu Miasta Łodzi podkreślano duże zaangażowanie łódzkiego Kościoła w wielu medycznych inicjatywach. Dr Paweł Czekalski, prezes Okręgowej rady Lekarskiej, przypomniał o pomocy abp. Grzegorza Rysia, dzięki której zebrano 2 mln zł na ratowanie chorych w wyniku pandemii COVID-19.

Oprócz innych łódzkich instytucji do akcji w zbiórkę na karetkę na Lwowa włączyła się Kuria Metropolitalna, która nie pozostała obojętna na wysokie koszty sprzętu medycznego. Metropolita łódzki za pośrednictwem archidiecezjalnych mediów zachęcał wiernych do wpłacania pieniędzy na karetkę dla lwowskich medyków. Niedługo potem sam papież włączył się w tę akcję. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało, że kard. Konrad Krajewski dostarczy dwie karetki podarowane i pobłogosławione przez Ojca Świętego.

Dzisiaj, dzięki zaangażowaniu Kościoła oraz Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, abp Ryś poświęcił zakupioną już karetkę. W ciągu najbliższych dni zostanie ona doposażona w dodatkowe koła i leki, a następnie dostarczona do Lwowa. Akcja trwa nadal i ciągle można wpłacać pieniądze. Zostaną one wykorzystane na pomoc chorym lwowianom i ofiarom trafiającym prosto z wojny.

2022-04-02 13:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mer Lwowa: mieszkańcy powinni z wyprzedzeniem przygotować się na trudną zimę

[ TEMATY ]

Ukraina

Thomas-Leuthard-Foter.com-CC-BY

Tegoroczna zima może być trudna ze względu na kłopoty z ogrzewaniem oraz przerwy w dostawach elektryczności i gazu, dlatego mieszkańcy powinni przygotować się na to z wyprzedzeniem i zakupić m.in. suche paliwo turystyczne i lampy zasilane bateriami - zaapelował mer Lwowa Andrij Sadowy.

W domach warto również posiadać m.in. elektryczne czajniki i tradycyjne płyty kuchenne na wypadek przerw w dostawach gazu. Należy też pomyśleć o wcześniejszym uszczelnieniu okien, zwłaszcza jeśli są wykonane z drewna - oznajmił Sadowy, cytowany przez portal TSN.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan spraw pedofilskich przeczy faktom

2022-12-05 10:28

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

fot. Adam Bujak Biały Kruk

- Oskarżanie Jana Pawła II o sprzyjanie czy „zamiatanie pod dywan” przestępstw na tle pedofili jest zupełnym absurdem, a przede wszystkim przeczy faktom – mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Sławomir Oder, postulator jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

A oto pełna treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję