Reklama

Kościół

Ukraiński biskup na Jasnej Górze: dziękujemy, o nic nie prosimy, tylko o modlitwę

- Tylko modlitwa może nam dziś pomóc, każde Zdrowaś jest bardzo ważne, ofiarujmy za Ukrainę komunię, Mszę św. - mówił na Jasnej Górze bp Leon Dubrawski z Kamieńca Podolskiego. Przewodniczył Mszy św. dla uczestników XIX Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego. Na rzecz ofiar wojny zbierane były apteczki, środki opatrunkowe, powerbanki i pieniądze.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ukraina

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Leon Dubrawski

Biskup Leon Dubrawski

– Polska tak bardzo pomaga, dziękuję z tego miejsca za ofiarę, za modlitwę, za wszystko - mówił kaznodzieja. Wspólna modlitwa zainaugurowała kolejny sezon motocyklowy.

- Łączymy się w tej Eucharystii z Ukrainą i Rosją. Polecamy Matce Bożej żołnierzy, którzy walczą, zabitych, poranionych, matki, które płaczą i cierpią, bo mordują ich dzieci, gwałcą, to wielkie nieszczęście - mówił ukraiński biskup rozpoczynając Eucharystię.

Pielgrzymkę zorganizowało Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, które ma na celu inicjowanie rajdów do miejsc mordu i pochówku Polaków, popularyzację prawdy historycznej o polskich patriotach zamordowanych na Wschodzie.

W ubiegłym roku Rajd Katyński odbył się na Ukrainę, gdzie gospodarzem był bp Leon Dubrawski z Kamieńca Podolskiego. To dlatego właśnie on modlił się dziś z motocyklistami.

Podziel się cytatem

- Łączymy się razem z Ukrainą i Rosją, dlatego, że tam toczy się wojna, zabija jeden drugiego. Pan Bóg nie dał przykazania zabijać, Pan Bóg dał przykazanie miłować. To diabeł wymyślił zabijanie - mówił ordynariusz kamieniecki. Podkreślał, że Matce Bożej Częstochowskiej polecamy dziś wszystkie sprawy Ukrainy, prosimy za tych żołnierzy, którzy walczą, za zabitych, poranionych, matki, które płaczą i cierpią z tego powodu, że zabijają ich synów.

Reklama

- To jest dla nas straszne, zabijają, mordują, gwałcą, to jest wielkie nieszczęście. Tutaj w tym miejscu chcę prosić Matkę Bożą: niech Ona rozciągnie swój płaszcz macierzyński nad Ukrainą i ochroni, żeby te bomby i rakiety nie padały na naszą ziemię - wołał bp Dubrawski.

W kazaniu dziękował Matce Najświętszej za to, że może być tu razem z polskimi motocyklistami, uczestnikami Rajdu Katyńskiego. - Polacy tak bardzo pomagają, otwarli swoje serca, swoje domy, swój kraj dla tych biednych ludzi, okazali miłosierdzie - mówił ukraiński biskup.

Duchowny podkreślał, że na Ukrainie dzieje się tyle zła, tyle jest zniszczeń, mordów. - Nie o wszystkim nawet możemy mówić, bo ludzie by tego nie wytrzymali - zauważył. Podkreślił jednak, że naród ukraiński dostrzega znaki Boże. - Ruskie idą na nas z wojskiem, zbrojnie, ale my mamy mocnego ducha i ten duch zwycięży - podkreślał.

- Modlimy się za Rosję, za Putina. Matka Boża wołała o modlitwę o nawrócenie Rosji i my dzisiaj o nic nie prosimy, tylko o modlitwę - mówił kaznodzieja i podziękował też za nadsyłane dla ukraińskich żołnierzy różańce.

Na Motocyklowy Zlot Gwiaździsty przyjeżdżają członkowie różnych klubów, organizacji, a także osoby niezrzeszone, które identyfikują się z dewizą „Bóg, Honor, Ojczyzna” i chcą rozpocząć sezon motocyklowy modlitwą na Jasnej Górze.

Michał Szeliga, prezes Zarządu Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego (SMMRK) podkreślił, że „to wielka radość móc być tutaj u Matki i mimo trudnych warunków, bo jest śnieg, rozpoczynać sezon motocyklowy”. - Naszym celem jest jedność całego środowiska w tej modlitwie, a w tym roku szczególną intencją jest modlitwa o pokój w Ukrainie - powiedział.

Reklama

Grzegorz Gajewski, także wiceprezes Zarządu SMMRK dodaje, że na Ukrainie uczestnicy Rajdu Katyńskiego doznali wielkiej życzliwości i nawet nie przypuszczali, że ponownie spotkają się w takich okolicznościach. – Pamiętamy spotkania u nich, miłe, przyjacielskie, teraz możemy lepiej im pomagać, bo znamy ich potrzeby - powiedział motocyklista.

Pomysłodawcą Zlotu Gwiaździstego na Jasną Górę, któremu nadano imię Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, był w 2004 r. nieżyjący już Wiktor Węgrzyn, wieloletni prezes Stowarzyszenia Rajd Katyński.

Od początku podkreślał, i tak czynią to i dziś organizatorzy, że to zlot o charakterze religijnym i patriotycznym.

Nazywają go nawet pielgrzymką motocyklistów, stąd najważniejszym punktem jest wspólna modlitwa podczas Mszy św.

Podziel się cytatem

Reklama

Spotkanie nawiązuje do kilkudziesięcioletnich starań śp. ks. Zdzisława Peszkowskiego o upamiętnienie pomordowanych przez sowietów 21 tysięcy Polaków w Katyniu, Charkowie, Miednoje. Mottem stowarzyszenia są słowa: „Kocham Polskę i ty ją kochaj”.

Jak zwykle na zakończenie Mszy św. poświęcone zostały pojazdy z modlitwą o bezpieczną jazdę i szczęśliwie przejechane kilometry.

2022-04-03 14:44

Ocena: +12 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy byli gotowi do zbombardowania Jasnej Góry

[ TEMATY ]

historia

Jasna Góra

Niemcy

Bożena Sztajner/Niedziela

Gen. bryg. Marian Zacharski, b. funkcjonariusz polskiego wywiadu, przybył z wizytą na Jasną Górę. Wraz z małżonką jasnogórskie sanktuarium zwiedzali w środę, 21 stycznia.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: pierwszy w historii video mapping na fasadzie Bazyliki św. Piotra

2022-10-03 07:00

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch /Niedziela

W ramach przygotowań do Jubileuszu Roku 2025, na fasadzie Bazyliki Watykańskiej można oglądać wieczorami ośmiominutową sekwencję video mappingu, zatytułowaną "Pójdź za Mną. Życie Piotra" i poświęconą patronowi świątyni. Przy okazji niedzielnej inauguracji wydarzenia, nie zabrakło stanowczych apeli o pokój na Ukrainie.

Tysiące osób zebrały się w niedzielę wieczorem na Placu św. Piotra, by wziąć udział w premierowym pokazie video mappingu "Pójdź za Mną. Życie Piotra", który poprzez połączenie nowoczesnych technik animacji, wizualizacji dzieł sztuki przedstawiających św. Piotra i krótkiej narracji, przybliża postać pierwszego następcy Chrystusa. Inauguracyjny pokaz poprzedził krótki recital Andrei Bocellego, który specjalnie na tę okazję przyleciał z Londynu, a także krótkie wystąpienia współtwórców projektu: archiprezbitera Bazyliki św. Piotra kard. Maura Gambettiego oraz aktora Flavia Insinny, który użyczył głosu narracji, towarzyszącej video mappingowi. Obaj skorzystali z okazji, by zaapelować o dialog, jako remedium na trwającą na Ukrainie wojnę.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś między niewiastami!’”

2022-10-03 21:30

[ TEMATY ]

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Graziako

Dzisiejsze słowa Pozdrowienia Anielskiego, które chcemy rozważyć nie były jedynymi i pierwszymi wypowiedzianymi na kartach Pisma Świętego. Już w Starym Testamencie słyszymy słowa błogosławieństwa wypowiedziane wobec dwóch kobiet.

WSPÓLNA MODLITWA
4 października
RÓŻANIEC - TAJEMNICE BOLESNE

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję