Reklama

Kościół

Kard. Dziwisz: dobra i kochająca się rodzina powinna być solidarna z bliźnimi

Dobra i kochająca się rodzina może i powinna być solidarna z szerszym kręgiem bliźnich – ze swym środowiskiem i wykraczając poza to środowisko. (…) Prośmy Boga o wrażliwość naszych serc, żebyśmy się z Nim nie rozminęli nie zauważając człowieka liczącego na naszą pomoc – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas peregrynacji ikony Świętej Rodziny w parafii św. Katarzyny w Tenczynku.

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Archidiecezja Krakowska

– Jan Paweł II postawił na rodzinę – nie tylko tutaj w archidiecezji, ale w całym Kościele. Wiele dokumentów, spotkań – zawsze mówił, że to jest podstawa życia narodowego, kościelnego, państwowego. Dlatego troszczymy się – biskupi, duszpasterze – o rodzinę i dobre przygotowanie do małżeństwa – mówił na początku liturgii kard. Stanisław Dziwisz wzywając parafian do modlitwy za rodziny, ale także o pokój na Ukrainie i nawrócenie agresorów.

W czasie homilii kardynał zwrócił uwagę, że celem peregrynacji ikony Świętej Rodziny jest uwrażliwienie wiernych, jak wielkim darem jest rodzina. – Jak bardzo winniśmy to dobro cenić i chronić, zwłaszcza w tym w czasie, kiedy jedność rodziny i rodzin jest zachwiana – mówił. – Niech to dobro naszych rodzin stanie się szczególnym zadaniem tegorocznego Wielkiego Postu, zadaniem i rozważaniem, głęboką modlitwą – dodawał zachęcając do rachunku sumienia na temat życia małżeńskiego i rodzinnego, aby przemyśleć to, co można zmienić, co przyczyniłoby się do umocnienia miłości i jedności. Taki rachunek sumienia jest warunkiem nawrócenia, powrotu do pierwszej miłości, która łączy rodzinę.

Kardynał zauważył, że u kresu życia, kiedy człowiek stanie przed Bogiem, będzie sądzony z uczynków miłości. Podkreślił, że spiesząc z miłością do bliźnich, okazujemy ją samemu Jezusowi. W tym kontekście metropolita senior wskazał na uchodźców z Ukrainy. – To są nasi bracia i trzeba widzieć w nich Jezusa. Każdy nasz dobry uczynek będzie zapisany na wieki w sercu Boga – mówił.

– Dobra i kochająca się rodzina może i powinna być solidarna z szerszym kręgiem bliźnich – ze swym środowiskiem i wykraczając poza to środowisko. Nie stawiajmy granic naszej ofiarnej miłości. Prośmy Boga o wrażliwość naszych serc, żebyśmy się z Nim nie rozminęli nie zauważając człowieka liczącego na naszą pomoc – dodawał. – Miejmy otwarte serca nie tylko na biedę materialną wokół nas i daleko nas, ale także na biedę duchową. Tylu ludzi czeka codziennie na dobre słowo, na uśmiech, na gest bezinteresownej życzliwości – apelował.

Reklama

Kardynał zachęcał, aby pamiętać o swoich rodzicach, zarówno żyjących, jak i zmarłych. – Wdzięczność jest pamięcią serca – podkreślił. Zaznaczył, że Święta Rodzina przeżywała trudności. Podobnie dziś w rodzinach nie brakuje napięć i kłopotów. – Pamiętajmy, że nigdy nie jesteśmy sami. Powinniśmy i możemy szukać potrzebnych nam sił na modlitwie i w świętych sakramentach – mówił metropolita senior zapraszając do powrotu do wspólnej modlitwy w rodzinach.

Kard. Stanisław Dziwisz zachęcił także do przyzywania wstawiennictwa św. Jana Pawła II, który jest patronem rodzin. – Niech nam pomaga żyć Bogiem i dla Boga. Niech otwiera nasze serca i nasze rodziny na przyjęcie Chrystusa naszego Pana i Zbawiciela – zakończył.

2022-04-04 20:07

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: budujmy europejski dom według wizji Jana Pawła II

[ TEMATY ]

wyróżnienie

kard. Stanisław Dziwisz

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Janowi Pawłowi II zależało, by Europa umacniała swoją duchową tożsamość i budowała swoją przyszłość na fundamencie prawdziwych wartości – mówił kard. Stanisław Dziwisz odbierając we wtorek w Budapeszcie nagrodę im. Sándora Petőfiego, przyznawaną za wysiłki na rzecz wolności narodów Europy Środkowej. Uroczystość z udziałem przedstawicieli węgierskiego rządu i episkopatu odbyła się w Muzeum Dom Terroru.

Kard. Dziwisz przyznał, że węgierskie odznaczenie przyjmuje „ze wzruszeniem i wdzięcznością” i zdaje sobie sprawę, że przyznanie mu go wiąże się z posługą Janowi Pawłowi II. Podkreślił także wielowiekowe więzy przyjaźni i solidarności, łączące narody węgierski i polski, których symbolem jest św. Jadwiga – pochodząca z Węgier królowa Polski. Przywołał również postać króla węgierskiego św. Władysława, urodzonego w Krakowie, oraz polskiego bohatera Józefa Bema, który walczył o wolność i niepodległość Węgier w połowie XIX wieku.

CZYTAJ DALEJ

Dobra święta

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

święta

św. Agata

Bergognone/Wikipedia

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska ur. ok. 236 r. zm. w 251 r.
Dlaczego Agata Sycylijska, której liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 5 lutego, to dobra święta? Dlatego, że jej imię oznacza z greki po prostu „dobra”.

W naszej polskiej tradycji z tą świętą, która żyła w III wieku, a zatem była związana z początkami Kościoła, wiąże się wiele mądrych ludowych porzekadeł. Oto te najbardziej znane: „Gdy św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi”; „Św. Agata pożary zgniata”; „Chleb i sól św. Agaty od ognia strzeże chaty” czy „Gdzie św. Agata, bezpieczna tam chata”.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję