Reklama

Kościół

Kard. Dziwisz: dobra i kochająca się rodzina powinna być solidarna z bliźnimi

Dobra i kochająca się rodzina może i powinna być solidarna z szerszym kręgiem bliźnich – ze swym środowiskiem i wykraczając poza to środowisko. (…) Prośmy Boga o wrażliwość naszych serc, żebyśmy się z Nim nie rozminęli nie zauważając człowieka liczącego na naszą pomoc – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas peregrynacji ikony Świętej Rodziny w parafii św. Katarzyny w Tenczynku.

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Archidiecezja Krakowska

– Jan Paweł II postawił na rodzinę – nie tylko tutaj w archidiecezji, ale w całym Kościele. Wiele dokumentów, spotkań – zawsze mówił, że to jest podstawa życia narodowego, kościelnego, państwowego. Dlatego troszczymy się – biskupi, duszpasterze – o rodzinę i dobre przygotowanie do małżeństwa – mówił na początku liturgii kard. Stanisław Dziwisz wzywając parafian do modlitwy za rodziny, ale także o pokój na Ukrainie i nawrócenie agresorów.

W czasie homilii kardynał zwrócił uwagę, że celem peregrynacji ikony Świętej Rodziny jest uwrażliwienie wiernych, jak wielkim darem jest rodzina. – Jak bardzo winniśmy to dobro cenić i chronić, zwłaszcza w tym w czasie, kiedy jedność rodziny i rodzin jest zachwiana – mówił. – Niech to dobro naszych rodzin stanie się szczególnym zadaniem tegorocznego Wielkiego Postu, zadaniem i rozważaniem, głęboką modlitwą – dodawał zachęcając do rachunku sumienia na temat życia małżeńskiego i rodzinnego, aby przemyśleć to, co można zmienić, co przyczyniłoby się do umocnienia miłości i jedności. Taki rachunek sumienia jest warunkiem nawrócenia, powrotu do pierwszej miłości, która łączy rodzinę.

Kardynał zauważył, że u kresu życia, kiedy człowiek stanie przed Bogiem, będzie sądzony z uczynków miłości. Podkreślił, że spiesząc z miłością do bliźnich, okazujemy ją samemu Jezusowi. W tym kontekście metropolita senior wskazał na uchodźców z Ukrainy. – To są nasi bracia i trzeba widzieć w nich Jezusa. Każdy nasz dobry uczynek będzie zapisany na wieki w sercu Boga – mówił.

– Dobra i kochająca się rodzina może i powinna być solidarna z szerszym kręgiem bliźnich – ze swym środowiskiem i wykraczając poza to środowisko. Nie stawiajmy granic naszej ofiarnej miłości. Prośmy Boga o wrażliwość naszych serc, żebyśmy się z Nim nie rozminęli nie zauważając człowieka liczącego na naszą pomoc – dodawał. – Miejmy otwarte serca nie tylko na biedę materialną wokół nas i daleko nas, ale także na biedę duchową. Tylu ludzi czeka codziennie na dobre słowo, na uśmiech, na gest bezinteresownej życzliwości – apelował.

Reklama

Kardynał zachęcał, aby pamiętać o swoich rodzicach, zarówno żyjących, jak i zmarłych. – Wdzięczność jest pamięcią serca – podkreślił. Zaznaczył, że Święta Rodzina przeżywała trudności. Podobnie dziś w rodzinach nie brakuje napięć i kłopotów. – Pamiętajmy, że nigdy nie jesteśmy sami. Powinniśmy i możemy szukać potrzebnych nam sił na modlitwie i w świętych sakramentach – mówił metropolita senior zapraszając do powrotu do wspólnej modlitwy w rodzinach.

Kard. Stanisław Dziwisz zachęcił także do przyzywania wstawiennictwa św. Jana Pawła II, który jest patronem rodzin. – Niech nam pomaga żyć Bogiem i dla Boga. Niech otwiera nasze serca i nasze rodziny na przyjęcie Chrystusa naszego Pana i Zbawiciela – zakończył.

2022-04-04 20:07

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: Świętość Jana Pawła II jest nie do zakwestionowania

2022-11-22 15:20

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stanisław Dziwisz

Mazur/episkopat.pl

- Jan Paweł II był pierwszym ze współczesnych papieży, który musiał się mierzyć ze skandalem wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych - podkreśla w rozmowie z KAI kard. Stanisław Dziwisz. Wieloletni sekretarz papieża omawia kolejne kroki Jana Pawła II mające na celu zwalczanie przestępstw wykorzystywania seksualnego w Kościele oraz ochronę małoletnich. Zdecydowanie odrzuca oskarżenia jakie kierowane są wobec niego, oświadczając, że „jako świadek życia Jana Pawła II chcę stanowczo powtórzyć ludziom, którzy szukają prawdy: świętość Papieża jest nie do zakwestionowania”.

A oto pełen test rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Franciszek apeluje o pomoc dla niepełnosprawnych żyjących na terenach konfliktów

2022-12-03 12:22

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Franciszek

Episkopat News

„Należy poświęcić szczególną uwagę i na wszelkie sposoby ułatwić dostęp do pomocy humanitarnej niepełnosprawnym żyjącym tam, gdzie toczą się walki” – napisał papież w orędziu na obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Na wstępie Ojciec Święty podkreślił, że ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zachęca nas do uświadomienia sobie, że nasza ułomność nie przyćmiewa naszej godności, i że wszyscy jesteśmy wezwani do świadectwa o zbawczej miłości Pana. „Jego miłosierdzie mogą poznać i napotkać w bardzo szczególny sposób ci, którzy nie są zadufani w sobie i którzy odczuwają potrzebę powierzenia się Panu oraz dzielenia się z braćmi” – podkreślił Franciszek. Zaznaczył, że to magisterium kruchości może uczynić nasze społeczeństwa bardziej ludzkimi i braterskimi. „Jakże bardzo świadomość, że potrzebujemy siebie nawzajem, pomogłaby nam mieć mniej wrogie relacje z tymi, którzy nas otaczają! I jakże bardzo stwierdzenie, że nawet narody nie mogą ocalić się same, skłoniłoby nas do poszukiwania rozwiązań bezsensownych konfliktów, jakie przeżywamy!” – wskazał papież.

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję