Reklama

Sport

Drugi dzień olimpiady i mamy złoty medal

[ TEMATY ]

sport

Olimpiada

Igrzyska

Gettyimgines/eurosport

Za nami kolejny dzień olimpijskich zmagań. Polacy walczyli w kilku konkurencjach, jednak najjaśniejszym punktem naszej narodowej reprezentacji był bez wątpienia Kamil Stoch, który dosłownie nokautował rywali w konkursie skoków narciarskich na normalnej skoczni. W klasyfikacji medalowej na prowadzeniu umocnili się Norwegowie, którzy mają na swoim koncie już 7 krążków: 2 złote, srebrny i 4 brązowe. Drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji zajmują odpowiednio Holendrzy i reprezentanci USA.

Rywalizację o medale rozpoczęli dziś narciarze alpejscy. W zjeździe mężczyzn najlepszy okazał się 23-letni Austriak Matthias Mayer. Ze stratą zaledwie sześciu setnych sekundy do lidera na drugim miejscu uplasował się Christof Innerhofer z Włoch, trzeci był Norweg Kjetil Jansrud (ze stratą 10 setnych). Zaliczani do grona faworytów zjazdu Amerykanin Bode Miller i Norweg Aksel Lund Svindal zajęli odpowiednio 8. i 4. pozycję. Obrońca tytułu mistrzowskiego z Vancouver, Szwajcar Didier Défago był dopiero 14.

W konkurencji slopestyle, podobnie jak wczoraj w konkursie mężczyzn, triumfowała reprezentantka Stanów Zjednoczonych – Jamie Anderson. Amerykanka po pierwszym przejeździe zajmowała drugą pozycję, tracąc do prowadzącej Sarki Pancochovej z Czech 5,5 punktu. Czeszka w swoim drugim przejeździe doznała groźnie wyglądającego upadku – uderzyła głową o ziemię, w wyniku czego jej kask przełamał się na pół – jednak zdołała wstać o własnych siłach.

Reklama

Srebrny medal w debiutującym na igrzyskach olimpijskich slopestyle’u (jako jedna z 12 nowych w stosunku do olimpiady w Vancouver konkurencji) zdobyła Finka Enni Rukajarvi (4. po pierwszym przejeździe), brąz natomiast przypadł Jenny Jones z Wielkiej Brytanii (po pierwszym przejeździe 5.).

Biegacze narciarscy rywalizowali dziś w biegu łączonym na 30 km (15 km stylem klasycznym + 15 km stylem dowolnym, czyli na dystansie dwukrotnie dłuższym niż wczoraj biegaczki). Zwyciężył w nim Szwajcar Dario Cologna, dla którego jest to drugi w karierze złoty medal olimpijski (na igrzyskach w Vancouver Szwajcar triumfował w biegu na 15 km stylem dowolnym), przed Szwedem Marcusem Hellnerem i Norwegiem Martinem Johnsrudem Sundbym – aktualnym liderem Pucharu Świata. Na dwóch kolejnych miejscach, tuż za podium, bieg zakończyli przedstawiciele gospodarzy: Maxim Vylegzhanin i Ilia Chernousov.

Swoją postawą rozczarował z pewnością widziany w gronie faworytów Petter Jr. Northug z Norwegii, który ostatecznie uplasował się dopiero na 17. miejscu.

Polacy, Maciej Kreczmer, Paweł Klisz i Jan Antolec zajęli odległe pozycje.

Na dystansie 3000 m rywalizowały dziś panczenistki, wśród nich reprezentantki Polski. Katarzyna Bachleda-Curuś, choć teoretycznie zakończyła zawody na najwyższym spośród Polek (czyli siódmym) miejscu, nie może zaliczyć ich do udanych – została zdyskwalifikowana za przekroczenie linii oddzielającej jej tor od toru rywalki. Złoty medal, z czasem 4:00.34 min., wywalczyła jedna z faworytek Holenderka Irene Wust, druga była Czeszka Martina Sablikova (strata 1,61 s), brązowy medal przypadł natomiast reprezentance gospodarzy – Oldze Graf (+3.13). Pozostałe Polki – Natalia Czerwonka i Luiza Złotkowska zajęły odpowiednio 16. i 18. miejsce.

Reklama

W rywalizacji biathlonowej kobiet (sprint na 7,5 km z dwoma strzelaniami – w pozycji leżącej i stojącej) doszło do historycznej sytuacji, w której mistrzyni olimpijska sprzed czterech lat – reprezentująca Słowację Anastasiya Kuzmina – zdołała obronić tytuł. Jej przewaga nad drugą Olgą Vilukhiną z Rosji wynosiła 19,9 s, nad trzecią, reprezentującą barwy Ukrainy Vitą Semerenko – 21,7 s. Najlepsza z biało-czerwonych, Weronika Nowakowska-Ziemniak zajęła 7. miejsce (1 pudło na strzelnicy), Monika Hojnisz, która strzelała bezbłędnie, była 21. Pozostałe Polki, Krystyna Pałka (1 niecelny strzał) i Magdalena Gwizdoń (2 pudła) zajęły odległe pozycje (odpowiednio 33. i 40.). Faworytki sprintu, Darya Domracheva i Tora Berger, wypadły poniżej oczekiwań, zamknęły bowiem pierwszą dziesiątkę w klasyfikacji.

Przed biathlonistkami jeszcze trzy biegi indywidualne: w najbliższy wtorek odbędzie się bieg pościgowy na 10 km, w piątek 14 lutego – bieg na 15 km, w poniedziałek 17 lutego natomiast panie zmierzą się w biegu ze startu masowego na 12,5 km.

Medale rozdano po trzech dniach rywalizacji drużynowej w łyżwiarstwie figurowym (pierwsze konkursy odbyły się na dzień przed ceremonią otwarcia igrzysk – 6 lutego). Z 75 punktami na koncie pierwsze miejsce na podium zajęła drużyna narodowa Rosji, drudzy byli Kanadyjczycy (65 punktów), trzeci natomiast – reprezentanci USA (60 punktów).

W rywalizacji saneczkarzy odbyły się 3. i 4. przejazd jedynek mężczyzn. Nasz reprezentant, Maciej Kurowski, na półmetku rywalizacji zajmował 24. miejsce. Po trzecim przejeździe udało mu się awansować o jedną pozycję, którą utrzymał do końca, ostatecznie plasując się na 23. miejscu w klasyfikacji generalnej. Najlepszy w konkurencji jedynek okazał się Niemiec Felix Loch, srebrny medal przypadł reprezentantowi gospodarzy Albertowi Demchence, brąz – Arminowi Zoeggelerowi z Włoch.

Wisienką na torcie w drugim dniu zmagań olimpijskich okazał się konkurs skoków narciarskich, w którym ze znakomitej strony pokazali się Polacy. Po pierwszej serii skoków liderem był Kamil Stoch, a Maciej Kot i Jan Ziobro zajmowali miejsca w pierwszej dziesiątce. O ogromnym pechu może mówić Dawid Kubacki, który uplasował się na 31. pozycji.

W drugiej serii pozycji nie zdołał utrzymać Ziobro, który spadł z 9. na 13. miejsce, Maciej Kot zachował 7. lokatę. Złudzeń rywalom nie zostawił natomiast Kamil Stoch – Polak zdeklasował wszystkich, osiągając 12,7-punktową przewagę nad drugim w klasyfikacji Słoweńcem Peterem Prevcem. Brązowy medal przypadł Andersowi Bardalowi z Norwegii. Złoty medal Stocha jest trzecim w historii polskich startów na zimowych igrzyskach olimpijskich krążkiem z najcenniejszego kruszcu (po medalach Wojciecha Fortuny i Justyny Kowalczyk), piętnastym w ogóle. Kolejny konkurs skoków odbędzie się na dużej skoczni w najbliższą sobotę.

W drugim dniu zmagań olimpijskich odbyły się kolejne mecze grupowe w hokeju kobiet (grupa B). Rosjanki pokonały reprezentantki Niemiec 4:1, mecz Szwecja – Japonia zakończył się wynikiem 1:0.

2014-02-09 21:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Minister Dmowska-Andrzejuk: sport musi się nauczyć żyć z koronawirusem

2020-08-13 08:27

[ TEMATY ]

sport

koronawirus

gov.pl

"Jako środowisko musimy nauczyć się żyć z koronawirusem i odnaleźć się w nowej rzeczywistości" - przyznała w wywiadzie dla PAP minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, która zapowiedziała, że od września obiekty COS znowu będą do wyłącznej dyspozycji zawodników kadr narodowych.

Polska Agencja Prasowa: Coraz więcej zakażeń COVID-19 w polskim sporcie. Hokeiści, siatkarze, lekkoatleci, piłkarze, a ostatnio koszykarz. Czy ta sytuacja nie budzi pani niepokoju?

Danuta Dmowska-Andrzejuk: O tym, że ryzyko zarażenia się przez sportowców COVID-19 istnieje wiadomo było od samego początku wybuchu pandemii. Dlatego, wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej i polskimi związkami sportowymi, podjęliśmy szereg działań, które miały chronić sportowców i to ryzyko minimalizować. W ostatnich dniach mamy jednak do czynienia ze znacznym wzrostem zakażeń w całym kraju. Niestety, nie udało się go uniknąć także w przypadku sportowców. Na szczęście liczba osób zakażonych nie jest długa, co bardzo mnie cieszy. Ministerstwo Sportu na bieżąco monitoruje sytuację. O każdym nowym przypadku wśród sportowców jestem informowana.

PAP: Czy z analizy dotychczasowych przypadków wynika, że w którejś sytuacji zawiodły procedury bądź zawinił człowiek?

D.D-A.: Procedury zdały egzamin. To widać już po tym, że mamy do czynienia z niewielką liczbą zakażonych sportowców. Procedury zadziałały także w przypadku postępowania, kiedy taki przypadek się pojawił. Natychmiastowa izolacja osoby, która ma pozytywny wynik testu lub nawet źle się poczuje, powoduje, że są to jednostkowe przypadki. Myślę, że sportowcy są świadomi celów, wyzwań, dlatego w większości przestrzegają obowiązujących obostrzeń. Ja oczywiście po raz kolejny apeluję, żeby stosować się do wszystkich wytycznych.

PAP: Dlaczego nie udało się utrzymać zamknięcia ośrodków COS dla gości prywatnych? To miał być azyl sportowców wyczynowych, tam mieli się czuć bezpiecznie...

D.D-A.: Ośrodki Przygotowań Olimpijskich były odizolowane na początku pandemii po to, by zapewnić zawodnikom jak najbezpieczniejsze warunki do trenowania. W miarę odmrażania wszystkich gałęzi gospodarki i znoszenia obostrzeń, poluzowane zostały także restrykcje w COS-ach. Wielu sportowców chciało mieć możliwość opuszczenia ośrodka chociażby po to, aby zrobić zakupy w sklepie. Nie jest jednak tak, że przez bramy COS-u wchodzi każdy, kto chce i kiedy chce. Przykładem może być ośrodek w Cetniewie, gdzie w trakcie wakacji spaceruje mnóstwo turystów. W tym roku ich nie ma. Wyjątkiem są osoby, które chcą skorzystać z infrastruktury sportowej, jak baseny czy korty tenisowe. Zazwyczaj szeroko więc otwarte bramy ośrodka w tym roku są zamknięte.

PAP: Czy sportowców przebywających w ośrodkach COS, ale i innych, w których odbywają się obozy i zgrupowania, nie powinna obowiązywać zasada izolacji i ograniczenia kontaktów ze "światem zewnętrznym"? W mediach społecznościowych bez trudu można znaleźć zdjęcia zawodników np. z plaży we Władysławowie...

D.D-A.: Myślę, że to, czy sportowiec opuszcza ośrodek i idzie np. na plażę, jest jego indywidualną decyzją. Jako środowisko musimy nauczyć się żyć z koronawirusem i odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości. Mogę jednak zdradzić, że z początkiem września powrócimy do bardziej restrykcyjnych zasad w COS-ach. Znowu będą one dostępne jedynie dla zawodników kadr narodowych, by zapewnić im tak dużo bezpieczeństwa, jak to tylko możliwe. Proszę jednak pamiętać, że sportowcy to normalni ludzie. Kiedy nie przybywają na zgrupowaniach kontaktują się z innymi ludźmi, robią zakupy, wychodzą do restauracji czy korzystają z komunikacji miejskiej.

PAP: Jak pani skomentuje sytuację, że zawodniczka, wobec której istniało duże ryzyko zakażenia koronawirusem po pierwszym przypadku w Cetniewie, wracała do domu pociągiem, a dopiero później przeszła testy na obecność wirusa? Czy nie można było skoszarować zawodników w ośrodku przez tydzień i tam wszystkich masowo przebadać? Coś takiego udało się zrobić w Zakopanem po przypadku zakażenia młodej zawodniczki szermierki...

D.D-A.: Decyzję o tym, jakie działania należy podjąć w danej sytuacji podejmuje każdorazowo lekarz kadry, który konsultuje się z Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej. Z moich informacji wynika, że te dwie sytuacje były zupełnie inne. W przypadku Cetniewa zawodniczka, u której stwierdzono koronawiursa, była już wtedy poza ośrodkiem. W przypadku Zakopanego zawodniczka miała objawy na zgrupowaniu, stąd decyzja o izolacji w ośrodku i przeprowadzeniu testu.

PAP: Niedługo w Wiśle odbędą się konkursy Letniej Grand Prix w skokach narciarskich, z których organizacji zrezygnowała większość krajów. Tymczasem w Polsce na trybunach mają pojawić się kibice. Jakie procedury i obostrzenia będą tam obowiązywać? Czy ryzyko nie jest zbyt duże?

D.D-A.: Przypomnę, że w Polsce - jako jedni z pierwszych w Europie – przy okazji wznowienia rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy na trybuny wrócili kibice. Nic złego się nie wydarzyło, nie było ognisk zakażeń wśród nich. Tak jak już wspominałam, mamy nową rzeczywistość, z którą musimy nauczyć się żyć. To od zachowania kibiców i przestrzegania wszystkich wytycznych będzie zależeć, czy na tego typu imprezach będzie bezpiecznie.

- Obecnie na imprezach sportowych organizowanych na otwartym powietrzu kibice mogą zajmować maksymalnie do 50 procent miejsc na widowni. Oczywiście trzeba też przestrzegać zasad takich, jak zasłanianie ust i nosa czy zachowywanie odstępu. Organizator imprezy musi wystąpić do władz samorządowych o zgodę na jej przeprowadzenie, bo mówimy tu o imprezach masowych. Nawet jeśli uzyska taką zgodę, kiedy tylko pojawi się jakiekolwiek zagrożenie, zgodę może cofnąć wojewoda. Jeszcze bardziej restrykcyjne zasady są nakładane w tzw. strefach żółtych i czerwonych, czyli w regionach, w których występuje największa liczba zakażeń koronawirusem. Jeśli dana impreza będzie odbywać się w strefie żółtej, kibice będą mogli zajmować nie więcej niż 25 proc. miejsc dla nich przewidzianych. Jeśli będzie to strefa czerwona, impreza sportowa może się odbyć, ale bez udziału publiczności.

PAP: Ruszyły rozgrywki piłkarskie w niższych ligach, niedługo wystartuje Ekstraklasa, a zaraz po niej zmagania ligowe w koszykówce, piłce ręcznej, hokeju czy siatkówce. Czy nie boi się pani, że wobec wzrostu liczby zakażeń, a także ostrzeżeń, iż jesienią może być jeszcze gorzej, rozgrywki zostaną storpedowane przez koronawirusa?

D.D-A.: Myślę, że wszystkim zależy na tym, aby rozgrywki - czy to w piłce nożnej, siatkówce, koszykówce czy innej dyscyplinie - odbywały się normalnie. Ekstraklasa przeszła już próbę przy wznawianiu poprzedniego sezonu i pokazała, że da się grać w bezpieczny sposób. Wiem, że przedstawiciele poszczególnych lig są przygotowani na różne scenariusze, które będą wdrażane w zależności od sytuacji. Miejmy jednak nadzieję, że wszystko będzie przebiegać pomyślnie. W końcu wszyscy kibice są spragnieni sportowych emocji.

PAP: Coraz głośniej słychać niezadowolenie organizatorów imprez masowych, głównie biegowych, które – chyba jako ostatnie - nadal nie zostały "odmrożone". Jakie są powody takiej decyzji? Czy październikowe mistrzostwa świata w półmaratonie w Gdyni są zagrożone?

D.D-A.: Jeżeli chodzi o MŚ w półmaratonie na ten moment nie są one zagrożone i elita będzie mogła pobiec ulicami Gdyni. Inaczej wygląda kwestia biegu towarzyszącego, dla amatorów, w którym miałoby pobiec około 25 tys. osób. Na tak duże liczby zgody nie wyraża Ministerstwo Zdrowia. W przypadku sportowców wyczynowych nie dość, że mówimy o znacznie mniejszej liczbie uczestników, to przed zawodami mają oni robione testy na koronawirusa, co sprawia, że ryzyko zakażenia jest nieporównywalnie mniejsze.

- Inna sprawa, że sportu nie da się uprawiać w maseczkach, a przy aktywności fizycznej, jak twierdzą lekarze, wydech człowieka ma zasięg nawet do 10 metrów. Wystarczy, że zakażona będzie jedna osoba i mamy efekt kuli śnieżnej. Co innego kiedy mówimy o kibicach, którzy zajmują swoje miejsce i zachowują dystans, a co innego kiedy osoba jest w ruchu i do tego mija się z setkami innych, do tego również bez maseczek. Proszę też pamiętać, że dla sportowców wyczynowych startowanie w zawodach to źródło utrzymania i tak naprawdę praca, a najważniejsza impreza, czyli igrzyska olimpijskie, została przeniesiona na przyszły rok. Nie odbywa się także wiele innych imprez mistrzowskich. Cieszy mnie, jako ministra sportu i sportowca, tak duże zainteresowanie biegami amatorskimi. Musimy jednak zachować zdrowy rozsądek, dlatego zachęcam wszystkich do ruchu na świeżym powietrzu z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Póki co biegajmy po lasach i parkach. Na rywalizację przyjdzie na pewno czas.

PAP: Czy resort we współpracy ze związkami sportowymi myśli już o zimie? Wtedy większość zawodników powinna budować formę na sezon olimpijski, a spora grupa sportowców wyjeżdżała w tym czasie trenować do ciepłych krajów. Teraz może to być niemożliwe...

D.D-A.: Oczywiście Ministerstwo Sportu - poza monitorowaniem bieżącej sytuacji - patrzy też w przyszłość. To jednak polskie związki sportowe i szkoleniowcy układają plan przygotowań i to od nich zależy, w jakim miejscu będą trenować ich zawodnicy zimą. Należy jednak pamiętać, że cały świat jest w takiej samej sytuacji. Mogą pojawić się oczywiście problemy z wyjazdem w te miejsca, do których nie będzie lotów. Być może trzeba będzie zrewidować plany ze względu na zmianę sytuacji w innym kraju. Ja oczywiście zrobię wszystko aby zapewnić polskim sportowcom maksimum komfortu w trakcie przygotowań do przyszłorocznych igrzysk w Tokio. Sport pokazał, że potrafi dynamicznie dostosować się do zmieniającej się sytuacji.(PAP)

Autor: Marta Pietrewicz, Paweł Puchalski

mar/ pp/ sab/

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: Polacy jako jedni z nielicznych cudzoziemców w Fatimie na obchodach objawień

2020-08-13 15:10

[ TEMATY ]

Fatima

PAP/EPA/PAULO CUNHA

Polacy byli jedynymi obok Hiszpanów i Niemców obcokrajowcami, którzy przybyli w grupach pielgrzymkowych na odbywające się od wtorku uroczystości 103. rocznicy objawień maryjnych w Fatimie, w środkowej Portugalii.

Portugalskie media przypominając o obowiązujących na świecie obostrzeniach spowodowanych epidemią koronawirusa odnotowują, że obecność w Fatimie około 50 Polaków jest symboliczna z uwagi na fakt, że uroczystości są zadedykowane mieszkającym w Portugalii obcokrajowcom.

Wśród około 10 tys. pielgrzymów, którzy dotarli do Fatimy na rozpoczęte we wtorek wieczorem uroczystości, dominowali obywatele Portugalii, w tym liczni emigranci z tego kraju mieszkający na co dzień w krajach Europy Zachodniej.

Podczas wtorkowych i środowych nabożeństw w Fatimie biskup diecezji Santarem Jose Traquina wskazywał na trudne warunki, w jakich często muszą żyć imigranci przebywający na terytorium Portugalii. Dodał, że wraz z epidemią koronawirusa sytuacja materialna wielu cudzoziemców pogorszyła się.

“Trudności te dotyczą również mieszkających poza Portugalią naszych rodaków” - powiedział bp Traquina, apelując o szacunek i należną pomoc dla imigrantów.

Ze statystyk sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie wynika, że o ile w tym roku na uroczystości sierpniowych objawień maryjnych dotarły do tej portugalskiej miejscowości tylko trzy zagraniczne grupy pielgrzymów, to przed rokiem było ich 212.

Zakończone w środę po południu uroczystości w Fatimie służyły upamiętnieniu czwartego objawienia maryjnego z udziałem trójki portugalskich dzieci. Rozpoczęte 13 maja 1917 r. objawienia trwały do 13 października tegoż roku.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kgod/

CZYTAJ DALEJ

Papież spotkał się z prefektem apostolskim w Mongolii

2020-08-13 20:21

[ TEMATY ]

papież Franciszek

prefekt

Mongolia

PAP

Papież Franciszek przyjął na audiencji wyświęconego kilka dni temu na biskupa o. Giorgia Marengo, prefekta apostolskiego w Mongolii. We wrześniu, jeśli normy antypandemiczne na to pozwolą, wróci on do tego azjatyckiego kraju, w którym od 17 lat pełni posługę.

„Ponieważ wspólnota katolicka jest maleńka, bardzo ważne jest, aby troszczyć się o jak najlepsze relacje w władzami świeckimi. Trzeba kontynuować współpracę oraz wzajemną pomoc, które już istnieją. Także dlatego, że dla mojego poprzednika było to bardzo ważne. Istotne jest zwrócenie szczególnej uwagi na dialog międzyreligijny, zważywszy na to, że Mongolia jest krajem, który religijne punkty odniesienia znajduje przede wszystkim w buddyzmie i szamanizmie. Ważne jest dalsze tworzenie braterskich mostów relacji z przedstawicielami innych wyznań –uważa bp Marengo. – A więc dialog międzyreligijny, bliskość wobec biednych, najmniejszych, osób cierpiących w społeczeństwie. Podkreśliłbym również znaczenie pogłębienia kulturowego, czyli historii i tradycji, tożsamości kulturowej Mongołów, którzy mają wiele do powiedzenia i do ofiarowania reszcie ludzkości oraz pogłębienia wymiaru duchowego. Ludzi w Mongolii cechuje wielka wrażliwość i szczególnie ci, którzy przyjęli już wiarę chrześcijańską potrzebują uczynić ją bardziej swoją. Mówimy zatem o głębi, o autentyczności podążania w wierze, o szkole ciągłej modlitwy, aby ludzie mogli kroczyć łatwiej i pogodniej swoją drogą.“

Vatican News

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję