Reklama

Kościół

Poznań: otwarto Centrum wsparcia dla uchodźców z Ukrainy

Nauka języka polskiego, poznawanie kultury polskiej, rozwijanie talentów oraz pomoc terapeutyczna, psychologiczna i w znalezieniu pracy – to oferta skierowana do uchodźców z Ukrainy w Centrum wsparcia dla uchodźców. Placówkę w dawnej siedzibie poznańskiego Domu Dziecka nr 2 przy ul. Pamiątkowej poświęcił dziś abp Stanisław Gądecki.

[ TEMATY ]

Poznań

Ukraina

abp Stanisław Gądecki

archpoznan.pl

Podczas wydarzenia metropolita poznański przypomniał swoją wizytę u papieża Franciszka.

„Z tego, co wywnioskowałem, Ojciec Święty jest bardzo wdzięczny Polakom za otwartość, jaką wykazali od pierwszej chwili tej agresji Rosji na Ukrainę. Jedyna troska Ojca Świętego i prośba jest taka, żebyśmy wytrzymali. To znaczy, żeby tę sytuację wytrzymać na dłuższy dystans, bo łatwiej zapalić serce do chwilowych wysiłków, natomiast jeśli to będzie trwało latami, to trzeba też pewnego męstwa i głębszej otwartości” – zauważył abp Gądecki.

Podziel się cytatem

W Centrum opieką zostaną otoczone ukraińskie dzieci i ich mamy. „Będzie tu działać świetlica socjoterapeutyczna dla 30 dzieci ukraińskich. Oprócz nauki języka polskiego przez zabawę i poznawanie kultury polskiej, a więc wycieczki w różne ciekawe miejsca i gry, dzieci będą otoczone opieką psychologiczną” – mówi KAI Jan Montowski. Podkreśla, że jeśli będzie taka potrzeba centrum będzie mogło otoczyć opieką 90 ukraińskich dzieci.

Reklama

Zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej podkreśla, że najmłodsi Ukraińcy będą mogli uzyskać pomoc w odrabianiu lekcji, a także będą mogli korzystać z sali gimnastycznej. Jest tutaj też boisko do gry w koszykówkę, stół do ping-ponga czy popularne piłkarzyki.

Centrum dysponuje również jadalnią. „Dzieci dostaną też trzy posiłki dziennie – śniadanie, obiad oraz podwieczorek” – dodaje Jan Montowski.

Podziel się cytatem

Po południu w placówce będą odbywać się zajęcia z j. polskiego dla dorosłych. Uchodźcy, wśród których jest najwięcej kobiet, będą mogli też otrzymać wsparcie terapeutyczne lub pomoc w znalezieniu pracy.

W Centrum pracują m.in. cztery Ukrainki i trzy Białorusinki.

Placówka została otwarta wspólnie przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej i miasto Poznań.

2022-04-06 16:45

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: 20 lat po pielgrzymce Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Ukraina

św. Jan Paweł II

Bieżący tydzień jest na Ukrainie czasem refleksji nad przesłaniem pielgrzymki Jana Pawła II, jaka odbyła się do tego kraju przed dwudziestoma laty. W dniach 23-27 czerwca 2001 roku papież Polak odwiedził Kijów i Lwów.

Podróż apostolska św. Jana Pawła II na Ukrainę laty była pod wieloma względami wydarzeniem ogromnej wagi dla istniejącej wówczas od zaledwie 10 lat niepodległej Ukrainy. To dzięki obecności Jana Pawła II w Kijowie i we Lwowie, do świadomości wielu ludzi na świecie dotarła informacja, że istnieje w Europie taki kraj jak niepodległa Ukraina.

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskiej młodzieży: bądźcie „poetami pokoju”

2022-11-28 15:17

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Ojciec Święty przyjął na audiencji studentów i nauczycieli biorących udział we włoskim projekcie edukacyjnym formującym do pokoju i troski o drugiego człowieka. Jego zwieńczeniem będzie marsz z Perugii do Asyżu, na którym młodzi przedstawią wypracowane przez siebie propozycje pokojowe. Papież postawił im za wzór Jana XXIII, i jego wciąż aktualną encyklikę nt. pokoju, oraz Martina Luthera Kinga. „Bądźcie poetami pokoju” – apelował Franciszek.

Nawiązując do Asyżu, gdzie młodzi spotkają się w przyszłym roku, Papież przypomniał, że związany z tym miastem św. Franciszek wciąż inspiruje i nadal pozostaje symbolem pokoju, braterstwa i miłości do bliźnich. Wskazał, że dzisiejszy świat pilnie potrzebuje wzięcia troski za drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję