Reklama

Kościół

Burkina Faso: porwanie amerykańskiej siostry zakonnej

Ostatniej nocy na północy Burkina Faso doszło do porwania 83-letniej amerykańskiej zakonnicy Suellen Tenysson ze zgromadzenia Marianistek od Krzyża Świętego. Siostra pracowała w przychodni lekarskiej prowadzonej przez parafię św. Rodziny w Yalgo, w diecezji Kaja.

[ TEMATY ]

USA

celine nadeau / Foter / CC BY-SA

Miejscowy biskup Theophile Nare podał, że bandyci zanim uprowadzili siostrę zdemolowali jej pokój szukając wartościowych przedmiotów, a następnie uszkodzili jedyny samochód należący do parafii, aby uniknąć pościgu.

Siostra Ann Lacour, przełożona amerykańskiego zgromadzenia Marianistek Świętego Krzyża z siedzibą w Covington w Luizjanie, powiedziała, że zakonnica została porwana „ponieważ jest Amerykanką”. Wspólnota nie otrzymała do tej pory żadnych żądań okupu i współpracuje z przedstawicielami ambasady USA w Burkina Faso.

Yalgo znajduje się w północnej części Burkina Faso, niedaleko granicy z Mali. W ciągu ostatnich dwóch lat w północnych i wschodnich regionach kraju nastąpiło znaczne pogorszenie sytuacji w zakresie bezpieczeństwa z powodu obecności różnych grup zbrojnych.

Ta część Burkina Faso od dawna jest terenem działań dżihadystów, którzy identyfikują się z północnoafrykańskim odłamem Al-Kaidy, ale obecne są również mniejsze bojówki. Od pewnego czasu wszystkie te grupy utrzymują się z porwań ludzi w celu wymuszania okupów. Wśród nich był także o. Luigi Maccalli, misjonarz ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, porwany w Nigrze między 17 a 18 września 2018 r., a następnie przekazany przez bojówkarzy, którzy go uprowadzili do Burkina Faso. 59-letni misjonarz został uwolniony 8 października 2020 r. w Mali po długich mediacjach.

2022-04-06 18:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żegnaj, Obama – witaj, Trump

Ostatnie dwa miesiące 2016 r. były okresem niezwykle istotnym dla Stanów Zjednoczonych. Sensacyjny i przez wielu uważany za mało prawdopodobny wynik wyborów prezydenckich stał się potwierdzeniem zbliżającego się przetasowania w polityce amerykańskiej, i to na najwyższym jej szczeblu.

Dzień 19 stycznia Anno Domini 2017. Wchodzę na oficjalną stronę Białego Domu. W zakładce zatytułowanej „Administracja” ciągle widnieje jeszcze informacja: „Prezydent Barack Obama”. Zegarki w Waszyngtonie pokazują godz. 15.00, powoli zbliża się zatem już ostatni prezydencki wieczór rodziny Obamów. Kiedy piszę te słowa, do końca kadencji pozostało im zaledwie 18 godzin i 30 minut. Każda prezydentura prędzej czy później staje się historią, nie każda jednak do niej przechodzi. Czy Obama zbudował sobie pomnik twardszy niż ze spiżu?

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek za zwiększeniem roli kobiet w wyborze biskupów

2022-07-06 13:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty pragnie dać kobietom więcej stanowisk najwyższego szczebla w Stolicy Apostolskiej i ujawnił, że po raz pierwszy wskaże kobiety watykańskiej komisji, która pomaga mu wybrać biskupów. Do tej pory w skłdzie Komisji są wyłącznie duchowni. Rola kobiet w Kościele była jednym z wielu tematów, które 85-letni papież omówił w ekskluzywnym wywiadzie dla agencji Reuters 2 lipca, przeprowadzonym przez Philipa Pullellę.

„Jestem otwarty na danie (kobietom) szansy” - powiedział Franciszek w tej części 90-minutowego wywiadu, w której omawiano nową konstytucję o Kurii Rzymskiej, Praedicate Evangelium, a która weszła w życie 5 czerwca bielącego roku. Przewiduje ona możliwość kierowania większością dykasterii watykańskich przez katolików świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Odkrycia w Osieku

2022-07-06 21:03

[ TEMATY ]

konserwacja kościoła

konserwacja ołtarza

Ks. dr Szymon Tracz

Wyjątkowy obraz w Osieku.

Wyjątkowy obraz w Osieku.

Podczas konserwacji ołtarza głównego w drewnianym kościele św. Andrzeja Apostoła w Osieku odkryto nową warstwę obrazu ze sceną Zwiastowania NMP.

Do Osieka powróciła po konserwacji ambona, którą już w czerwcu można było podziwiać na ścianie zabytkowego kościoła. Udało się również dokończyć konserwację ołtarza głównego, która przyniosła różne niespodziewane odkrycia. Podczas prac na strukturze ołtarza, konserwatorzy odsłonili pierwotną dekorację malarską naśladującą cesarki porfir.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję