Reklama

Świat

Mniej biurokracji w Kurii Rzymskiej

[ TEMATY ]

Watykan

kuria

Osservatore/pl.wikipedia.org

Mniej biurokracji w Kurii Rzymskiej zapowiada nowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, abp Pietro Parolin. Kuria musi być „szczupła i elastyczna – mniej biurokracji a więcej efektywności” - powiedział w rozmowie z włoskim dziennikiem „Avvenire” abp Parolin, który 22 lutego zostanie kardynałem. Jest to jego pierwsza obszerna rozmowa z włoską gazetą od chwili objęcia funkcji sekretarza stanu, a tym samym najbliższego współpracownika papieża Franciszka.

Abp Parolin był w latach 2002-2009 podsekretarzem ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu. Prowadził m.in. rokowania z Izraelem w ramach Stałej Dwustronnej Komisji Roboczej Państwa Izrael i Stolicy Apostolskiej. Odwiedzał także komunistyczny Wietnam. Dzięki jego wysiłkom powstała tam Wspólna Grupa Robocza, która ma doprowadzić do nawiązania stosunków dyplomatycznych. Teraz wyznał, że ma nadzieję również na nowy dialog z władzami chińskimi w Pekinie.

Kuria, jako narzędzie papieża i biskupów współczesnego Kościoła, musi pełnić zadania, które się całkowicie zmieniły, stwierdził kardynał-nominat. Jednocześnie zdecydowanie skrytykował przesadnie wypaczony obraz stosunków w Watykanie. Jego zdaniem Kuria często zbyt pochopnie i w sposób wypaczony ukazywana jest jako miejsce spisków i gier o wpływy.

Reklama

W realizowaniu kursu duszpasterskiego papieża Franciszka Sekretariat Stanu powinien stanowić „wzór dla całego Kościoła” - powiedział w wywiadzie abp Parolin. Zwrócił uwagę, że podobnie jak wszędzie, gdzie ogniskuje się władza, również w Kurii istnieje niebezpieczeństwo jej nadużycia. Aby tak się nie stało, nie wystarczy sama reforma struktur, potrzebne jest ponadto „ciągłe osobiste nawracanie” - podkreślił abp Parolin.

13 kwietnia ubiegłego roku papież Franciszek powołał Radę Kardynałów dla zreformowania Kurii. W najbliższych dniach zbierze się ona w Watykanie już po raz trzeci.

Pytany o stosunki z Chinami abp Parolin powiedział, że po wyborze papieża Franciszka ostatnio rejestrowane są z Pekinu sygnały “nowej uwagi”. „Mamy wielką nadzieję, że wzajemne zaufanie i zrozumienie między stronami będą mogły nabrać konkretnych kształtów w podjęciu konstruktywnego dialogu z władzami politycznymi”, stwierdził nowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Stosunki między Rzymem a Pekinem są szczególnie trudne. Władze chińskie uznają tylko kontrolowane przez państwo, a nieuznawanie przez papieża Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich. Katolicy wierni Rzymowi, którzy bronią się przed ingerowaniem Pekinu w ich wewnętrzne sprawy, tworzą Kościół podziemny. W minionych latach pod naciskiem władz państwowych dochodziło do kolejnych święceń biskupich bez zgody papieża.

2014-02-10 09:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Lemański wezwany w trybie pilnym - będzie reakcja abp. Hosera

[ TEMATY ]

kuria

YouTube

Ks. Wojciech Lemański został dziś wezwany w trybie pilnym do Kurii Biskupiej - poinformował w specjalnym komunikacie rzecznik diecezji warszawsko-praskiej Mateusz Dzieduszycki. Dodał, że jest to reakcja na "nieprawdziwe i gorszące wypowiedzi medialne" duchownego w dniu 10 sierpnia. Ks. Lemański ma odebrać decyzję na piśmie, jaką w jego sprawie podjął abp Henryk Hoser.

Komunikat Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej

CZYTAJ DALEJ

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję