Reklama

Niedziela Świdnicka

Strzegom. Trzy okrągłe rocznice

W bieżącym roku miasto Strzegom świętuje trzy rocznice: 780-lecie nadania praw miejskich, 20-lecie nadania miejscowemu kościołowi tytułu Bazyliki Mniejszej oraz 10-lecie ogłoszenia św. Apostołów Piotra i Pawła patronami miasta.

Z tej okazji w niedzielę 3 kwietnia w intencji mieszkańców Mszę św. sprawował bp Marek Mendyk.

Niecodzienni goście

Gośćmi honorowymi uroczystości byli przedstawiciele Rządu RP, władz samorządowych, a także członkowie wspólnot parafialnych i zespołów folklorystycznych. Z wielką radością zostali powitani uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy przebywają w diecezjalnych ośrodkach „Caritas” oraz w obiektach sióstr zakonnych w Strzegomiu.

Krystyna Smerd

Bp M. Mendyk w pamiątkowym zdjęciu z ministrem I. Zyską, włodarzami miasta oraz bractwem Św. Józefa i członkami Bractwa Zakonu Templariuszy

Bp M. Mendyk w pamiątkowym zdjęciu z ministrem I. Zyską, włodarzami miasta oraz bractwem Św. Józefa i członkami Bractwa Zakonu Templariuszy

- Witam gości z Ukrainy, których dzięki zaangażowaniu naszego biskupa gościmy na terenie diecezji, dając im dach nad głową i otwarte, gorące ludzkie serca. Mieszkanie znaleźli w domach prowadzonych przez świdnicką Caritas, a także w seminarium. Obecni są również w Strzegomiu, zarówno u sióstr elżbietanek, jak i w naszym domu parafialnym. Dlatego dziś ze Strzegomia, jednego z najstarszych miast Polski, płynie na cały świat przekaz o pokoju na świecie, w Polsce, na Ukrainie, o pokoju w naszych sercach – akcentował ks. prał. Marek Babuśka, dziękując TVP Polonia za bezpośrednią transmisję telewizyjną, dzięki której z bogatej historii i kultury Strzegomia, mogą dziś zaczerpnąć rzesze Polaków na świecie, jak też poznać dokonania obecnych mieszkańców tego liczącego blisko osiem wieków miasta, znanego szeroko, zwłaszcza z licznych zabytków sakralnych oraz wydobycia granitu.

ks

Recepta na zło

W wygłoszonej homilii biskup świdnicki jako środek na panujące na świecie zło zalecił współczucie i troskę, a nie ideologiczne wizje i słowa, które karmią się nienawiścią. - Dawajmy światu lekcję człowieczeństwa. Pomagajmy sobie i uśmiechajmy się do siebie. Tym, co nas chrześcijan, tak bardzo motywuje i daje nadzieję niech będzie słowo Boże. Przyjmujmy je z wiarą i niech ono nas prowadzi po trudnych ścieżkach naszego życia. Pamiętajmy, że to słowo Boże przechowywane w sercu - ono rodzi uśmiech, jest światłem, daje ciepło, rodzi życie. Z wiarą i ufnością strzeżmy to słowo w naszym życiu. Niech ono wydaje plony - zachęcał.

Reklama

ks

Lekcja historii

Przypomnijmy, iż Strzegom prawa miejskie zawdzięcza Annie Przemyślidce, wdowie po Henryku Pobożnym, która, nadała je Strzegomiowi, aby przyspieszyć odbudowę miasta po jego spaleniu przez Tatarów w 1241 roku.

ks

Bezpośrednią transmisję ze Mszy św. przeprowadziła TVP Polonia

Bezpośrednią transmisję ze Mszy św. przeprowadziła TVP Polonia

W 2002 roku papież Jan Paweł II podniósł do rangi Bazyliki Mniejszej zbudowany w XIV wieku kościół parafialny św. Apostołów Piotra i Pawła. Taki tytuł otrzymują kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. Z inicjatywą wyniesienia świątyni do rangi Bazyliki Mniejszej wyszedł abp Francesco Pio Tamburrino – były sekretarz Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który w 2000 roku odwiedził Strzegom. I co jest niezwykle rzadko spotykane, osobiście zaangażował się w przygotowanie dokumentacji historyczno-liturgiczno-prawnej strzegomskiego kościoła. Osobiście również przewodniczył liturgii nadania tytułu Bazyliki Mniejszej kościołowi.

Natomiast 12 czerwca 2012 roku święci apostołowie zostali ogłoszeni patronami miasta Strzegomia. Na tę uroczystość przybył także bp Tamburrino, który odczytał dekret potwierdzający nadanie patronatu.

ks

2022-04-04 23:38

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O dzwonach strzegomskich

Niedziela świdnicka 10/2020, str. VI

[ TEMATY ]

renowacja

dzwon

Strzegom

bazylika mniejsza

Krystyna Smerd

Krzysztof Kaszub przy dzwonie z jego nowym sercem

Krzysztof Kaszub przy dzwonie z jego nowym sercem

Na wieży strzegomskiej bazyliki mniejszej znajdują się 3 zabytkowe dzwony, których historia sięga XIV i XV wieku. Od niedawna największy z nich ma nowe serce – mówi ks. prał. Marek Babuśka, proboszcz tamtejszej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Dodajmy, ten jeden z największych średniowiecznych kościołów farnych w diecezji i Polsce kryje w swojej wieży nie jeden, ale aż trzy czynne dzwony o przebogatej historii. Interesująco i z dużą znajomością tematu o dzwonach opowiada pasjonat historii miasta i znawca bazyliki Krzysztof Kaszub.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ Kierowniczka z IKEI uniewinniona;zapadł prawomocny wyrok

2022-12-06 18:26

[ TEMATY ]

Ikea

pixabay.com

Sąd Okręgowy w Krakowie w postępowaniu apelacyjnym podtrzymał wyrok sądu rejonowego, który uniewinnił Katarzynę N. oskarżoną o dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu jednego z pracowników. Wyrok jest prawomocny. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie wyklucza skierowania kasacji.

Chodziło o zwolnienie pracownika, który na wewnętrznym forum firmy zamieścił wpis krytykujący środowiska LGBT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję