Reklama

Kościół

Ks. Leszek Gęsiak SJ podczas Apelu Jasnogórskiego: Człowiek zapomniał, że świat jest dziełem Boga

Dzisiejszy świat naprawdę jest dziwny. Bóg stworzył go dla człowieka, i człowiekowi dał w posiadanie, by czynił go sobie poddanym. Człowiek zaś zapomniał, że to dzieło Boga, dane mu tylko na bardzo krótki czas. Człowiek ogłosił się panem ziemi i sam uwierzył w to, że jest wszechpotężny i niezniszczalny - mówił w czasie Apelu Jasnogórskiego ks. Leszek Gęsiak, jezuita, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

[ TEMATY ]

Apel Jasnogórski

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

Monika Książek

Publikujemy pełną treść Apelu Jasnogórskiego z 5 kwietnia 2022 r.

Święta Maryjo, Pani Jasnogórska,

stajemy przed Tobą w godzinie Apelu i przynosimy Ci to wszystko, czym żyjemy: nasze radości i smutki, zwycięstwa i porażki. Przychodzimy tutaj, przed Twój cudowny wizerunek, na którym trzymasz w ramionach Pana Wszechświata i prosimy o Twoje orędownictwo u Niego.

Trwa czas wielkopostnego przygotowania do Wielkanocy. To wyjątkowa okazja i kolejny dar dany nam przez Pana Boga, by przez modlitwę, post i umartwienie prosić o łaskę nawrócenia, o odejście od zła i powrót na drogę dobra. Kościół zaprasza nas, byśmy stanęli w prawdzie wobec siebie, a także wobec naszych bliźnich i wobec Najwyższego. Proces nawrócenia to przecież powrót do wielkiej miłości Boga, który bez żadnych warunków, nieustannie na nas czeka. Prosimy Cię dobry Jezu, utulony w ramionach swojej Mamy, która tę miłość sama Ci przekazywała, byś dziś nauczył jej nas, błądzących po meandrach współczesnego, dziwnego i skomplikowanego świata. Okaż ją także tym, którzy cierpią z powodu wojny w Ukrainie i wlej w ich serca nadzieję.

Dzisiejszy świat naprawdę jest dziwny. Bóg stworzył go dla człowieka, i człowiekowi dał w posiadanie, by czynił go sobie poddanym. Człowiek zaś zapomniał, że to dzieło Boga, dane mu tylko na bardzo krótki czas. Człowiek ogłosił się panem ziemi i sam uwierzył w to, że jest wszechpotężny i niezniszczalny. Uwierzył w swą siłę materialną, w posiadane mienie, zdobyte funkcje i tytuły, niepohamowany pęd w robieniu kariery. Uwierzył, że to on jest centrum świata. A wtedy nie ma już miejsca dla Boga. Taki świat żyje jakby Boga w nim nie było. Ale przecież to nie jest prawdą! Bóg przecież jest!

Podziel się cytatem

Reklama

Przychodzimy dziś do Ciebie, Jasnogórska Pani, prosić Cię o orędownictwo za tymi wszystkimi, którzy codziennie przygotowują informacje o tym skomplikowanym świecie. Prosimy dziś szczególnie za dziennikarzy i pracowników mediów, internautów, blogerów, wszystkich, na których ciąży szczególna odpowiedzialność za przekazywanie prawdy. Ogromna siła środków społecznego przekazu sprawia, że mogą one pokazywać drogę dobra, mogą jednak stać się narzędziem niszczenia. Łatwo publicznie wydawać wyroki i piętnować innych, trudniej przepraszać za wyrządzone krzywdy.

Dziennikarze i pracownicy mediów powinni być ludźmi odważnymi i prawymi, uczciwymi i bezstronnymi, i o to Boga dziś dla nich prośmy. Prośmy także, by nigdy nie wykorzystywali dostępnych im środków jako narzędzi manipulacji człowiekiem, by nigdy nie pozbawili dobrego imienia kogokolwiek. Niech na łamach prasy, radia, telewizji, portali internetowych czy mediów społecznościowych pokazują przede wszystkim dobro, choć ono medialnie nie jest nośne. Niech pokusa łatwych zysków czy żądza posiadania dużej liczby obserwujących konta społecznościowe, nie będzie nigdy kryterium usprawiedliwiającym epatowanie złem, przemocą, nienawiścią i grzechem.

Reklama

Szczególnie polecajmy tych, którzy pracują w mediach związanych z Kościołem i deklarują się ludźmi wierzącymi. Niech zawsze w swej pracy kierują się dobrem człowieka, prawdą i najwyższymi standardami etycznymi. Dziś proszę szczególnie za redakcję i pracowników Tygodnika Katolickiego Niedziela, z którymi tu, w Częstochowie, przeżywam rekolekcyjne przygotowanie do Wielkanocy. Najświętsza Pani, która masz to miejsce w szczególnej opiece, daj im wszystkim potrzebne światło i łaski, by ich praca i posługa zawsze były miłe Bogu.

Stojąc przed Twoim Świętym Obliczem proszę Cię również Matko o światło i mądrość dla pracowników Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski. Proszę Cię, uproś dla nas u Twego Syna pokorę, światło, mądrość i ducha służby drugiemu człowiekowi. Pani Jasnogórska, módl się za nami!

Amen.

2022-04-07 13:26

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patrzcie, jak są uczczeni przyjaciele Boży

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

św. Jan Paweł II

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

Adam Bujak/Arturo Mari/ Biały Kruk

O spotkaniach z kardynałem Wojtyłą, głównych liniach pontyfikatu Jana Pawła II i osobistej świętości Papieża Polaka - z Przewodniczącym Episkopatu abp. Stanisławem Gądeckim rozmawia rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.

Ks. LG: Ksiądz Arcybiskup był świadkiem momentu, kiedy Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową. Czy mógłby nam Ksiądz Arcybiskup powiedzieć kilka słów o okolicznościach, w których to się dokonało i jaka była reakcja Księdza Arcybiskupa na ten wybór.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję