Reklama

Niedziela Częstochowska

Świątecznie na Bieganie

Plac im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie 7 kwietnia zakwitł wielkanocnymi ozdobami.

[ TEMATY ]

Częstochowa

ozdoby wielkanocne

Karol Porwich/Niedziela

Już od kilku lat z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy dzieci przedszkolne, ze szkół podstawowych i średnich włączają się w piękną miejską akcję prezentacji świątecznych ozdób i dekoracji. Jest to już od jakiegoś czasu dobrze przygotowana uroczystość. Jasnogórska Szkoła Muzyczna ubogaca wydarzenie swoimi utworami, a Zespół Szkół Gastronomicznych im. M. Skłodowskiej-Curie przygotowuje dla uczestników spotkania smaczny poczęstunek. Jak zawsze wręcza się pamiątkowe dyplomy. W tym roku są z nami dzieci z Ukrainy.

Karol Porwich/Niedziela

– Śpiewem włączyły się w program wydarzenia i na znak pokoju wypuściły w niebo gołębie – mówi koordynatorka wydarzenia s. Milena i podkreśla: – To szlachetne dzieło w przededniu Wielkiego Tygodnia ma na celu po pierwsze uwidocznienie wartości świąt Zmartwychwstania Pańskiego, a po drugie chodzi o to, by dzieci i młodzież, dekorując Częstochowę, poczuły się współodpowiedzialne za miasto, w którym żyją i się uczą; chodzi o to, byśmy skutecznie wychowywali dzieci i młodzież w szacunku do wspólnego dobra.

Karol Porwich/Niedziela

Element socjalizujący nie jest zatem najważniejszy. Istotą przedsięwzięcia jest docenienie w przestrzeni publicznej polskiej pięknej tradycji uroczystego obchodzenia katolickich świąt. – Ważne jest bycie ze sobą. Chcemy zwrócić uwagę, że święta są nie tylko dla nas, ludzi wierzących, dla chrześcijan, ale także dla tych, którzy uważają się za ludzi obojętnych religijnie czy też ateistów. Mam nadzieję, że oni patrząc i podziwiając świąteczne ozdoby, dostrzegą w głębi swojego serca Bożą iskrę, która rozpala prawdziwą świąteczną atmosferę. Biskup Andrzej Przybylski został specjalnie zaproszony, aby jeszcze swoim słowem i obecnością wśród dzieci podkreślić to duchowe znaczenie świąt Zmartwychwstania Pańskiego i poprowadzić modlitwę o pokój na świecie i na Ukrainie – zaznacza s. Milena.

Reklama

Na poparcie słów o wyjątkowości polskiej tradycji świątecznej s. Milena przytacza historię obecności na pl. Biegańskiego zagranicznych gości, którzy po zakończeniu imprezy mówili: Siostro, jaka szkoda, że w naszym kraju tego nie ma.

Karol Porwich/Niedziela

Szczególną pomoc w organizacji wydarzenia okazały: Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego, Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej i Zespół Szkół Technicznych im. Jana Pawła II.

2022-04-07 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwa Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Sola Musica”

[ TEMATY ]

Częstochowa

festiwal Sola Musica

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Z muzycznej międzyepoki”, to tytuł koncertu, który zabrzmiał 8 sierpnia w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie, w ramach Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Sola Musica”.

Na wydarzenie przybyli: bp. Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, bp Andrzej Przybylski, biskup archidiecezji częstochowskiej, ks. Sebastian Olencki, kapelan śląskich strażaków Kościoła luterańskiego oraz Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy oraz mieszkańcy Częstochowy.

CZYTAJ DALEJ

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: formacja do kapłaństwa ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą

2023-02-06 20:04

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Formacja ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą i ciągłej pracy nad sobą - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego”.

W homilii Prymas Polski podkreślił, że podczas sesji prelegenci będą pochylać się nad ludzkim i duchowym wymiarem etapu propedeutycznego. - Jak zapisaliśmy we wskazaniach dotyczących programu formacyjnego na etapie propedeutycznym, „na drodze całego tego etapu konieczne jest ukierunkowanie działań wychowawczych na dwa zasadnicze cele: podjęcie metodycznej i systematycznej formacji ludzkiej na podstawie kompetentnego i wnikliwego rozeznania wychowawczego, a zarazem położenie właściwych fundamentów dla życia duchowego, co oznacza przyjęcie wiary w Jezusa Chrystusa” – zaznaczył abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję