Reklama

Niedziela Częstochowska

Świątecznie na Bieganie

Plac im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie 7 kwietnia zakwitł wielkanocnymi ozdobami.

[ TEMATY ]

Częstochowa

ozdoby wielkanocne

Karol Porwich/Niedziela

Już od kilku lat z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy dzieci przedszkolne, ze szkół podstawowych i średnich włączają się w piękną miejską akcję prezentacji świątecznych ozdób i dekoracji. Jest to już od jakiegoś czasu dobrze przygotowana uroczystość. Jasnogórska Szkoła Muzyczna ubogaca wydarzenie swoimi utworami, a Zespół Szkół Gastronomicznych im. M. Skłodowskiej-Curie przygotowuje dla uczestników spotkania smaczny poczęstunek. Jak zawsze wręcza się pamiątkowe dyplomy. W tym roku są z nami dzieci z Ukrainy.

Karol Porwich/Niedziela

– Śpiewem włączyły się w program wydarzenia i na znak pokoju wypuściły w niebo gołębie – mówi koordynatorka wydarzenia s. Milena i podkreśla: – To szlachetne dzieło w przededniu Wielkiego Tygodnia ma na celu po pierwsze uwidocznienie wartości świąt Zmartwychwstania Pańskiego, a po drugie chodzi o to, by dzieci i młodzież, dekorując Częstochowę, poczuły się współodpowiedzialne za miasto, w którym żyją i się uczą; chodzi o to, byśmy skutecznie wychowywali dzieci i młodzież w szacunku do wspólnego dobra.

Karol Porwich/Niedziela

Element socjalizujący nie jest zatem najważniejszy. Istotą przedsięwzięcia jest docenienie w przestrzeni publicznej polskiej pięknej tradycji uroczystego obchodzenia katolickich świąt. – Ważne jest bycie ze sobą. Chcemy zwrócić uwagę, że święta są nie tylko dla nas, ludzi wierzących, dla chrześcijan, ale także dla tych, którzy uważają się za ludzi obojętnych religijnie czy też ateistów. Mam nadzieję, że oni patrząc i podziwiając świąteczne ozdoby, dostrzegą w głębi swojego serca Bożą iskrę, która rozpala prawdziwą świąteczną atmosferę. Biskup Andrzej Przybylski został specjalnie zaproszony, aby jeszcze swoim słowem i obecnością wśród dzieci podkreślić to duchowe znaczenie świąt Zmartwychwstania Pańskiego i poprowadzić modlitwę o pokój na świecie i na Ukrainie – zaznacza s. Milena.

Reklama

Na poparcie słów o wyjątkowości polskiej tradycji świątecznej s. Milena przytacza historię obecności na pl. Biegańskiego zagranicznych gości, którzy po zakończeniu imprezy mówili: Siostro, jaka szkoda, że w naszym kraju tego nie ma.

Karol Porwich/Niedziela

Szczególną pomoc w organizacji wydarzenia okazały: Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego, Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej i Zespół Szkół Technicznych im. Jana Pawła II.

2022-04-07 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do kapłanów: potrzebna jest głębia wiary

[ TEMATY ]

Częstochowa

Ks. Mariusz Frukacz

„W kapłaństwie nie chodzi o zewnętrzne zadania do wykonania, ale chodzi o wewnętrzne akty wiary”- mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 23 maja przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana przy Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie z racji odpustu i obchodzonego dzisiaj po raz pierwszy w Kościele w Polsce święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

CZYTAJ DALEJ

90 rocznica Hołodomoru – jednej z największych zbrodni ludobójstwa

2022-11-26 08:21

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Wielki Głód

wikipedia.org

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

90 lat temu, w latach 1932-1933 wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, ponad 4 miliony ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako ludobójstwo mające na celu wyniszczenie ich narodu przez imperium, które podbiło ich ziemię.

Klęska głodu na Ukrainie na początku lat trzydziestych nie była pierwszą w dziejach reżimu sowieckiego. W końcowym okresie wojny domowej, w latach 1921-1922 głód pochłonął kilka milionów ofiar. Wówczas władze sowieckie uznały, że zwrócą się o pomoc do Zachodu. Kolejna fala głodu została wywołana celowo i niezwykle dokładnie zakamuflowana przez propagandę oraz usłużnych wobec Kremla korespondentów prasy zachodniej, którzy udawali, że nie dostrzegają skali katastrofy mającej miejsce stosunkowo niedaleko od Moskwy. Przez kilka dziesięcioleci ze Związku Sowieckiego docierały jedynie niejasne informacje na temat skali tragedii mieszkańców Ukrainy. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych możliwe stało się upamiętnienie ofiar tej zbrodni oraz wyjaśnienie niektórych jej okoliczności. Od 2004 r. w czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji.

CZYTAJ DALEJ

Powstaje grupa wsparcia!

2022-11-26 19:30

plakat organizatorów

    Z inicjatywy Fundacji Opes139 w Tarnowie powstaje kolejna grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia, śmierci okołoporodowej i martwego urodzenia.

    Jeśli jesteś rodzicem po stracie i potrzebujesz bezpiecznego miejsca, by o tym porozmawiać, potrzebujesz wsparcia i zrozumienia po stracie swojego dziecka. Poroniłaś i nie umiesz sobie z tym poradzić i żyć na nowo. Chcesz wyjść do świata i opowiedzieć o swojej stracie, o swoim dziecku. Chcesz przyjrzeć się na nowo relacjom z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję