Reklama

Kościół

Niech nabożeństwa Wielkiego Tygodnia pomogą wzbudzić szczery żal za grzechy

Niech nabożeństwa Wielkiego Tygodnia pomogą nam wzbudzić szczery żal za grzechy – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 9 kwietnia w Sandomierzu podczas Stacyjnej Drogi Krzyżowej, podsumowującej wielkopostne modlitwy pasyjne wzorowane na rzymskich nabożeństwach z V w., które odprawiane były w wybranych kościołach diecezji.

[ TEMATY ]

Wielki Post

Wielki Tydzień

Karol Porwich/Niedziela

W wigilię Niedzieli Palmowej sandomierska Stacyjna Droga Krzyżowa rozpoczęła się odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie jej uczestnicy szli ulicami miasta, rozważając drogę Chrystusa na Golgotę.

W nabożeństwie pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza uczestniczyli kapłani, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne, Rycerze Kolumba oraz wierni sandomierskich parafii.

Rozważania poprowadzili członkowie kręgu Domowego Kościoła i liturgiczna służba ołtarza z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego oraz klerycy, zaś krzyż nieśli przedstawiciele różnych stanów i zawodów.

Reklama

Bp Krzysztof Nitkiewicz, przemawiając do zebranych starał się wyobrazić sobie Judasza jako uczestnika Drogi Krzyżowej.

- Co działoby się w jego sercu, gdyby po zdradzie nie targnął się na życie i razem z innymi mieszkańcami Jerozolimy był świadkiem drogi krzyżowej Chrystusa? Jak zareagowałby widząc swojego mistrza, obejmującego z miłością krzyż, słaniającego się pod jego ciężarem i konającego w straszliwych mękach na Golgocie? Może z żalu pękłoby mu serce, a może zaślepiony złem, stałby się jeszcze gorszy – mówił biskupa.

Hierarcha zwrócił uwagę na to, że również w naszym przypadku, rozważanie Męki Pańskiej daje okazję nawrócenia.

– Może jednak niczego nie zmienić albo chwilowo uspokoić sumienie, by dalej czynić zło. Niech ta dzisiejsza Droga Krzyżowa oraz nabożeństwa Wielkiego Tygodnia pomogą nam wzbudzić szczery żal za grzechy i otworzyć serca na Boże Miłosierdzie – podkreślił biskup.

Na zakończenie ordynariusz podziękował organizatorom, policji, straży miejskiej oraz uczestnikom i udzielił błogosławieństwa.

Wielkopostne Stacyjne Drogi Krzyżowe na wzór rzymskich nabożeństw pasyjnych z V wieku zostały zainicjowane w 2010 r. przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Od samego początku też cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród wiernych.

2022-04-09 20:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedy Król śpi, wszystko winno zamilknąć

O przeżywaniu Triduum Paschalnego, różnie stawianych akcentach i wolnym od pracy Wielkim Piątku z ks. Marcinem Aleksym, diecezjalnym moderatorem Ruchu Światło-Życie i proboszczem parafii św. Pawła w Bielsku-Białej rozmawia ks. Piotr Bączek

Ks. Piotr Bączek: - Gdyby pojawiła się taka inicjatywa ustawodawcza, żeby Wielki Piątek był dniem wolnym od pracy, to Ksiądz podpisałby się pod nią?

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

[ TEMATY ]

Msza św.

kalendarz

kalendarium

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Dziś świętujemy dobro, którym chcemy się dzielić. Dobro to płynie od człowieka do człowieka. Kiedy nim się dzielimy, ono staje się jeszcze bardziej naszym udziałem - mówił bp Maciej Małyga, a następnie pobłogosławił nową część SOSW oraz cały personel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję